skip to Main Content

II Targi Edukacyjne w Buku

Targi Edukacyjne dla uczniów kończących szkołę podstawową stają się coraz bardziej popularne. 29 lutego br. odbyły się również w Buku, a organizator przygotował bogatą ofertę, z której skorzystali uczniowie nie tylko z naszej gminy. Az 19 szkół zaprezentowało swoją ofertę dla młodzieży z gminy Buk. Była to doskonała okazja by osobiście porozmawiać z uczniami i przedstawicielami kadry pedagogicznej szkół, otrzymać materiały informacyjne na specjalnie przygotowanych stoiskach konsultacyjnych.

Już po raz drugi w historii naszej gminy odbyły się Targi Edukacyjne pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Buk Pawła Adama, których organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bukowskich w Buku. Przybyła na Targi Edukacyjne młodzież mogła się zapoznać z ofertą szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025. Do Buku, do sali sportowej szkoły przy ulicy Szkolnej przyjechali przedstawiciele 19 szkół przede wszystkim z Poznania, ale też Buku, Grodziska Wielkopolskiego, Opalenicy, Trzcianki, Tarnowa Podgórnego, Rokietnicy. Rekordowa liczba placówek przyjęła nasze zaproszenie.

Na stoiskach wiele się działo. Szkoły ponadpodstawowe prezentowały się na różne sposoby – oprócz tradycyjnych ulotek i materiałów promocyjnych, były też prezentacje, gadżety, a przede wszystkim rozmowy, dzięki którym uczniowie mogli się zorientować w ofercie szkoły. A proponowane profile, kierunki i zawody są coraz ciekawsze – na przykład kryminologia i resocjalizacja, grafika i poligrafia cyfrowa, logistyka, weterynaria, hodowla koni, żywienie i usługi gastronomiczne, architektura krajobrazu, agrobiznes, mechanika motocyklowa, edukacja wojskowa. W rozmowach często też padały zapytania o dojazd do szkoły – jak daleko od dworca czy lekcje odbywają się w systemie przed południem, czy popołudniami. Przedstawiciele szkół zapraszali do odwiedzenia szkoły i na „drzwi otwarte”.

Wśród przedstawicieli prezentowanych szkół byli także absolwenci Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bukowskich w Buku, którzy chętnie dzielili się swoimi radami i spostrzeżeniami na temat szkoły, do której obecnie uczęszczają.

Jak mówi Kamila Kaseja, dyrektor Szkoła Podstawowej im. Bohaterów Bukowskich w Buku: – Organizując ubiegłoroczną, pierwszą edycję Targów Edukacyjnych nabieraliśmy dopiero doświadczenia w tym zakresie. Wtedy kilka szkół nam odmówiło z tego względu, że była to sobota, więc tym razem wzięliśmy pod uwagę inny dzień tygodnia.

Głównym celem Targów Edukacyjnych było przede wszystkim wsparcie uczniów klas 7 i 8 oraz ich rodziców w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej i rozszerzenie wiedzy na temat planowania swojej ścieżki edukacyjnej.  Osoby odwiedzające targi były zgodne co do tego, że tego typu wydarzenia ułatwią przyszłym absolwentom wybór szkoły średniej.

– Jak widać II Targi Edukacyjne przyciągnęły wielu zainteresowanych, nie tylko samych uczniów, ale również rodziców, którzy na tym etapie edukacji pomagają dokonać wyboru. Cieszy, że oferta tragów była bogata i do Buku przyjechali przedstawiciele szkół z innych miast, co świadczy o tym, że współpracujemy z gminami, które są zainteresowane naszymi uczniami, absolwentami, aby oni się dokształcali w ich placówkach oświatowych – mówił burmistrz Paweł Adam.

Lista szkól ponadpodstawowych, które przyjęły zaproszenie do udziału w II Targach Edukacyjnych w Buku:

– Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim
– Zespół Szkół w Opalenicy
– Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu i XXVIII LO w Poznaniu
– Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu
– Branżowa Szkoła I Stopnia w Buku
– Zespół Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu
– Zespół Szkół Przyrodniczych Golęcin w Poznaniu
– V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu
– XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
– III Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Kantego w Poznaniu
– XI Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu
– Zespół Szkół RCKU im. gen. D. Chłapowskiego w Trzciance
– Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym
– Zespół Szkół im. J.W. Zamoyskich w Rokietnicy
– Zespół Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu
– Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca’56 w Poznaniu
– XIV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Poznaniu
– Zespół Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu
– Zespół Szkół nr 2 im. doktora Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu

Back To Top
Skip to content