skip to Main Content

Wspólne kolędowanie w Buku

Kolędy i pastorałki w nowej aranżacji można było usłyszeć podczas Powiatowego Kolędowania, które odbyło się 14 stycznia br. w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Tradycyjnie wydarzenie miało charakter otwarty i do udziału w nim zaproszono wszystkich, którzy chcieli posłuchać bożonarodzeniowych utworów i wspólnie pośpiewać.

Powiatowe Kolędowanie ma już swoją długą tradycję i na stałe wpisało się do powiatowego i gminnego kalendarza imprez kulturalnych. Na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie zaprosił starosta poznański, Jan Grabkowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Buk, Paweł Adam. Tak jak w poprzednich latach, imprezę swoim honorowym patronatem objął metropolita poznański ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. Wydarzenie już od lat prowadzi Andrzej Ogórkiewicz, a w roli gospodarza wystąpił ksiądz prałat Andrzej Szczepaniak.

– Najpierw powstały gminy, a później powiat poznański, który zaczął działać 1 stycznia 1999 roku, czyli 25 lat temu, prawie tyle lat temu narodziła się idea Powiatowego Kolędowania. Przez te wszystkie lata nauczyliśmy się współpracować w wielu obszarach; też pokazaliśmy, że nie ma odległości pomiędzy samorządami. Najlepszym tego przykładem jest Powiatowe Kolędowanie, na które tak chętnie przychodzicie i w nim uczestniczycie – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

–  Dziękuję Państwu, że przyjęliście zaproszenie na Powiatowe Kolędowanie i po raz kolejny doświadczymy radości ze spotkanie ludzi i dźwięków, jeszcze w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Wzorem lat ubiegłych będzie to doskonała okazja do wzruszeń, wspólnych przeżyć – tymi słowami burmistrz Paweł Adam zaprosił do wspólnego kolędowania.

Kolędy w nowych aranżacjach

O odpowiedni nastrój zadbali artyści i zespoły głównie z powiatu poznańskiego. Licznie zgromadzonej publiczności jako pierwsza zaprezentowała się Opalenicka Grupa Wokalna, którą prowadzi dobrze znany bukowaniom Leszek Górka, dyrygent, chórmistrz, którego prowadzący Andrzej Ogórkiewicz przedstawił jako „maestro”. Opalenicka Grupa Wokalna działa przy miejscowym Centrum Kultury i Biblioteki i zrzesza panie, które na co dzień zajmują się pracą zawodową, zupełnie nie związaną z muzyką. Na Powiatowym Kolędowaniu zaprezentowały dobrze znane nastrojowe kolędy: „Cicha Noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Mędrcy Świata” , „Gloria” – w nowych, żywiołowych aranżacjach.

Następnie wystąpił Chór Bel Canto z Dopiewa pod dyrekcją Elżbiety Węgielewskiej. Chór powstał w 2004 roku, działa jako stowarzyszenie, a tworzą go mieszkańcy nie tylko z gminy Dopiewo, dla których śpiewanie jest wielką pasją, dającą ogromną przyjemność. Tego wieczoru w ich wyjątkowym wykonaniu można było usłyszeć kolędy i pastorałki, między innymi „Gdy się Chrystus rodzi”, „Pasterzu, pasterzu”, „Przybieżeli do Betlejem”, też kolędy: norweską „Promiennym blaskiem gwiazdy lśnią” i ukraińską „Radość dziś nastała”.

Przyszedł czas na zespół entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Pochodzący z Buku Zespół Kameralny Amici Canti pod dyrekcją Leszka Górki powstał w 1996 roku i działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. „Przyjaciele śpiewu” zaprezentowali kolędy: „Narodził się Jezus Chrystus”, „Christmas Lullaby”, jak też „Serca ludzkie się radują”, „Bóg Człowiek”, też sięgnęli po piosenkę z repertuaru zespołu „Skaldowie” – „Będzie kolęda” (w aranżacji Leszka Górki) czy też fińską kolędę ludową „Rejoice! Christ Is Born”. Zespół zachwycił zarówno ciekawym doborem repertuaru, jak też zróżnicowanym wykonaniem pod względem techniki czy stopnia trudności.

Na zakończenie „Powiatowego Kolędowania” wystąpiła aktorka Agnieszka Różańska, na stałe związana ze sceną Teatru Nowego w Poznaniu,  współpracująca także z Teatrem Muzycznym w Poznaniu; zadebiutowała w filmie Władysława Pasikowskiego „Kroll”, znana między innymi z seriali telewizyjnych” „13 Posterunek” czy „Miodowe lata”. Występowała też na festiwalach w Opolu i Sopocie, zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W Buku Agnieszce Różańskiej akompaniował pianista z Poznania – Jacek Skowroński. Artystka zaśpiewała znane kolędy, takie jak na przykład „Oj Maluśki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”. Oryginalne wykonanie popularnych bożonarodzeniowych utworów przez artystkę, a to za sprawą jej niepowtarzalnego głosu i klimatu w różnych stylach muzycznych, który stworzyła, zamieniło bukowskie sanktuarium w prawdziwie teatralną scenę.

Podziękowania

Wydarzenie zakończyło wspólne kolędowanie; ks. Andrzej Szczepaniak zaintonował „Bóg się rodzi”, którą podchwycili zebrani. I magia świąt Bożego Narodzenia trwała.

Osobom zaangażowanym w organizację tej wyjątkowej imprezy wręczono okolicznościowe podziękowania i dyplomy. Wicestarosta poznański Tomasz Łubiński i burmistrz Paweł Adam wszystkim występującym oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenie wręczyli okolicznościowe podziękowania, dyplomy i statuetki autorstwa Romana Czeskiego. Artyści i organizatorzy zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia, co wcale nie było takie proste, aby tak liczne grono uchwycić w obiektywnie. I zaproszono za rok, na kolejne Powiatowe Kolędowanie.

Back To Top
Skip to content