skip to Main Content

Za nami pierwsze Targi Edukacyjne w gminie Buk

Przed ósmoklasistami niełatwe decyzje. W przeciągu najbliższych tygodni muszą zdecydować o swoim kierunku kształcenia i wybrać szkoły ponadpodstawowe, do których chcą złożyć dokumenty. Co mają do wyboru? Szkoły licealne, branżowe i technika. Muszą zdecydować czy chcą kształcić się w kierunkach ogólnych czy postawić na zawód, a ewentualne dalsze wykształcenie zdobywać mając już „fach” w ręku. Oprócz kierunku kształcenia muszą wybrać też kierunek, w którym chcieliby ewentualnie dojeżdżać albo postawić na miejscową szkołę, która może pochwalić się równie szeroką ofertą. Jedno jest pewne – wybór nie jest łatwy.

Żeby ułatwić naszym uczniom wybór Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bukowskich w Buku zorganizowała po raz pierwszy Targi Edukacyjne, zapraszając do współpracy szkoły zarówno lokalne, poznańskie jak i te z okolicznych powiatów. 4 marca br. w sali sportowej przy bukowskiej szkole zaprezentowało się dziewięć szkół, a swoją radą służyli także nasi absolwenci, którzy obecnie uczęszczają do szkół średnich. Na stoiskach konsultacyjnych zaprezentowały się następujące szkoły: Zespół Szkół w Trzciance, Zespół Szkół Technicznych w Grodzisku Wielkopolskim, Zespół Szkół Nr 2 w Nowym Tomyślu, Technikum Budowlano-Drzewne w Poznaniu, Technikum Mechaniczne w Poznaniu, Technikum Poligraficzno-Administracyjne w Poznaniu, Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym, Branżowa Szkoła I Stopnia w Buku oraz Szkoła Branżowa I stopnia LIDER w Buku. Wydarzenie to zostało objęte patronatem przez Burmistrza Miasta i Gminy Buk Pawła Adama.

Warto zaznaczyć, że Targi Edukacyjne to wydarzenie skierowane do uczniów oraz ich rodziców, którzy niejednokrotnie wspólnie z młodzieżą stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Targi były okazją nie tylko do zapoznania się z ofertą wystawionych placówek, ale również do rozmowy z nauczycielami, a przede wszystkim uczniami tych szkół.

Skąd pomysł na zorganizowanie Targów Edukacyjnych w Buku? – o to zapytałam dyrektor Kamilę Kaseję.

– Głównym celem jest wsparcie naszych uczniów w podjęciu bardzo trudnej decyzji – decyzji wyboru nowej szkoły, nowego kierunku kształcenia. Stąd pomysł, aby zaprosić przedstawicieli rożnych typów szkół, by w jednym miejscu uczniowie mogli zapoznać się z ich ofertą edukacyjną. Dużym wsparciem objęli nas absolwenci, którzy podzielą się własnymi doświadczeniami – być może będą to najcenniejsze wskazówki – przekazane kolega koledze. Chcielibyśmy, żeby ta inicjatywa na stale wpisała się w kalendarz imprez szkolnych.

Czy ósmoklasiści mają już sprecyzowane wybory?

– Maja bardzo duży problem. Młody wiek powoduje, że nie są jeszcze świadomi kierunku kształcenia. Targi to jedno, ale organizujemy również cyklicznie spotkania z absolwentami naszej szkoły, jak i z przedstawicielami różnych zawodów. Tak, aby uczniowie poznali zawód, a przez to mogli wybrać dalszy kierunek kształcenia czy drogę edukacyjną. Mimo to wybór jest bardzo trudny. Nikt z nas nie wie jakie zawody będą potrzebne za kilka lat, dlatego wyposażamy swoich uczniów tak, by mogli funkcjonować na wielu płaszczyznach i w wielu szkołach. Oferta szkół ponadpodstawowych bardzo się zmieniła. Od liceów, po technika i branżowe szkoły, które dają uczniom możliwość zdobywania wyksztalcenia wyższego.

Czy szkoły chętnie chciały się zaprezentować w Buku?

Wysyłaliśmy zaproszenie do wielu szkół. Nabieramy doświadczenia i wyciągnęliśmy już pewne wnioski na przyszłość. Kilka szkół odmówiło z tego względu, że była to sobota, więc w przyszłym roku bierzemy pod uwagę inny dzień tygodnia.

Mimo tego, że były to pierwsze Targi Edukacyjne w naszej gminie to zaprezentowana oferta edukacyjna była bardzo różnorodna, a same targi cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. Jak oceniają je przedstawiciele szkół i dlaczego przyjęli zaproszenie właśnie do Buku? O tym rozmawiałam m. in. z Marzeną Ginter z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu.

– Staramy się uczestniczyć we wszystkich targach edukacyjnych w okolicy. Przyjechaliśmy z Nowego Tomyśla, więc reprezentujemy zupełnie inny powiat. Wiem jednak, że mamy również uczniów z Buku, wiec zdecydowaliśmy się tutaj przyjechać.

Jakie kierunki nowotomyska szkoła ma w swojej ofercie?

Na poziomie technikum mamy: technika reklamy, technika mechatronika i technika logistyka. W tym roku przygotowujemy się także do otworzenia oddziału przygotowawczego wojskowego. Mam nadzieję, że za miesiąc – jak już będziemy mieć nasze drzwi otwarte – będziemy mogli zaprezentować to w naszej ofercie. W szkole branżowej mamy szeroki wachlarz zawodów. Uzależnione to jest od tego w jakim zakładzie i w jakim zawodzie uczeń, przyszły młodociany pracownik, znajdzie praktykę. Stawiamy na zawód – to jest przede wszystkim zespół szkół zawodowych. Choć mamy w swojej ofercie liceum ogólnokształcące dla dorosłych – jest ono przygotowane jako oferta dla naszych absolwentów szkoły branżowej, którzy mogą już jako pracownicy kontynuować naukę i zdobyć średnie wyksztalcenie.

Uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu z pasją opowiadał o swoje szkole, o tym jak jest wyposażona oraz o praktykach, które są nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Włoszech, a ostatnio także w Hiszpanii! Była to nie tylko świetna nauka zawodu i poznanie zagranicznych standardów i realiów, praktyczna lekcja języka obcego, ale również przygoda życia.

W drugim końcu sali widzimy absolwentów szkół podstawowych z Buku i z Dobieżyna, którzy dumnie reprezentują swoją nową szkołę w mundurach. Co ich szkoła ma do zaoferowania?

– W liceum jest profil policyjny, psychologiczny, sportowo-obronny i oddział przygotowania wojskowego. W technikum mechatronik, technik urządzeń dźwigowych, technik mechanik i technik robotyk – mówi Wiktor Korcz, obecny uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej z Poznania.

Jak często prezentują się na targach edukacyjnych i czy ich szkoła cieszy się zainteresowaniem ósmoklasistów? Na to pytanie odpowiada Krystian Gramza – wicedyrektor szkoły.

Na targach edukacyjnych bywamy bardzo często. Staramy się promować szkołę zarówno w Poznaniu jak i poza okolicami. Dodatkowo każdego roku jesteśmy tez obecni na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach targów edukacyjnych.

Zainteresowanie ofertą szkoły jest bardzo duże. To wynika moim zdaniem z dwóch czynników. Mamy podwójny rocznik młodzieży, dlatego mają taką świadomość, że ilość miejsc w szkołach jest ograniczona. Drugi, równie ważny powód to oferta, którą na ten moment dajemy młodzieży klas ósmych – to są zawody przyszłości w technikum i mocne ukierunkowanie w liceum. Co skutkuje tym, że stając się absolwentami naszej szkoły są specjalistami zawodów przyszłości i w klasach licealnych dostają ukierunkowanie zawodowe. Mamy dodatkowe przedmioty w klasach licealnych – tj. edukacja wojskowa, edukacja policyjna, elementy pedagogiki i psychologii oraz podstawy funkcjonowania społecznego. Oprócz wyksztalcenia ogólnego dostają też wykształcenie kierunkowe, które pozwala im na przyszłość dokonać wyboru zawodu, który ich interesuje.

Większe zainteresowanie na targach jest uczniów, którzy być może za chwile do Was przyjdą, czy ich rodziców?

– W niektórych szkołach zdecydowanie większe jest zainteresowanie uczniów, natomiast mamy też pełną świadomość, że jest to młodzież, która stoi u progu bardzo ważnej decyzji życiowej. Myślę, że nie najważniejszej, ale bardzo ważnej życiowej. Takie ukierunkowanie ze strony rodziców zdarza się na każdych targach i myślę, że w wielu przypadkach jest potrzebne. Ważne tez jest to, żeby w efekcie finalnym sprząc wybór dziecka z ukierunkowaniem rodziców.

Po środku sali goszczą absolwenci Szkoły Podstawowej w Buku, którzy reprezentując swoje nowe szkoły dzielą się doświadczeniami ze swoimi młodszymi kolegami. Wśród nich widzimy mundurki, które być może dla wielu z Was były „giertychowską” zmorą, ale nie tu! Czarne lub granatowe spodnie, biała lub niebieska koszula i krawat opatrzony szkolnym logotypem. Elegancja w pełnym wydaniu i jak mówią sami uczniowie szkoły, która ma kolejowe tradycje – „jest to wizytówka naszej szkoły”. Co byłe technikum kolejowe i szkoła, która wciąż króluje w rankingach dzisiaj ma do zaoferowania? Odpowiada Wiktor Wróblewski.

– Reprezentujemy Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu. Można kształcić się u nas w kierunkach informatycznych i programistycznych. Obydwa te kierunki te można wybrać w profilu dwujęzycznym. Mamy technika programistę, elektronika, automatyka i elektroenergetyka transportu szynowego. W wymiarze tygodniowym mamy 10 godzin zajęć praktycznych.

Uczniowie, którzy do nas przychodzą są często już nakierunkowani na dane przedmioty techniczne, a inni w trakcie chodzenia do szkoły odkrywają w sobie pasje do tych dziedzin. Warto przyjść do tej szkoły, naprawdę. Pomimo tego, ze jest to szkoła wymagająca to naprawdę jest fajnie. Wymagająca, tzn. dobra.

Czy może być lepsza wizytówka szkoły, skoro sami jej uczniowie tak o niej mówią? A absolwenci z większym stażem wspominają ją z dużym sentymentem? I drodzy uczniowie – właśnie takich wyborów Wam życzymy. Aby po wielu latach móc powiedzieć – to był dobry wybór. I mamy nadzieję, że pierwsze Targi Edukacyjne w Buku w dokonaniu tego dobrego wyboru Wam pomogą.

Back To Top
Skip to content