skip to Main Content

Komunikacja gminna ma służyć mieszkańcom

Od 1 września uruchamiamy bezpłatną komunikację gminną. Będą to dwie nowe linie autobusowe. Pierwsza trasa będzie prowadzić z Dobrej przez Dobieżyn ulicą Podgórną do Żegowa, druga: z Buku przez Otusz do Kalw, obok strefy przemysłowej. Komunikacja gminna pozwoli na lepszą integrację większości miejscowości gminy. W ten sposób dostęp do transportu publicznego zyskają mieszkańcy Kalw, Niepruszewam Otusza, Dobrej, Dobieżyna, Daków Suchych, Sznyfina, Szewc, Wysoczki, Zgody i Żegowa. Kursowanie linii zostało zsynchronizowane z rozkładem jazdy pociągów.

– W nawiązaniu do wypracowanej wcześniej koncepcji dwóch linii autobusowych, uruchamiamy bezpłatną komunikacje gminną, której celem jest skomunikowanie sołectw, w tym między innymi z węzłem przesiadkowym, ale nie tylko. Chcemy, aby mieszkańcy mieli łatwiejszy dojazd do pracy czy do lekarza, a uczniowie do szkół. Przypomnę, że dwa lata temu drogą elektroniczną były prowadzone konsultacje społeczne, w ramach których można było składać propozycje i uwagi – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam podczas sesji Rady MiG Buk, która odbyła się w dn. 30.08.br.

Omawiając zasady wdrożenia bezpłatnej komunikacji gminnej od 1 września, burmistrz wspomniał, że odkąd powstał Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny” w roku ubiegłym, to od samego początku jego działania podjął rozmowy, aby związek, którego jesteśmy członkiem zajął się organizacją oraz obsługą komunikacji gminnej. – Gdybyśmy jako gmina mieli zostać właścicielem busów, zabiegać o pozyskiwanie licencji czy pozwoleń na przewóz autobusów, to należałoby podjąć wiele dodatkowych działań i przeznaczyć na ten cel fundusze, a tak członkostwo w „Wielkopolskim Transporcie Regionalnym” wiele nam zapewniło i pomogło. Stworzenie nowych linii autobusowych dodatkowo ułatwiło nam pozyskanie finansowania w łącznej kwocie ponad 145.000 zł z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, co stanowi około 40% całych kosztów.

Nowe linie autobusowe obsługiwane będą niskopodłogowymi minibusami, mogącymi przewieźć jednorazowo do 20 pasażerów, do których przez szerokie drzwi można swobodnie wprowadzić wózek dziecięcy lub może wjechać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Dziennie, od poniedziałku do piątku dwa autobusy będą realizować po 16 kursów, na każdej linii od godz. 5:10 do 17:15, przejeżdżając łącznie 576 kilometrów. Miejsca zatrzymania autobusów zaplanowane zostały przy już istniejących przystankach autobusowych lub w zatokach postojowych. Oznakowane zostały standardowym znakiem D15 „przystanek autobusowy”.

Z uwagi na dopasowanie rozkładu jazdy komunikacji autobusowej do zmienionego rozkładu jazdy PKP (obowiązującego od 03.09.br.) w pierwszych dniach funkcjonowania pasażerów prosimy o wyrozumiałość.

Gminną komunikację autobusową uruchamiamy od 1 września na okres próbny. Pilotaż potrwa do końca roku i jego celem jest zweryfikowanie poprawności przebiegu linii, lokalizacji przystanków oraz przyjętego rozkładu jazdy. To od mieszkańców zależy w jakim zakresie komunikacja gminna będzie kontynuowana. Czekamy na Państwa opinie i uwagi dotyczące godzin, samego przebiegu trasy, bo komunikacja ma służyć mieszkańcom i być dostosowana do ich potrzeb. O zmianach będziemy informować na bieżąco.


PLIKI DO POBRANIA (PDF):

Linia 781 DOBRA – WYSOCZKA / WYSOCZKA – DOBRA

Linia 782 BUK – KALWY / KALWY – BUK

Back To Top
Skip to content