skip to Main Content

Wyjątkowa oferta turystyczna – Przystanek Buk

Nazwa Przystanek Buk nie jest przypadkowa. Buk był przystankiem na szlaku osadniczym wiodącym z Cesarstwa Niemieckiego na Pomorze, gdzie zakładano państwo zakonu krzyżackiego. Teraz Buk ma być przystankiem dla nas – mieszkańców i turystów, którzy chcieliby lepiej poznać nasze miasto. 20 sierpnia 2022 r. miała miejsca pierwsza edycja, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Tydzień później, 28 sierpnia, frekwencja była dwukrotnie wyższa!

Warsztaty w duchu ekologii

Przystanek Buk to także warsztaty skierowane dla dorosłych. Zanim poznaliśmy historię naszego miasta mogliśmy uczestniczyć w warsztatach inspirowanych naturą. Sobotni poranek 20 sierpnia rozpoczęliśmy od warsztatów, podczas których pod czujnym okiem prowadzącej Natalii Góry (Niezłe Ziółko) stworzyliśmy pachnącą biżuterię. Natomiast w niedzielę 28 sierpnia przygotowaliśmy wspólnie kosmetyki naturalne. W programie zajęć było stworzenie kul kąpielowych, peelingu kawowo-kokosowego oraz botanicznych perfum. Świetna zabawa, wyjątkowa atmosfera i własnoręcznie wykonana biżuteria i kosmetyki – było twórczo i bardzo kreatywnie!

Spacer z historią w tle

Spacery z przewodnikiem ścieżką spacerową „Tajemnice starówki w Buku” rozpoczynaliśmy na placu Stanisława Reszki. Chętnych na spacer z przewodnikiem nie brakowało. Musimy przyznać, że już na pierwszym spacerze, kiedy to przed Kinem Wielkopolanin zebrała się grupa 30 osób, frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Wtedy wśród zebranych osób byli również goście z Poznania, a najmłodszy uczestnik spaceru miał niespełna 5 miesięcy.

Jednak druga edycja była jeszcze większym zaskoczeniem – Przystanek Buk przeszedł do historii z rekordową frekwencją! 60 zwiedzających – w tym goście z Leszna, Obornik, Nowego Tomyśla, Lubonia czy Poznania. Nie zabrakło turystów z PTTK czy pasjonata Znaczków Turystycznych, który do Buku przyjechał na zabytkowym motocyklu i właśnie na dwóch kółkach zwiedza wielkopolskie zakątki, a okazjonalnie wybiera się w dalsze wyprawy.

Przyczyniła się do tego pierwsza odsłona Przystanku i jej uczestnicy, którzy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami, a także jeszcze szersza promocja. O naszej akcji mogli usłyszeć słuchacze Meloradia i Radia Emaus oraz fani Znaczków Turystycznych. Wydarzenie promowali również Powiat Poznański i poznański punkt Informacji Turystycznej. Za pomoc w nagłośnieniu Przystanku Buk dziękujemy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która wspierała nas od samego początku w przygotowaniach do tego niełatwego przedsięwzięcia!

W roli przewodnika wystąpił Hubert Wejmann – dyrektor Biblioteki i Kina, który swoją wiedzą historyczną, anegdotkami przy odkrywaniu nowych zabytków czy tworzeniu powstańczego muralu zaczarował zebranych turystów. Sam mural i to jakie tajemnice skrywa, jak dużą symbolikę, na wielu osobach wywarło ogromne wrażenie. Tam każde „okno” ma swoje znaczenie, a niektóre twarze, które widzimy na muralu nie są wcale przypadkowe – są tacy mieszkańcy gminy, którzy mogą tam dostrzec swojego dziadka.

Jesteśmy przekonani, że nie tylko na zabytki uczestnicy spaceru spojrzą inaczej, ale również na remonty i koparki! A w nich pracują ludzie, którzy archeologię powinni zdać bez żadnych egzaminów. Historia średniowiecznego miecza rycerskiego (są tylko cztery takie w Polsce!), który jest głównym bohaterem wystawy archeologicznej w dawnej synagodze, obok skrywanych i w boju odzyskanych fragmentów fosy, ma swoją własną historię, która zaczęła się od „kulki”, która zdobi rękojeść miecza.

Wśród mieszkańców naszej gminy można było usłyszeć, że po takim spacerze spojrzeli na tak – wydawałoby się – dobrze znany Buk z zupełnie innej strony. Często jeździmy na wycieczki gdzieś daleko, a nie znamy tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Co ciekawe, na drugiej edycji można było spotkać znajome twarze – niektórzy byli tak zafascynowani historią naszego miasta, że przyszli ponownie, co więcej – zabrali ze sobą rodzinę i znajomych, żeby Ci sami przekonali się, co stracili tydzień wcześniej!

Warto dodać, że gościliśmy już w Buku wiele wycieczek zorganizowanych, dla których Buk był w większości przypadków tylko kolejnym przystankiem na mapie. Wcześniej podobne wycieczki pod hasłem „Bądź turystą w swoim mieście” organizował PTTK Oddział Buk, były to wycieczki tematyczne – np. Rajdy Niepodległościowe. Dla tych, którzy nie zdążyli na nasz Przystanek Buk, zachęcamy do zapoznania się z opiniami tych, którzy wzięli udział w nieoczywistym spacerze po Buku – czy im się podobało?:

„Oj, bardzo! Kto nie był, niech szybko nadrobi to w kolejną niedzielę. Spacer z historią w tle, tak najłatwiej przyswaja się wiedzę o swojej Małej Ojczyźnie. Izba Muzealna to dla mnie będzie skarbnica bez dna. Wrócę z całą pewnością! Dziękuję!” – Alicja

„Rewelacyjnie spędzona sobota. Niesamowicie interesujący spacer. Ja – Bukowianka od zawsze – dałam się zaskoczyć! Hubert Wejmann jest najlepszy. Jak przystanek, to tylko BUK! Dziękuję.” – Liliana

„Mi również podobało się bardzo!! Na spacerze znalazłam się trochę przypadkiem, (…) ponieważ był to super pomysł na spędzenie wolnego czasu. Pozdrawiam całą grupę zwiedzających i jeszcze raz podziękowania dla Przewodnika. Zachęcam do skorzystania ze spaceru 28 sierpnia, a w zdjęciach Buku sprzed lat można się zakochać!” – Anna

„Gratuluje pomysłu tego nam trzeba. Mile spędzony czas” – Irena

„Świetnie przygotowane , fachowo realizowane, przystępnie dla odbiorców. Liczni uczestnicy przekazywali swoje uznanie i podziękowania” – Piotr

„To był bardzo mile spędzony czas. Wiele ciekawych informacji i nowe spojrzenie na nasze miasteczko” – Agata

„Świetna sprawa, informacje historyczne naszego miasta bardzo bogato i ciekawie przekazane” – Jolanta

„Niczym spacery po Warszawie i okolicy organizowane co tydzień z ABC i chyba ja się skuszę” – Weronika

Akcja rabatowa

Przystankowi Buk towarzyszyła również akcja rabatowa wzorowana na akcji „Poznań za pół ceny”, której pomysłodawcą i organizatorem była Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Do naszej akcji przyłączyły się bukowskie restauracje, kawiarnie i księgarnia, gdzie można zakupić bukowskie gadżety i pamiątki.

Dziękujemy każdemu z Was za obecność! Jesteśmy przekonani, że Przystanek Buk to dopiero początek czegoś więcej! Jeszcze wiele historii nie zostało opowiedzianych, a pomysłów na kolejne spacery nie brakuje. Wypatrujcie kolejnej, najprawdopodobniej wiosennej, edycji naszego Przystanku!

Back To Top
Skip to content