skip to Main Content

Jezioro Niepruszewskie bezpieczne nie tylko od święta

Jak zawsze przed wakacjami Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu oficjalnie rozpoczęła sezon letni nad wodą i już tradycyjnie wybrali na to miejsce jezioro w Niepruszewie. Dopisała pogoda, a bogaty program imprezy i wspaniała atmosfera sprawiły, że wakacje, na prawie tydzień przed ich rozpoczęciem… już się zaczęły. Dlatego tak liczny był dziś udział dzieci ze szkół podstawowych z miasta i gminy Buk nad Jeziorem Niepruszewskim.

Bogaty program
Główne atrakcje i bogaty program przygotowali policjanci z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej w Poznaniu. Nad jeziorem w efektowny sposób przeleciał nowy policyjny śmigłowiec Bell 407. Po lądowaniu uczniowie mogli obejrzeć go z bliska, podobnie jak policyjne motocykle, radiowozy czy sprzęt wykorzystywany przez policyjnych kontrterrorystów. Funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu zaprezentowali pokazy ratowania ludzi w wodzie. Swoimi umiejętnościami pochwalili się też policjanci pododdziału konnego i przewodnicy z psami policyjnymi.
Swój sprzęt zaprezentowali strażacy z Poznania i z Ochotniczej Straży Pożarnej z Niepruszewa oraz Szewc. Przygotowano również pokazy akcji oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko po to, by tłumaczyć uczniom jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą i podczas wakacji. Mundurowi skupili się też na zagrożeniach związanych z nadużywaniem alkoholu i zażywaniem narkotyków, szczególnie dopalaczy, które leżą u podstaw wielu tragedii nad wodami.

Zapobiegając tragediom nad wodą
Jak mówił Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu: – Chociaż w regionie – zgodnie z policyjnymi statystykami – wiedza jak zachować się nad wodą jest coraz większa, wciąż dochodzi do tragedii. Tylko w ubiegłym roku na wszystkich akwenach w Wielkopolsce utonęło 15 osób, a w tym roku już 5 osób. To mniej niż w poprzednich latach, ale i tak ciągle za dużo.
Zdaniem st. sierż. Jakuba Stachowskiego z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, nad Jeziorem Niepruszewskim można bezpiecznie wypoczywać. Właśnie dzięki takim służbom w poprzednich latach udało się zapobiec tragediom nad wodą. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy.
Jednak trudno mówić o bezpieczeństwie nad Jeziorem Niepruszewskim nie wspominając o systematycznych działaniach i inwestycjach, które przez cały rok są przeprowadzane przez gminę Buk i zarządcę terenu – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku.
Korzystając z okazji, że w tym miejscu spotkały się służby zapewniające bezpieczeństwo też w naszej gminie, Burmistrz Paweł Adam poinformował o przekazaniu na ich potrzeby dodatkowych funduszy z budżetu miasta i gminy Buk. I tak dotację o wartości 40.000 zł otrzymał Komisariat Policji w Buku na zakup towarów i usług, przeprowadzenie drobnych remontów budynku oraz zagospodarowanie terenu zewnętrznego wraz z niezbędną infrastrukturą. Druga dotacja o wartości 20.000 zł trafiła do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu na zakup specjalistycznego sprzętu technicznego oraz ratunkowego dla Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu.
Nie zapominając o innych służbach, które na co dzień ratują życie ludzkie, burmistrz Paweł Adam przekazał Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu preparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni o łącznej wartości 3.500 zł.

Zaproszeni goście
Całej imprezie przyglądali się zaproszeni goście, m.in. Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Pełnomocnik Marszałka ds. Ochrony Informacji Niejawnych UMWW w Poznaniu Elżbieta Ruta-Solarska, Członek Zarządu Powiatu w Poznaniu Piotr Zalewski, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka, p.o. Wójta Gminy Dopiewo Zbyszko Górny, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, nadbryg. Dariusz Matczak, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Jacek Michalak, Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu ppłk Piotr Sztrom, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Marcin Zieliński, przedstawiciel Wielkopolskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Andrzej Szymański.
Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński zaapelował do przebywających nad wodą o rozwagę i unikanie ryzykownych zachowań. – Zwracam się szczególnie do dorosłych, aby pamiętali o dawaniu dzieciom i wnukom dobrego przykładu, i troszczyli się także o własne bezpieczeństwo.
Natomiast Burmistrz Paweł Adam, dziękując wszystkim przybyłym gościom i funkcjonariuszom służb dbających o nasze bezpieczeństwo, wyraził nadzieję, że dzisiejsza akcja informacyjno-edukacyjna pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” nie jest ostatnim tego typu przedsięwzięciem, a o wyborze kąpieliska w Niepruszewie jako miejsca inauguracji sezonu letniego nad wodą, będzie nadal decydowała przyjazna infrastruktura, a przede wszystkim dobry klimat i dotychczasowa dobra współpraca z Komendą Wojewódzką Policji, Komisariatem Wodnym oraz gminą Buk.

Gmina jak mała ojczyzna
Korzystając z obecności Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego nad Jeziorem Niepruszewskim zapytaliśmy go jak z perspektyw wojewody, urzędującego w Poznaniu, widzi naszą gminę. – Doceniam i duże znaczenie przywiązuję do takich gmin jak Buk. W mniejszych społecznościach – takich małych ojczyznach wiele się dzieje, kwitnie życie kulturalne, sportowe, obywatelskie, pojawiają się nowe i ciekawe inicjatywy. Dlatego bardzo chętnie odwiedzam gminy w Wielkopolsce, te większe i mniejsze.
Wojewodę Wielkopolskiego podpytaliśmy też o jego lekkoatletyczne pasje, bo ta dyscyplina sportu, jak się okazało, zdeterminowała jego młodość i nadal stanowi ważny element w jego życiu. To pytanie zadaliśmy też w związku z lekkoatletycznymi planami stadionu miejskiego w Buku. Już teraz zaproponowaliśmy, aby Wojewoda Wielkopolski w swoim napiętym kalendarzu zajęć znalazł czas i przyjechał, tym razem do Buku. By mógł zapoznać się z różnorodną ofertę naszego OSiR i zobaczyć, ile dyscyplin sportu się u nas rozwija.

 

Back To Top
Skip to content