skip to Main Content

Miasto i Gmina Buk jednym z członków Związku „Wielkopolski Transport Publiczny”

Dziś odbyło się pierwsze walne zebranie „Wielkopolskiego Transportu Regionalnego” związku powiatowo-gminnego, który w najbliższym czasie będzie organizować transport publiczny w 23 gminach w województwie wielkopolskim. Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam został wybrany jednym z członków Zarządu Związku.

Na przewodniczącego Związku wybrano Jana Grabkowskiego, starostę poznańskiego. Z kolei Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania i Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego, zostali wiceprzewodniczącymi. Zarządem kieruje przewodniczący – Piotr Hojan, burmistrz miasta i gminy Grodzisk Wielkopolski, wspierają go dwaj wiceprzewodniczący: Adam Lewandowski, burmistrz Śremu oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, jak i członkowie Zarządu: oprócz burmistrza Buku Pawła Adama, też Andrzej Wilkoński, starosta nowotomyski.

Opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego na lata 2022-2032 na obszarze należącym do związku, restrukturyzacja i odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu środków unijnych, budowa nowej siatki połączeń zintegrowanych z siecią Poznańskiej Kolei Metropolitalnej to główne zadania, które stoją przed Związkiem „Wielkopolski Transport Regionalny”. Ponadto jednym z jego podstawowych celów jest umożliwienie osobom bez własnego auta swobodnego przemieszczania się na terenie administrowanym przez wszystkich członków Związku. Chodzi o to, aby, zgodnie ze standardami europejskimi, możliwe było dotarcie do szkół, przychodni, sklepów czy zakładów pracy bez względu na miejsce zamieszkania i dzielące nas granice jednostek administracyjnych, zwłaszcza w tych miejscach, które są oddalone od linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny” jest największym związkiem tego typu w Polsce. W jego skład wchodzą 23 jednostki, w tym miasto Poznań, powiaty: poznański, grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy: Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Rogoźno, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne.

 

 

Back To Top
Skip to content