skip to Main Content

Zakończenie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 306

W dniu 30 września br. świętowaliśmy zakończenie rozbudowy DW 306 na odcinku między Bukiem a Stęszewem. Z tej okazji, wspólnie z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu i Gminą Stęszew, zaprosiliśmy mieszkańców obu gmin do wypróbowania nowej ścieżki rowerowej. Na finiszu w Dworze w Skrzynkach na wszystkich czekał festyn rodzinny z licznymi atrakcjami.

W uroczystości, która nie była tradycyjnym przecięciem wstęgi, ale bardziej piknikiem z udziałem mieszkańców uczestniczyli też wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, burmistrz Gminy Stęszew Włodzimierz Pinczak, przedstawiciele sejmiku województwa wielkopolskiego, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu Paweł Katarzyński oraz parlamentarzyści.

Inwestycja, która łączy pokolenia

Inwestycja o wartości blisko 44,5 mln zł była możliwa do zrealizowania dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 33 mln zł. Zadanie objęło łącznie blisko 13- kilometrowy odcinek. Jak mówił wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak DW 306 jest jedną z ważniejszych dróg wojewódzkich z dużym ruchem samochodowym, a teraz z pewnością z liczną grupą rowerzystów, którzy chętnie będą z niej korzystać. Podkreślił, że bez dofinansowań unijnych wiele inwestycji nie udałoby się zrealizować, a zakończona modernizacja DW 306 jest tego najlepszym przykładem. Pozostałe środki finansowe, na to zadanie, zapewnił samorząd województwa wielkopolskiego.

Burmistrz Paweł Adam w imieniu społeczności gminy Buk podziękował wicemarszałkowi Wojciechowi Jankowiakowi za ogromne zaangażowanie w realizację tej inwestycji. – Pamiętam jak wielokrotnie dopytywaliśmy pana wicemarszałka, czy będzie ścieżka rowerowa, a on odpowiadał, że będzie i jak widzimy słowa dotrzymał. Frekwencja dzisiejszego wydarzenia i wspólnego rowerowego przejazdu pokazuje, że ścieżką rowerową zainteresowane są osoby w różnym wieku. Ta inwestycja będzie łączyła pokolenia i jeszcze bardziej mieszkańców obu gmin. Wspólnie z burmistrzem Gminy Stęszew możemy zapewnić, że już niedługo zaprosimy mieszkańców obu gmin do udziału w różnych wydarzeniach.

W ramach prac związanych z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 306 poszerzono istniejącą konstrukcję nawierzchni; przeprowadzono prace w zakresie budowy chodników i ścieżek rowerowych, przepustów, rowów, poboczy i zjazdów; zajęto się przebudową skrzyżowań z drogami publicznymi; budową odwodnienia i kanalizacji deszczowej oraz wykonaniem elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, na przykład aktywnych znaków na wyspach i przygotowaniem oznakowania.

Festyn rodzinny w Skrzynkach

Jeszcze zanim oficjalnie podsumowano zakończenie inwestycji związanej z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 306, mieszkańcy mieli okazję wypróbować nową ścieżkę rowerową. Pięciokilometrowy przejazd z dworca PKP w Buku do Dworu w Skrzynkach (a w Stęszewie ośmiokilometrowy odcinek od stacji paliw SKR do Skrzynek) był doskonałą okazją, aby gminę zobaczyć z perspektywy siodełka. Rowerowy peleton z Buku prowadzili wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak wraz z burmistrzem Pawłem Adamem, a wśród rowerzystów byli radni, sołtysi, Marcin Bielawski na swoim elektrycznym rowerze własnej konstrukcji, liczna grupa młodzieżowej grupy UKS Spartakus Buk i obowiązkowo mieszkańcy. Dziękujemy, że tak chętnie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie – korowód rowerzystów, a właściwie całych rodzin cyklistów wjechał pod przyjazne bramy Dworu w Skrzynakch.

Miasto i Gmina Buk, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku przygotowały wiele atrakcji. Wozy strażackie Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Stęszewie oraz pokaz ratownictwa drogowego z elementami udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku wzbudziły duże zainteresowanie. Jak nowa ścieżka rowerowa, to też obowiązkowo rowery – Marcin Bielawski wraz z Kosynierem pokazał bicykl własnej konstrukcji z silnikiem elektrycznym i sterowaniem za pomocą smartfona. Michael Allen Iluzjonista zaprosił do swojego zaczarowanego świata magicznych sztuczek. Na stoisku Młodzieżowej Szkółki Wędkarskiej młodzi pasjonaci wędkarstwa tym ciut starszym zapaleńcom zadawali pytania jak rozpocząć swoją przygodę z wędkowania. Na dzieci czekały warsztaty z makietą Buku i animacje zaproponowane przez Happy Panda, zamek dmuchaniec, bańki mydlane. Jak sport, to i też zdrowa żywność – na stoisku Lidla Polska można było wzmocnić się owocami i warzywami.

Zaprzyjaźnione samorządy, tj. Gmina Stęszew oraz samorząd województwa – WZDW zaproponował między innymi:
– miasteczko ruchu drogowego – rowerowy tor przeszkód przygotowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego,
– stoisko rękodzieła artystycznego Muzeum Regionalnego w Stęszewie,
– kącik artystyczny,
– animacje dla dzieci,
– stoisko gminy Stęszew.

Osoby zainteresowane Dworem w Skrzynkach zaproszono do zwiedzania z przewodnikiem tego, niedawno oddanego do użytku, wyjątkowego zabytku. Wszystkim uczestnikom festynu zaproponowano darmowy poczęstunek. Zaprosiliśmy na smażenie kiełbasek i grochówkę.

Back To Top
Skip to content