skip to Main Content

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Buku

27 grudnia br. przypadała 104. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w kościele św. Krzyża w Buku odbyła się uroczysta msza św., po której złożono wieńce i wiązanki na grobie poległych w trakcie walk powstańców na przykościelnym cmentarzu.

– Powstanie Wielkopolskie było ostatnim akordem najdłuższej wojny nowoczesnej Europy. Jego fundament zbudowały pokolenia wielkopolskich organiczników, którzy poprzez edukację, kulturę oraz propagowanie wzorców dobrego gospodarowania, stworzyli społeczeństwo nowoczesne, zasobne i narodowo uświadomione. Społeczeństwo, które oczekiwało na impuls i znak do rozpoczęcia jednego z niewielu zwycięskich polskich powstań – powiedział w swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam.

Mszę św. w kościele św. Krzyża w Buku celebrowali ks. Jarosław Trojan z Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku i ks. kanonik Roman Janecki, proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Niepruszewie.

Po nabożeństwie władze samorządowe, poczty sztandarowe, harcerze, strażacy oraz mieszkańcy udali się do grobu poległych w trakcie walk powstańców na przykościelnym cmentarzu, gdzie odśpiewano hymn państwowy i rotę, złożono okolicznościowe wieńce oraz wiązanki. Burmistrz wspominał pamięć bukowskich bohaterów, szczególnie podpułkownika Kazimierza Zenktelera, który stał się bohaterem wojennym Wielkopolan i Ślązaków. – Pamięć o nim jest ciągle żywa, czego namacalnym znakiem jest niedawne oznaczenie jego grobu przez katowicki oddział IPN. Tym bardziej, my bukowianie musimy zachować pamięć o nim, w jego rodzimym mieście – dlatego w najbliższym czasie zaproponuję Radzie Miasta i Gminy Buk oraz Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, aby nowo wybudowane rondo na drodze wojewódzkiej nr 307 nosiło imię podpułkownika Kazimierza Zenktelera.

Tego samego dnia burmistrz złożył okolicznościowe wiązanki kwiatów pod zbiorowymi tablicami pamiątkowymi też w Szewcach, Dakowach Mokrych, Szewcach i Dobieżynie. Zaś mieszkańcy gminy, aby zademonstrować swój patriotyzm i pamięć o zwycięskim zrywie, udekorowali swoje domy biało-czerwonymi i powstańczymi flagami.

Dla upamiętnienia Narodowego Dnia Wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego na terenie gminy na minutę zostały uruchomione syreny alarmowe. Jak podaliśmy we wcześniejszym komunikacie włączenie syren w tym terminie miało znaczenie jedynie symboliczne i nie należało utożsamiać tego z jakimkolwiek zagrożeniem.

Przypomnijmy też, że 104. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego już po raz drugi była obchodzona jako święto państwowe.

Back To Top
Skip to content