skip to Main Content

Samorządowy związek „Wielkopolski Transport Regionalny” właścicielem spółki PKS Poznań

Miasto Poznań przekazało wczoraj bezpłatnie akcje spółki PKS Poznań SA na rzecz Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”, w którym jednym z 23 jednostek jest gmina Buk. Tym samym Związek stał się właścicielem poznańskiego przewoźnika z 75-letnią tradycją, do którego należą m.in. dwa dworce autobusowe: w Śremie i Nowym Tomyślu, 76 autobusów i cały majątek ruchomy o wartości 10,8 mln zł.

– Przekazanie majątku spółki do związku transportowego jest konsekwencją działań i deklaracji dotyczących utrzymania linii autobusowych o zasięgu powiatowym i ponadpowiatowym. Od początku nasze stanowisko było jednoznaczne. Tylko w powiecie poznańskim około 10 tysięcy mieszkańców nie ma dostępu do transportu publicznego. Musimy działać przeciw wykluczeniu transportowemu. Postawiliśmy jeden warunek. Zaangażujemy się w tworzenie Związku przy pełnej współpracy z samorządami. Samemu można zrobić sporo, wspólnie zdziałać możemy zdecydowanie więcej – stwierdził Jan Grabkowski, starosta poznański, przewodniczący Związku „Wielkopolski Transport Regionalny”.

Liczba linii autobusowych już niedługo zwiększy się do 110

– Cały czas pracujemy nad rozwojem połączeń autobusowych w naszym regionie. Chcemy w miarę możliwości finansowych osiągnąć standardy zbliżone do oferowanych przez Poznańską Kolej Metropolitalną, szczególnie na tych obszarach, które są pozbawione dostępu do kolei. Modernizujemy obecne linie i tworzymy nowe połączenia, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby naszych pasażerów – mówi Piotr Hojan, przewodniczący Zarządu Związku, burmistrz Grodziska Wielkopolskiego. – W grudniu br. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie 60 linii, w ramach Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych o wartości 2,5 mln zł. Jeśli otrzymamy to dofinansowanie, liczba linii obsługiwanych przez PKS Poznań, w przyszłym roku zwiększy się do 110. Oczywiście to spowoduje konieczność sukcesywnej modernizacji taboru. Należy także podkreślić, że już dziś autobusy PKS-u przewożą rocznie prawie 1.100.000 pasażerów.

Pełna solidarność sposobem na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym

Jak mówił burmistrz miasta i gminy Buk Paweł Adam, jeden z członków zarządu Związku: – Wielkopolski Transport Regionalny to związek samorządów, które uratowały połączenia autobusowe. Gdyby nie dobra współpraca i solidarność samorządów mieszkańcy wielu gmin zostałoby wykluczonych komunikacyjnie. Szczególnie mowa o tych, którzy przez brak połączeń kolejowych zostaliby pozbawieni szans dotarcia do większych miejscowości lub do dworców kolejowych w sąsiednich gminach. Takie ryzyko likwidacji połączeń komunikacji autobusowej realizowanych przez poznański PKS wystąpiło jeszcze przed pandemią. Na szczęście utworzony w tym roku Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny” jest gwarantem, że perspektywa rozwoju połączeń autobusowych w naszym regionie przedstawia się obiecująco. Natomiast dzisiejsze przejęcie przez Związek udziałów i uratowanie spółki PKS Poznań dopiero w przyszłości pokaże jak ważne i odpowiedzialne decyzje zostały podjęte. Ale na pewno już teraz można docenić, w tym całym przedsięwzięciu, rolę jaką odegrał powiat poznański, a szczególnie inicjatywa i zaangażowanie starosty Jana Grabkowskiego i wicestarosty Tomasza Łubińskiego, aby połączenia autobusowe zachowały swoją ciągłość. (https://buk.gmina.pl/3989-miasto-i-gmina-buk-jednym-z-czlonkow-zwiazku-wielkopolski-transport-publiczny/)

 

Jedyny taki związek w kraju

Opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego, odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu zarówno środków unijnych, jak i krajowych, budowa siatki połączeń zintegrowanej z siecią Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, integracja taryfy PKS z PKM-ką i ZTM Poznań, stałe zwiększanie liczby miejscowości w dostępie do transportu zbiorowego, to główne zadania, które stoją przed władzami Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny”. Pod względem zasięgu i oddziaływania jest on największym tego typu związkiem w Polsce. Obszar jego działania to 6.289,81 km², które zamieszkuje prawie 1.300.000 mieszkańców. Obecnie związek „Wielkopolski Transport Regionalny” tworzą 23 jednostki samorządu terytorialnego: miasto Poznań, powiaty: poznański, grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy: Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Rogoźno, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne. Związek współpracuje także z gminami Brodnica, Dolsk i Książ Wielkopolski. Trwają rozmowy o rozszerzeniu współpracy z Komornikami, Nowym Tomyślem, Lwówkiem, Opalenicą i Trzcielem oraz z powiatem międzychodzkim.

Zdjęcia: Powiat Poznański

Back To Top
Skip to content