skip to Main Content

Oficjalne otwarcie nowego publicznego przedszkola w Niepruszewie

27 września br. odbyło się uroczyste otwarcie nowego publicznego przedszkola w Niepruszewie. Nowa placówka oświatowa dysponuje powierzchnię 500 m², trzema oddziałami, a w przyszłości wraz z rozbudową zaplanowano ich nawet siedem. Obecnie przedszkole „Złoty kogucik” przyjęło 70 dzieci, a docelowo może ich być nawet 175 dzieci.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonano w obecności gości m.in. Burmistrza Miasta i Gminy Buk Pawła Adama, Przewodniczącego Rady MiG Buk Piotra Gorońskiego, Przewodniczącego Komisji Budżetu i Oświaty Tomasza Plewy, sołtysa Niepruszewa Klaudiusza Kłaka, dyrekcji placówek oświatowych z gminy Buk, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się budową przedszkoli, w tym właśnie „Złotego kogucika” w Niepruszewie: Remigiusza Steina i Romana Antczaka oraz Kamili Kruszyńskiej i Kacpra Steina, którzy wraz z Remigiuszem Steinem są organem prowadzącym przedszkole. Poświęcenia placówki dokonał ks. Roman Janecki z Parafii pw. św. Wawrzyńca w Niepruszewie.

Jak podczas uroczystości powiedziała dyrektor Przedszkola „Złoty kogucik” w Niepruszewie Katarzyna Gruszecka: – Zależy mi, jak i całej kadrze, żeby nasze przedszkole było miejscem bezpiecznym, otwartym i przyjaznym dla wszystkich dzieci. Chciałybyśmy, żeby przedszkolaki w sposób wszechstronny rozwijały swoje talenty, równocześnie kładąc nacisk na indywidualny rozwój każdego z nich. Jak to mawiał Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Dzień oficjalnego otwarcia przedszkola był wyjątkowy i długo oczekiwany, zarówno przez rodziców i dzieci, a także przez całe środowisko lokalne. Gmina doczekała się pięknej i bogato wyposażonej placówki, która pozwoli w komfortowych i przyjaznych warunkach na zaspokajanie podstawowych potrzeb rozwojowych dzieci.

– Przy dogodnej i dostępnej lokalizacji, ta niezwykle ważna inwestycja, podnosi atrakcyjność sołectwa Niepruszewo, ale co najważniejsze, gmina może poszczycić się spełnieniem podstawowego obowiązku jakim jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jeszcze do niedawna, brak odpowiedniej infrastruktury dla najmłodszych mieszkańców rodził frustrację nie tylko przedstawicieli samorządu i wychowawców, ale przede wszystkim rodziców zatroskanych o prawidłowy rozwój swoich pociech – mówił burmistrz Paweł Adam.

Burmistrz podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania tej inwestycji. Szczególe podziękowania złożył inwestorom, którzy z powodzeniem budując nowoczesny i funkcjonalny obiekt, podjęli się realizacji tak ważnego i cennego zadania publicznego, jakim jest opieka i wychowanie przedszkolne. – Dla całej wspólnoty samorządowej jest to kolejny dowód, że działając w partnerstwie i przy zaangażowaniu społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorców można budować pomyślny, długofalowy rozwój gminy z troską o najmłodszych mieszkańców, a efektem tej pracy jest codzienny uśmiech na twarzach najmłodszych.

Nowe przedszkole dysponuje przestronnymi kolorowymi salami zabaw, które dostosowane zostały do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym; wyposażone są w meble, zabawki i pomoce dydaktyczne. Zapewnia wygodną szatnię dla przedszkolaków, a zaplecze kuchenne umożliwia przygotowywanie pierwszego i drugiego śniadania oraz wydanie dwudaniowego obiadu przygotowanego przez firmę cateringową. Przedszkole otacza ogrodzony, bezpieczny plac zabaw, który wyposażony został w piaskownice, zjeżdżalnie, huśtawki i inne urządzenia sprzyjające zabawie dzieci w tym wieku.

Placówka zapewnia pomoc psychologiczno-pedagogiczną, profilaktykę i terapię logopedyczną. Przedszkolaki mogą skorzystać z wszechstronnego programu dydaktycznego i uczestniczyć w zajęciach rytmicznych, języka angielskiego, gimnastyki korekcyjnej, warsztatów plastycznych, a w planach są m.in. przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki.

„Złoty kogucik” należy wprawdzie do prywatnej spółki, ale jest placówką publiczną. To znaczy, że rodzice płacą za miejsce dla dziecka tyle samo, co w przedszkolu samorządowym. W godzinach od 8 do 13 opieka nad przedszkolakiem jest bezpłatna. Za pozostałe godziny pobytu (podobnie jak w placówkach gminnych), rodzice ponoszą opłatę w wysokości 1 zł za każdą godzinę. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.30 do 17.00.

 https://buk.gmina.pl/3257-nowe-publiczne-przedszkole-w-niepruszewie/

Back To Top
Skip to content