skip to Main Content

Dofinansowanie unijne dla ważnych zadań społeczno-zdrowotnych

Utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla osób mających problem z utrzymaniem samodzielności z powodu stanu zdrowia, rozszerzenie działalności Klubu Seniora ze zróżnicowaną propozycją zajęć oraz zakup i obsługa mieszkania wspomaganego to działania, które przez Fundację Akme będą realizowane na terenie Miasta i Gminy Buk. Kwota pozyskanego dofinansowania, w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027”, przez cały okres projektu wynosi 3.946.036 zł.

Dzisiaj, w Sali Miejskiej w Buku umowę podpisali Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz Prezes Zarządu Fundacji Akme Paweł Skalik. Działania zaplanowano w Buku będą prowadzone w ramach projektu „Budzimy zgaszone umysły, serca, nadzieje”, który będzie realizowany też w Poznaniu i na terenie całego powiatu poznańskiego przez Fundację Akme przy współudziale Stowarzyszenia Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”. Celem projektu jest:

  • utworzenie miejsca aktywizacji oraz działań profilaktycznych dla seniorów i osób   zagrożonych bądź po kryzysie zdrowia, w tym psychicznym;
  • wyrównanie szans partycypacji społecznej osób, które ze względu na swój wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność są w grupach społecznie stygmatyzowanych;
  • zwiększenie dostępności do zdeinstytucjonalizowanej pomocy środowiskowej dla osób, które ze względu na wiek czy stan zdrowia wymagają działań profilaktycznych i aktywizacyjnych.

Wartość całego projektu „Budzimy zgaszone umysły, serca, nadzieje” to około 10,5 mln zł. Zadanie realizowane będzie do 31.12.2026 roku.

            – Gmina Buk dysponuje odpowiednią infrastrukturą, aby realizować działania wspierające osoby potrzebujące i niesamodzielne.  Zostało to zauważone przez Fundację Akme, która już od ponad dwóch lat z nami współpracuje, w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego. Pozyskane unijne wsparcie, gmina jako partner projektu, przeznaczy na utworzenie Dziennego Domu Pobytu, Klubu Seniora i zakup mieszkania wspomaganego. Wiemy dobrze jakie ważne są to zadania i jak duże są potrzeby mieszkańców. Podejmowane działania w zakresie zdrowia i pomocy społeczne są możliwe dzięki pozyskanym środkom z samorządu województwa wielkopolskiego i środkom unijnym, a duża w tym zasługa Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, za co serdecznie dziękuję w imieniu społeczności gminnej – mówił burmistrz MiG Buk Paweł Adam.

            – Projekt „Budzimy zgaszone umysły, serca, nadzieje” będzie realizowany w Poznaniu i na terenie powiatu poznańskiego, ale umowę podpisujemy w Buku. Tym samym chcemy podkreślić szczególną rolę samorządu bukowskiego i zaangażowanie burmistrza, który wyspecjalizował się w korzystaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W minionej perspektywie unijnej cały szereg projektów realizowanych na terenie gminy było skierowanych do różnych grup społecznych: seniorów, ale też do najmłodszych mieszkańców, czy osób w kryzysie psychicznym – stwierdził Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Back To Top
Skip to content