skip to Main Content

Przygotowania do utworzenia klubu seniora w Niepruszewie

W Wiejskim Domu Kultury w Niepruszewie w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędu z reprezentacją sołectw: przede wszystkim Niepruszewa, ale też Kalw i Ciesiel. Była okazja, aby porozmawiać o potrzebach seniorów, którzy nie chcą siedzieć w domu. Burmistrz zadeklarował, że miejsce i finanse na aktywność ludzi starszych znaleźć się muszą. Teraz przyszedł czas na klub seniora w Niepruszewie, stąd pierwsze przygotowania dotyczyły rozmów z samymi zainteresowanymi.

Podczas spotkania Agnieszka Słaby, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Buku pytała, czy społeczność wiejska w Niepruszewie jest zainteresowania, aby powstał u nich klub seniora. Zgodnie padła odpowiedź, że jak najbardziej, bo dość siedzenia w domach i oglądania telewizji, choć jak wiadomo, czas pandemii na razie nie skłania do wyjść i spotkań. Kierownik OPS opowiadała o zajęciach, które od kilku miesięcy odbywają się Wiejskim Domu Kultury w Dobieżynie i zachęcała do udziału w podobnej formie aktywności w Niepruszewie. Jak mówiła, w OPS zostanie zatrudniona osoba, która zajmie się prowadzeniem klubu w Niepruszewie, a zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy. W ofercie mogą się pojawić warsztaty ruchowe, plastyczne, kulinarne, też wspólne wyjścia do kina, teatru czy wyjazdy integracyjne.

Sołtysi okolicznych sołectw: Klaudiusz Kłak z Niepruszewa, Damian Boiński z Kalw i Robert Świec z Ciesiel są przekonani, że na pewno znajdą się osoby starsze zainteresowane taką formą spędzania wolnego czasu. Radni: Daniela Kalemba i Leszek Mensfeld podzielili się swoimi opiniami, że mieszkańcy często pytają ich o takie miejsce. Aby móc wspólnie spędzić czas, porozmawiać, wziąć udział w zajęciach; niektórzy seniorzy decydują się jeździć do Buku – do Domu Dziennego Pobytu „Pogodna Jesień” lub do Wiejskiego Domu Kultury w Dobieżynie, ale to jednak dodatkowe koszty na dojazd.

Kolejna kwestia, która musiała zostać omówiona podczas spotkania to sale, które mają być przeznaczone na klub seniora. Zgodnie stwierdzono, że w Wiejskim Domu Kultury w Niepruszewie można nie tylko wygospodarować takie miejsce, ale na tego typu działalność znajdą się z pewnością dwie sale i jeszcze być może kuchnia i szatnia. Sołtysi nie widzą przeciwskazań, aby pomieszczenia dla sportowców, które są usytuowane na parterze WDK przenieść na piętro, co umożliwi wygospodarowanie dla seniorów całego parteru i tym samym nie narazi ich na konieczność pokonania jakichkolwiek barier architektonicznych. Osobna sala będzie do ćwiczeń, druga – rekreacyjna, to na razie tylko plany.

Ilona Dębska, kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej dopytywała jaki sprzęt przydałby się seniorom. Pomysłów było wiele, ale niektóre się powtarzały. Sprzęt sportowy: np. rowerki, bieżnia, maty; doposażenie kuchni: w sprzęt gospodarstwa domowego, ekspres do kawy, itp. to tylko niektóre z propozycji.

Spotkanie zakończono zdecydowanym postanowieniem, że klub seniora w Niepruszewie być musi. W dalszej kolejności gmina zwróci się z wnioskiem o dotację do wojewody wielkopolskiego w ramach Wieloletniego Programu „Senior+” na lata 2021-2025. Jest szansa pozyskać do 100.000 zł; ale jak już zadeklarowano, powstanie klubu nie jest uzależnione od dopłaty. I tak takie miejsce dla ludzi starszych w Niepruszewie powstanie. Najpierw prace remontowe, doposażenie w sprzęt i klub seniora zaprosi w swoje progi, aby ludzie starsi mogli aktywnie spędzić czas.

Back To Top
Skip to content