skip to Main Content

W hołdzie zwycięskim powstańcom wielkopolskim

W piątek odbyły się gminne uroczystości, które na pewno wpiszą się w lokalną tradycję. Mowa tu o obchodach upamiętniających 105. rocznicę zakończenia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nowo wybudowanemu rondu na drodze wojewódzkiej nr 307 nadano imię podpułkownika Kazimierza Zenktelera, wręczono tytuły „Zasłużony dla Miasta i Gminy Buk”, odbył się koncert pianisty Jacka Kortusa, a także spotkanie z premier RP Hanną Suchocką.

Bukowskiemu rondu nadano imię ppłk. Kazimierza Zenktelera

Podczas bukowskich obchodów, na rondzie zebrali się zaproszeni goście: między innymi rodzina ppłk Kazimierza Zenktelera, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, przedstawiciele władz i Rady MiG Buk, urzędu i jednostek organizacyjnych, sołtysi, przedstawiciele kółek rolniczych i kół gospodyń wiejskich oraz zaangażowane w przygotowanie uroczystości organizacje pozarządowe: strażacy druhowie OSP, Orkiestra OSP Buk, harcerze Szczepu ZHP Buk, członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy, policjanci z Komisariatu Policji w Buku. I mieszkańcy gminy, którzy przyjęli zaproszenie na uroczystość.

Z inicjatywą, aby uczcić pamięć zasłużonego powstańca wielkopolskiego podpułkownika Kazimierza Zenktelera i nadania jego imieniem bukowskie rondo wystąpił burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam. Jak tłumaczył: – Urodzony w pobliskich Wojnowicach, mieszkaniec Buku, wsławił się jako dowódca frontu zachodniego Powstania Wielkopolskiego oraz dowódca wojskowy III Powstania Śląskiego.

Pomysł spotkał się z akceptacją radnych, którzy na LVIII sesji w dn. 28.11.2023 roku przyjęli uchwałę w tej sprawie. W uzasadnieniu czytamy między innymi: „W 2022 r. oddano do użytku rondo, zlokalizowane w ciągu komunikacyjnym drogi wojewódzkiej nr 307, u zbiegu ulic Grodziskiej, Zakładowej i Jana Pawła II w Buku. Inwestycja zrealizowana dzięki współpracy trzech samorządów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego znacząco poprawiła bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nazwanie ronda imieniem bohatera z czasów Powstania Wielkopolskiego będzie kolejnym ważnym elementem budującym pamięć, a w ślad za tym tożsamość lokalną naszych mieszkańców”.

Prowadząca bukowską uroczystość Liliana Skibińska-Szłapka odczytała treść uzasadnienia do uchwały w sprawie nadania rondu imię podpułkownika Kazimierza Zenktelera. Następnie głos zabrał burmistrz Paweł Adam, który do zgromadzonych skierował następujące słowa: – Szanowna Rodzino ppłk Kazimierza Zenktelera, Panie Marszałku, Panie Starosto, Szanowni Państwo! Rozejm w Trewirze, zawarty w dniu 16 lutego 1919 roku, kończył działania zbrojne na frontach Powstania Wielkopolskiego. Dziś, dokładnie po stu pięciu latach, spotykamy się przy drodze prowadzącej z Buku na zachód, w kierunku Opalenicy i dalej Zbąszynia. Oddajemy hołd wszystkim tym, którzy przeszło wiek temu, odpowiedzieli na wezwanie serca i poczuli zew walki za odradzającą się Ojczyznę.

Przemówienie burmistrza z okazji 105 zakończenia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Po wystąpieniu burmistrza głos zabrał wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, który podkreślił, że takim bohaterom jak ppłk. Kazimierz Zenkteler winniśmy pamięć, uznanie i wdzięczność. – Tą formą wdzięczności niech będzie uhonorowanie miejsc istotnych, ważnych ich imieniem. Po to, abyśmy o nich pamiętali i aby pamiętały o tym następne pokolenia. Niech pamięć o ppłk. Kazimierzu Zenktelerze trwa wiecznie.

Przedstawiciel kolejnego samorządu zaangażowanego w budowę ronda, wicestarosta poznański Tomasz Łubiński wspomniał, że pochodzi z Buku, gdzie się urodził, a dokładnie w mieszkaniu w szkole podstawowej im. ppłk. Kazimierza Zenktelera. – Mój ojciec interesował się Powstaniem Wielkopolskim i zostawił wiele pamiątek, które zostały przekazane do Izby Pamięci w Buku. Dlatego tym bardziej się cieszę z tego, że to rondo będzie nosić nazwę lokalnego bohatera – ppłk. Kazimierza Zenktelera.

Ks. prałat Andrzej Szczepaniak został poproszony o modlitwę do św. Krzysztofa – patrona kierowców; też oddał cześć poległym powstańcom. – Niech to miejsce zawsze przypomina tego bohaterskiego powstańca.
Uroczystości towarzyszył występ Bukowskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Karola Hołoda, która już od pierwszych taktów wprowadziła w wyjątkowy, uroczysty nastrój. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy. W rytm zagranego marszu delegacja harcerzy wraz z powstańcami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bellum” weszła na rondo. Członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy oddali strzał z armaty. Harcerze pełnili honorową wartę na rondzie i dokonali symbolicznego zdjęcia rozety, po czym wraz z powstańcami opuścili rondo.

Koncert Jacka Kortusa

Dalsze obchody przeniosły się do Sali Miejskiej (dawnej synagogi), gdzie członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bellum” opowiedzieli i pokazali mundury powstańcze.

Kolejnym ważnym punktem obchodów był koncert znakomitego pianisty Jacka Kortusa, finalisty wyróżnionego na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2005 roku, uczestnika wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, koncertującego w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą. Tym razem zawitał do Buku i zaprezentował muzykę Fryderyka Chopina. Artysta wykonał Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Walc cis-moll op. 64, Fantaisie Impromptu cis-moll op. 66, Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”, Preludium e- moll op.28 nr 4, Scherzo h-moll op. 20, Polonez As-dur op. 53. Wybór utworów nie był przypadkowy – intencją pianisty było, aby za pomocą muzyki zobrazować to ważne historyczne wydarzenia – Powstanie Wielkopolskie i oddać hołd naszym bohaterskim przodkom. Do tego mistrzowskie wykonanie, niesamowita precyzja i emocje, które wyczuwało się w każdym zagranym takcie pianisty sprawiły, że publiczność za tę muzyczną ucztę dziękowała owacjami na stojąco.

„Zasłużeni dla Miasta i Gminy Buk”

Następnie burmistrz Paweł Adama wraz z przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Buk Piotrem Gorońskim wręczyli tytuły „Zasłużony dla Miasta i Gminy Buk” trzem wybitnym osobom, których osiągnięcia i zasługi dla gminy są powszechnie znane. Zanim przyznano wyróżnienia: Wojciechowi Jankowiakowi, Henrykowi Synorackiemu i Romanowi Czeskiemu odczytano sylwetki zasłużonych, w których wymienione zostały ich liczne zasługi i osiągnięcia. „Zasłużeni dla MiG Buk” otrzymali: medal okolicznościowy, herb, flagę i uchwałę Rady MiG Buk.

Każdy z nagrodzonych wyraził szczególne podziękowania za przyznane wyróżnienie. Wicemarszałek Wojciech Jankowski przypomniał, że sprawy gminy Buk zawsze były mu bliskie. Już przed laty – 20 lat temu otrzymał statuetkę „Junka z Buku”. – Współpraca zawodowa z bukowskim samorządem to efekt tego, że tu zawsze była przychylność, zawsze było dążenie do tego, aby realizować najważniejsze sprawy dla mieszkańców.

Henryk Synoracki dziękując za wyróżnienie, obiecał, że jeszcze trochę przed nim – dalej będzie jeździć. Zaś Roman Czeski ujawnił kulisy swojej twórczości i mówił o wsparciu żony, która mu pomaga na każdym etapie pracy.

Zasłużeni dla Miasta i Gminy Buk

Spotkanie autorskie z premier RP Hanną Suchocką

Gminne uroczystości upamiętniające 105. rocznicę zakończenia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uświetniło spotkanie autorskie z prof. Hanną Suchocką – byłą premier RP, pierwszą wiceprzewodniczącą komisji weneckiej, ambasadorką RP przy Stolicy Apostolskiej i autorką książki „Rzymskie pasje – kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta”, które poprowadził dyrektor Biblioteki i Kina MiG Gminy Buk Hubert Wejmann. Było to spotkanie nie tylko ze znaną osobistością ze świata polityki, ale też barwna i ze wszech miar ciekawa przechadzka po kościołach Rzymu.

Na zakończenie spotkania autorskiego burmistrz podziękował pani premier za przyjazd do Buku oraz za pełne pasji i aspiracji pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych. – Przy wizycie w Buku nie mogłoby się obyć bez Stanisława Reszki, z czego bardzo się cieszę. Zapewne Państwo pomyślicie, co ma wspólnego ppłk. Kazimierz Zenkteler ze Stanisławem Reszką. Ano to, że swój do swego lgnie, a tak się złożyło, że wiele lat swojego życia Zenkteler spędził w Jędrzejowie, w którym opatem był Stanisław Reszka. Cześć i chwała wybitnym bukowianom!

Back To Top
Skip to content