skip to Main Content

Gminne dożynki, czyli rolnicy podziękowali za plony

28 sierpnia 2022 r. w Buku odbyły się dożynki gminne, podczas których podziękowaliśmy za tegoroczne plony.

Jest to wyjątkowe święto wspólnoty i radości. Jak zaznaczył Tadeusz Łysiak – sołtys wsi Wysoczka, Żegowo i Wygoda oraz prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych jest to „jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy (…). Dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że dzięki pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb”.

Jak nakazuje tradycja dożynki rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w bukowskim Sanktuarium, na której tłumnie zebrali się gospodarze, goście i mieszkańcy, a którą celebrowali ks. Prałat Andrzej Szczepaniak, ks. Roman Janecki – proboszcz parafii w Niepruszewie oraz ks. Robert Różański – proboszcz w Dakowach Mokrych. O oprawę artystyczną uroczystości, jak co roku, zadbał Zespół Folklorystyczny Złote Kłosy, a o przypinki panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które wykonały je własnoręcznie. Rolę starościny przyjęła w tym roku Katarzyna Kaczmarek z Daków Suchych (początkowo funkcję tę miała pełnić Paulina Kornosz), a starosty Tomasz Wojtkowiak z Niepruszewa.

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie korowodem do ołtarza i wprowadzeniem wieńca dożynkowego. Jak zaznaczył burmistrz Paweł Adam – „Ten piękny wieniec dożynkowy nie bez powodu jest w kształcie serca. W sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy zachodzi potrzeba pomocy bliźniemu, sąsiadowi, rolnicy wraz ze swoimi rodzinami otwierają swoje serca i są niestrudzeni, aby pomagać każdemu kto jest w potrzebie. Tak jest od pokoleń, bo Matka Ziemia uczy pokory i dzielenia się sobą. Drodzy Rolnicy, dziękuję Wam za wszelki trud i życzę, abyście dzięki swojej pracy mogli zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom. Życzę, aby ta ciężka praca na roli przynosiła Wam także satysfakcję. Szczęść Boże wszystkim rolnikom Ziemi Bukowskiej”.

Back To Top
Skip to content