skip to Main Content

Przemówienie burmistrza z okazji 105 zakończenia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Szanowna Rodzino ppłk Kazimierza Zenktelera, Panie Marszałku, Panie Starosto, Szanowni Państwo!

Rozejm w Trewirze, zawarty w dniu 16 lutego 1919 roku, kończył działania zbrojne na frontach Powstania Wielkopolskiego.
Dziś, dokładnie po stu pięciu latach, spotykamy się przy drodze prowadzącej z Buku na zachód, w kierunku Opalenicy i dalej Zbąszynia.
Oddajemy hołd wszystkim tym, którzy przeszło wiek temu, odpowiedzieli na wezwanie serca i poczuli zew walki za odradzającą się Ojczyznę.
Na pierwszym miejscu wśród nich, wymieniamy urodzonego w Wojnowicach, a zamieszkałego w Buku, dowódcę frontu zachodniego podpułkownika Kazimierza Zenktelera. Nadając temu rondu jego imię, dajemy dowód naszej pamięci i szacunku. Niech patron tego ronda będzie symbolem wolnej Polski we wspólnej Europie.

Bardzo dziękuję Radzie Miasta i Gminy na czele z Panem Piotrem Gorońskim, Przewodniczącym Rady za podjęcie uchwały o nadaniu imienia nowemu rondu.
Panu Marszałkowi i Staroście również dziękuję za tę akceptację, a przede wszystkim za zrozumienie i wspólną partnerską realizację inwestycji, która służy mieszkańcom.
Dziękuję także wszystkim tutaj zgromadzonym za obecność, która świadczy o wyrażanym szacunku i wdzięczności dla dokonań dowódcy Ppłk Kazimierza Zenktelera oraz wszystkich bohaterów Powstania Wielkopolskiego, którzy walczyli za ziemię bukowską.
Cześć i chwała bohaterom!

Back To Top
Skip to content