skip to Main Content

Kolejne inwestycje i inicjatywy na obiektach OSiR

W tym roku Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie obchodził jubileusz 25-lecia swojego powstania. Z tej okazji mieszkańcy naszej gminy mogą się spodziewać wielu atrakcji. Jednak zanim do tego dojdzie, zakończono przygotowania do sezonu letniego i realizowane są kolejne inwestycje.

OSiR jest w trakcie modernizacji i remontów, nie tylko w obiektach na terenie Buku. Prace kontynuowane są na Stadionie Miejskim i lada moment rozpocznie się duża inwestycja w budynku hali sportowej, ale też w Niepruszewie: przy kąpielisku i na stadionie. Ostatnio na przykład zostały zamontowane nowe lampy w pobliżu wiaty biesiadnej (wzdłuż placu zabaw) na kąpielisku w Niepruszewie.

W hali sportowej
Do tej pory w budynku hali sportowej w Buku wymieniono wszystkie drzwi stanowiące wyjścia ewakuacyjne oraz drzwi magazynowe – łącznie 8 par. Dzięki ich instalacji hala sportowa stała się jeszcze bardziej bezpiecznym miejscem z uwagi na nowocześniejsze przeciwpożarowe rozwiązania oraz antypaniczne klamki. Montaż drzwi zapewnił także odpowiednią funkcjonalność całego obiektu – skorygowano kierunki wchodzenia i wychodzenia z poszczególnych pomieszczeń.

OSiR czekają teraz kolejne remonty w budynku hali sportowej w ramach programu „Szatnia na Medal”. Prace modernizacyjne ruszą po zakończeniu roku szkolnego, jak zostanie rozstrzygnięte postępowanie przetargowe i wybrany wykonawca. Mają one potrwać do października br.

– Zakończona zostanie kompleksowa modernizacja pomieszczeń znajdujących się na parterze hali sportowej. Na remont czekają teraz trzy pomieszczenia tworzące zaplecze sanitarne oraz cały układ komunikacyjny – dojście do pomieszczeń sanitarnych. Dzięki tak dużej inwestycji wejście do obiektu zyska bardziej reprezentacyjny charakter niż obecnie, a zaplecze sanitarne spełni wymagania XXI wieku – mówi Jarosław Sznycer, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.

(pisaliśmy o tym tutaj:  „Szatnia na medal” dobrym pomysłem na remont! – Miasto i Gmina Buk)

Pierwszy zwieńczony sukcesem projekt modernizacyjny gmina zrealizowała już w 2019 roku. Gmina otrzymała wówczas dofinansowanie w wysokości 100.000 zł na realizację projektu „Remont pomieszczeń sanitarnych w budynku hali OSiR w Buku” w ramach programu „Szatnia na Medal” przyznawane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

 Obecnie gmina już trzeci rok z rzędu jest beneficjentem „Szatni na Medal”. Z tego  projektu w 2019 r. wykonano kompleksowy remont czterech szatni wraz z zapleczem sanitarnym. Z kolei w 2020 r., dzięki temu programowi, odnowiono toalety dla zawodników wraz z magazynem umiejscowionym w centrum obiektu. Łącznie, w ramach trzech naborów w konkursie „Szatnia na Medal”, gmina pozyskała blisko 250.000 zł. Wyremontowane dzięki temu przestrzenie już dziś podnoszą jakość nie tylko samej bazy materialnej ośrodka, ale także poprawiają warunki organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych, w tym imprez masowych odbywających się na terenie obiektu. Można więc powiedzieć, że od 2019 r. urząd skutecznie aplikuje, a ośrodek z powodzeniem korzysta ze środków zewnętrznych przeznaczanych na modernizację zaplecza obiektów sportowych, ale to nie koniec inwestycji w ramach programu „Szatni na Medal”.

 Na Stadionie Miejskim
OSiR jest w trakcie wymiany 800 siedzisk na Stadionie Miejskim w Buku. Połowę z nich zmieniono już w roku ubiegłym, teraz przyszła kolej na następne. Nie jest to tylko zwykła wymiana starych siedzisk na nowe. Trybuny stadionu, na którym na co dzień gra V-ligowa MKS Patria Buk są dodatkowo wzbogacane o napis PATRIA. Jest to miły prezent na obchody 100-lecia powstania klubu, które przypadają w 2022 roku.

Na Stadionie Miejskim zakończono też kompleksowy remont sali klubowej w budynku socjalno-szatniowym. Sala użytkowana jest na co dzień przez zawodników i trenerów MKS Patria Buk. Prace remontowe i inwestycyjne rozpoczęły się w marcu br. i polegały na wymianie centralnego ogrzewania, malowaniu, montażu grzejników i podwieszanego sufitu oraz dokupieniu niezbędnego wyposażenia mebli tj. stołów i krzeseł. Pozostałe elementy adaptacyjne wykonał już klub Patria. Obecnie w sali klubowej do dyspozycji wszystkich korzystających jest aneks kuchenny z odnowioną drewnianą ladą. Są stoły i krzesła na 30 osób, telewizor oraz miejsce na zabytkowe puchary oraz sztandar klubu.

Kąpielisko w Niepruszewie
W tym roku na terenie kąpieliska w Niepruszewie prowadzonych jest wiele inwestycji i remontów. Wycięto trzcinę, która uniemożliwiała cumowanie większej ilości łodzi na OSiR-owskiej marinie oraz szpeciła teren wokół jeziora. Zajęto się też uformowaniem brzegu wraz z wysypaniem nowej warstwy piasku. Dzięki tym działaniom przystań zyskała przestrzeń do cumowania jednostek pływających oraz zwiększył się komfort wypływania z mariny, szczególnie ważny w okresie wakacyjnym przy korzystaniu z rowerów, skuterów wodnych, kajaków.

Na plaży w Niepruszewie zajęto się też przyłączami prądowymi do wiaty biesiadnej i oświetleniem terenu. Zainstalowano też system monitoringu: przystani wodnej, plaży, wiaty biesiadnej oraz placu zabaw.

OSiR chcąc zadbać o najmłodszych korzystających z plaży w Niepruszewie, planuje doposażyć plac zabaw. W ubiegłym roku wymieniono tylko część urządzeń, tych najbardziej zużytych, a teraz – czas na pozostałe.

Stadion w Niepruszewie
Na stadionie w Niepruszewie wymieniono całe oświetlenie, też płyty boiska. Również pojawiły się tam dwa nowe kontenery socjalne, które pełnią funkcję socjalno-magazynową, a korzysta z nich Niepruszewski Klub Sportowy. Każdy kontener będzie mieć wymiary prawie 30 m² i składać się będzie z pięciu pomieszczeń, wśród których znajdzie się pomieszczenie biurowe, magazynowe, salka konferencyjna i toaleta. Dlatego niezbędne będą przyłączenia kanalizacyjne i energetyczne.

W najbliższych planach jest budowa zestawu sprawnościowego – Street Workout przeznaczonego do ćwiczeń plenerowych, głównie na drążkach i poręczach. Budowa Street Workoutu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, za pośrednictwem LGD „Źródło”. Dotacja wyniosła 36.000 zł, a łączny koszt inwestycji – 57.907 zł.

 Wakacje z OSiR
Sezon wakacyjny rozpoczął się w naszej gminie już kilka dni temu, przynajmniej nieoficjalnie. W ubiegły czwartek nad Jeziorem Niepruszewskim odbył się festyn inaugurujący w Wielkopolsce akcję informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, którą corocznie organizuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Przedstawiciele policji oraz licznie zaproszeni goście bacznie przyglądali się Jezioru Niepruszewskiemu, czy odpowiednio zostało przygotowane do sezonu wakacyjnego. Jego stan oceniono bardzo dobrze i właśnie z tych powodu jest to miejsce, gdzie chętnie wypoczywają mieszkańcy z całej Wielkopolski. (pisaliśmy o tym tutaj: https://buk.gmina.pl/3583-jezioro-niepruszewskie-bezpieczne-nie-tylko-od-swieta/)

W piątek zakończenie roku szkolnego i początek wakacji. Na ten czas nasza gmina przygotowała bogatą ofertę spędzenia czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, też w obiektach OSiR.

– Planując wakacyjny program zajęć musieliśmy wziąć pod uwagę, że w tym czasie, z powodu remontu i nowych inwestycji, nie będzie można skorzystać z hali sportowej. Też w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, aby w większym zakresie wykorzystać Jezioro Niepruszewskie, w sierpniu przez tydzień właśnie tam przygotowujemy zorganizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży. Atrakcji na pewno nie zabraknie – mówi Jarosław Sznycer, dyrektor OSiR.

 Najpierw w pierwszym tygodniu sierpnia (2-6 sierpnia) OSiR zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia na Stadionie Miejskim w Buku. Czekają gry i zabawy ruchowe, zajęcia z wybranych dyscyplin sportu, wyjazdy fakultatywne na kręgle do Poznania czy do ratajskiej Jump Areny oraz wybrane atrakcje na zakończenie tygodnia (np. zajęcia z dmuchanymi kulami).

Kolejny tydzień (9-13 sierpnia) to zajęcia na kąpielisku w Niepruszewie: nauka pływania, gry i zabawy pod okiem instruktora, lekcje z ratownikami wodnymi. Zaplanowano też wyjazd fakultatywny do Zoo w Poznaniu i do wybranego parku zabaw dla dzieci, też niespodzianka na zakończenie tygodnia (np. kule wodne). Organizatorzy zapewniają codzienny dowóz z Buku do Niepruszewa i z powrotem. Zorganizowane wyjazdy z Buku nad Jezioro Niepruszewskie są nowością w wakacyjnej ofercie OSiR.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Budowa zestawu sprawnościowego – Street Workout zrealizowana przez Gminę Buk, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” PROW 2014-2020.

Back To Top
Skip to content