skip to Main Content

Buk doczekał się swojego uniwersytetu!

Bukowski Uniwersytet Otwarty zainaugurował swoją działalność. 11 października odbył się wykład generała Gromosława Czempińskiego „Rola służb specjalnych we współczesnym świecie”. Spotkanie z oficerem wywiadu, pilotem, współtwórcę jednostki GROM przyciągnęło mieszkańców naszej gminy. Sala Miejska w Buku, po raz pierwszy w swojej historii, zamieniła się w salę wykładową z prawdziwego zdarzenia.

Pomysłodawcą Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego jest burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam we współpracy z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. – Inicjatywa BUO powstała z myślą o mieszkańcach, którzy chcą uzupełnić wiedzę, a także podnieść swoje kwalifikacje i rozwijać pasje; bez względu na posiadane wykształcenie, wiek oraz kwalifikacje zawodowe – tymi słowami burmistrz zaprosił do udziału w zajęciach.

Nauka jest bezpłatna, wykłady odbywają się raz w miesiącu, wstęp wolny. Wykładowcami są znane osobowości ze świata historii, polityki, ekonomii, kultury, sportu; takie jak na przykład prof. Radosław Fiedler, prof. Andrzej Sakson, dr Karol Klimczak czy Sławomir Pietras.

Generał Gromosław Czempiński – „Rola służb specjalnych we współczesnym świecie”

Pierwszym wykładowcą był generał Gromosław Czempiński. Były oficer wywiadu, szef Urzędu Ochrony Państwa w latach 1993–1996, generał brygady w stanie spoczynku. Dowodził zakończoną sukcesem brawurową operacją Samum – ewakuacją agentów CIA z Iraku w 1990 roku. Brał też udział w Operacji Most – operacji przerzutu ponad 40 tys. Żydów z ZSRR i Rosji do Izraela, w latach 1990–1992. odznaczony przez prezydenta George’a Busha wysokim odznaczeniem CIA. Obecnie jest doradcą, konsultantem biznesowym, komentatorem, wykładowcą i cenionym mówcą inspirującym.

Gen. Gromosław Czempiński podczas wykładu w Buku opowiadał o sobie, swoich doświadczeniach, przeżyciach często niełatwych, wręcz dramatycznych, a na jego losach zaważyły nie tylko przemiany ustrojowe w kraju, ale też wydarzenia w Europie i na świecie. Jako oficer wywiadu musiał się często mierzyć z trudnymi decyzjami, ale dobro ojczyny było dla niego najważniejsze. Podkreślał też, że polski wywiad zawsze był wysoko oceniany przez kraje Europy Zachodniej, szczególnie przez Stany Zjednoczone, ale też Rosję, która bardzo liczyła się z naszymi jednostkami wywiadowczymi.

Jedna ze słuchaczek zapytała generała, czy nasza gmina w aktualnej sytuacji politycznej na arenie międzynarodowej może czuć się bezpiecznie. – Jak najbardziej. Lokalizacja z dala od granicy nie naraża gminę na konflikty zbrojne. Zresztą Polacy nie muszą się martwić o swoje bezpieczeństwo, które zapewniają im obecność Polski w strukturach NATO – uspokoił gen. Gromosław Czempiński.

Była też okazja, aby się dowiedzieć, że miejscem urodzenia generała były Oborniki, a studia ukończył w Poznaniu – w Wyższej Szkole Ekonomicznej, w 1970 roku. Dwa lata później rozpoczął służbę funkcjonariusza wywiadu, a w międzyczasie ukończył Ośrodek Szkolenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach.

Podzielił się też swoimi doświadczeniami jako ojciec syna z zespołem Downa. Przejmująco mówił o pierwszych niełatwych latach po jego narodzinach. Zaznaczył przy tym, że w tym czasie, w latach 1982-87 przebywał na misji w Genewie, gdzie jego rodzinie została zapewniona ogromna pomoc, której nie mieliby w Polsce.

Generał Gromosław Czempiński 12 października obchodził swoje urodziny, a już dzień wcześniej – w dniu wykładu, studenci Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego odśpiewali dla niego tradycyjne „Sto lat”.

Prowadzący spotkanie – Dominik Górny, sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu podsumowując spotkanie powiedział: – Pan generał użył przepięknej metafory związanej z charakterystyką funkcjonowania służb specjalnych mówiąc, że swego czasu służby były jak orkiestra; chciało się słuchać tych służb, bo pięknie grały. W imieniu burmistrza Miasta i Gminy Buk, Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, mieszkańców chciałbym podziękować za ten piękny koncert wiedzy i doświadczenia. Dzisiaj stał się pan dla nas nie tylko lotnikiem; nie tylko generałem, ale dyrygentem przeżyć i uczuć.

Studenci otrzymali indeksy Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego i po wykładzie ustawili się w długiej kolejce do generała po wpis. Jak zapowiedział burmistrz, na wszystkich słuchaczy, którzy zdobędą maksymalną ilość wpisów do indeksu, będzie czekać nagroda niespodzianka. Była też okazja, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z legendą wywiadu, z czego chętnie skorzystano.

Zaproszenie na drugi wykład: Sławomir Pietras – „Maria Callas – primadonna stulecia”

Drugie spotkanie w ramach Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego odbędzie się 15 listopada o godzinie 17:00 w Sali Miejskiej. Prowadzącym będzie Sławomir Pietras, dyrektor teatrów operowych, wybitny znawca opery i baletu, który opowie o „Marii Callas – primadonnie stulecia”.

W wykładzie mogą wziąć udział nie tylko studenci Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego, ale każdy, kogo interesuje ta tematyka, jakże odmienna od służb specjalnych. Wstęp wolny. Zostało nam jeszcze kilka indeksów, które będzie można otrzymać na drugim wykładzie. Serdecznie zapraszamy!

Back To Top
Skip to content