skip to Main Content

Pierwsza odsłona akcji Przystanek Buk za nami

Przystanek Buk to oferta turystyczna, który pozwala lepiej poznać nasze miasto. 20 sierpnia 2022 r. miała miejsca pierwsza edycja, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Warsztaty w duchu ekologii

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od warsztatów inspirowanych naturą, podczas których pod czujnym okiem prowadzącej Natalii Góry (Niezłe Ziółko) stworzyliśmy pachnącą biżuterię. Dlaczego pachnącą? Surowcem, z którego ją stworzyliśmy była lawa wulkaniczna, która działa jak dyfuzor. Nasączona olejkami eterycznymi uwalniała zapachy, które indywidualnie wybrali uczestnicy spotkania. Panie tworzyły biżuterię w swoich ulubionych kolorach lub pasującą do konkretnej kreacji. Panowie natomiast przygotowywali biżuterię na prezent. Było twórczo i bardzo kreatywnie!

Spacer z historią w tle

Przed godziną 11:30 na placu Stanisława Reszki zaczęli zbierać się chętni na spacer z przewodnikiem. Musimy przyznać, że frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Wśród zebranych osób byli również goście z Poznania, a najmłodszy uczestnik spaceru miał niespełna 5 miesięcy! W roli przewodnika wystąpił Hubert Wejmann – dyrektor Biblioteki i Kina, który swoją wiedzą historyczną, anegdotkami przy odkrywaniu nowych zabytków czy tworzeniu powstańczego muralu zaczarował zebranych turystów. Sam mural i to jakie tajemnice skrywa, jak dużą symbolikę, na wielu osobach wywarło ogromne wrażenie. Tam każde „okno” ma swoje znaczenie, a niektóre twarze, które widzimy na muralu nie są wcale przypadkowe – są tacy mieszkańcy gminy, którzy mogą tam dostrzec swojego dziadka.

Zapewniamy, że po takim spacerze spojrzycie na tak – wydawałoby się – dobrze znany Wam Buk z zupełnie innej strony. Spacer został nagrodzony gromkimi brawami, a niektórzy deklarowali już obecność na kolejnym spacerze, który odbędzie się w przyszłą niedzielę 28 sierpnia! Warto dodać, że gościliśmy już w Buku wiele wycieczek zorganizowanych, dla których Buk był w większości przypadków tylko kolejnym przystankiem na mapie. Wcześniej podobne wycieczki pod hasłem „Bądź turystą w swoim mieście” organizował PTTK Oddział Buk, były to wycieczki tematyczne – np. Rajdy Niepodległościowe.

Dla tych, którzy nie zdążyli na pierwszy przystanek i jeszcze się zastanawiają, zachęcamy do zapoznania się z opiniami tych, którzy wzięli udział w nieoczywistym spacerze po Buku – czy im się podobało?:

Oj, bardzo! Kto nie był, niech szybko nadrobi to w kolejną niedzielę. Spacer z historią w tle, tak najłatwiej przyswaja się wiedzę o swojej Małej Ojczyźnie. Izba Muzealna to dla mnie będzie skarbnica bez dna. Wrócę z całą pewnością! Dziękuję!

– Alicja

Rewelacyjnie spędzona sobota. Niesamowicie interesujący spacer. Ja – Bukowianka od zawsze – dałam się zaskoczyć! Hubert Wejmann jest najlepszy. Jak przystanek, to tylko BUK! Dziękuję.

– Liliana

Mi również podobało się bardzo!! Na spacerze znalazłam się trochę przypadkiem, (…) ponieważ był to super pomysł na spędzenie wolnego czasu. Pozdrawiam całą grupę zwiedzających i jeszcze raz podziękowania dla Przewodnika. Zachęcam do skorzystania ze spaceru 28 sierpnia, a w zdjęciach Buku sprzed lat można się zakochać!

– Anna

Niczym spacery po Warszawie i okolicy organizowane co tydzień z ABC i chyba ja się skuszę.

– Weronika

A Wy – dacie się tym razem zaprosić?

Kolejny Przystanek Buk – w niedzielę 28 sierpnia 2022 r.

O godz. 13:30 w Kawiarni Stopklatka w Kinie Wielkopolanin odbędą się warsztaty „Kosmetyki z botaniki”, podczas których uczestnicy stworzą zestaw naturalnych kosmetyków. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy (), zostały ostatnie wolne miejsca – liczy się kolejność zgłoszeń.

Następnie spacer z przewodnikiem ścieżką spacerową „Tajemnice starówki w Buku” – zbiórka o godz. 15:00 przed Kinem Wielkopolanin. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Przystankowi Buk tym razem również towarzyszy akcja rabatowa do restauracji, kawiarni oraz księgarni, gdzie można zakupić bukowskie gadżety.

Więcej informacji: www.bibliotekabuk.pl/przystanekbuk.

Back To Top
Skip to content