Skip to content

Niepodległość to przywilej i obowiązek

– W czasach antycznych, rzymski mówca Cyceron wypowiedział słynną sentencję: „Historia nauczycielką życia”. Autor zawarł w niej ciągle aktualne przesłanie mówiące o tym, że ten kto nie zna historii, będzie popełniał błędy przodków… Równie dobrze jednak, ten kto historię zna, może wzorować się na ich osiągnięciach i zwycięstwach – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam podczas gminnych uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości.
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Warto pamiętać, że niepodległość to nie tylko przywilej, ale również obowiązek.

Po wielu latach niewoli

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej, gdzie księża proboszczowie z Buku i Niepruszewa: ks. Paweł Froelich i ks. kanonik Roman Janecki koncelebrowali uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny. Mszę uświetniła oprawa muzyczna Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku pod batutą Karola Hołoda.

Przy wejściu do kościoła harcerze z ZHP w Buku wręczali pamiątkowe biało-czerwone rozety, których ponad 300 sztuk przygotowali uczniowie z gminnych szkół podstawowych. Te wyjątkowe symbole niepodległości były różnorodne i wykonane kilkoma technikami.

Tuż po mszy nastąpił długi przemarsz przez miasto, a wzięły w nim udział poczty sztandarowe, które stawiły się przy urzędzie oraz przedstawiciele samorządu, Ochotniczych Straży Pożarnych, placówek oświatowych, instytucji i organizacji, klubów sportowych. Przemarszowi, zresztą całej uroczystości, już tradycyjnie towarzyszyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku pod batutą Karola Hołoda, który dumnie prowadził do celu – placu Stanisława Reszki. Muzyka patriotyczna sprawiła, że jeszcze dobitniej poczuliśmy jak po wielu latach niewoli odradzało się Państwo Polskie.

Następnie żołnierze rezerwy oddali jednorazowy wystrzał armatni. Burmistrz zaprosił do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a do wspólnego śpiewu przy akompaniamencie orkiestry włączyli się także bukowianie.

Mieszkańcy chętnie wyszli z domów, aby wspólnie okazać miłość do Ojczyzny i przywiązanie do wolności. Też flagami biało-czerwonymi udekorowali swoje domy, zresztą te ważne symbole niepodległej Polski były widoczne w wielu miejscach w Buku i na terenie gminy.

Wrócić do lekcji z 1918 roku

W swoim przemówieniu burmistrz Paweł Adam nawiązał do aktualnych wydarzeń politycznych: – W aktualnej sytuacji międzynarodowej, na którą składają się: wojna w Ukrainie, zmiana władzy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i wewnętrzne słabości Unii Europejskiej, powinniśmy wrócić do lekcji z 1918 roku. Wówczas to polskie elity polityczne, na co dzień przecież bardzo skłócone, potrafiły dostrzec i uszanować rację stanu, którą stało się ukształtowanie granic odradzającej się Ojczyzny.

Burmistrz zaapelował: – Bez względu na zapatrywania nowej administracji amerykańskiej na sprawy Ukrainy, polski interes narodowy pozostaje niezmienny. Jest nim niepodległa Ukraina, będąca partnerem i buforem niezbędnym do zachowania pokoju w Europie.  Jej wspieranie jest największym wyzwaniem dla polskich elit politycznych. Podołanie mu będzie możliwe tylko w warunkach porozumienia i współpracy. W tym względzie rację ma szef polskiego rządu Donald Tusk, mówiąc że „decyzje dotyczące wojny na Ukrainie nie mogą być podejmowane ponad głowami nie tylko Ukraińców, ale i naszymi”.

Przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy Buk z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej oraz na grobach: ppłk. Kazimierza Zenktelera na Cmentarzu św. Rocha i Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu św. Krzyża oraz pod Tablicą Pamiątkową Kosynierów Bukowskich na placu Stanisława Reszki.

Podczas całego wydarzenia honorową asystę przy Pomniku Bohaterów Ziemi Bukowskiej pełnili harcerze pod dowództwem pwd. Magdaleny Plewy z 3 Bukowskiej DH „Mirabilis” im. phm. Tadeusza Wojtczaka i zuchenki z 3 Bukowskiej Gromady Zuchowej „Jagodowe Bractwo” oraz 51 DH „Kościuszkowscy” z Grzebieniska. Harcerze złożyli też znicze pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej. Bezpieczeństwo podczas uroczystości zabezpieczali druhowie z gminnych jednostek OSP.

Po oficjalnej części poczty sztandarowe i delegacje zaproszono na słodki poczęstunek do kawiarni Stopklatka w kinie „Wielkopolanin”.

„Bieg z flagą” i „Mamy Niepodległą”

Obchodom 106. rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyły imprezy towarzyszące. Rano biegacze, chodziarze nordic walking oraz sympatycy sportu ubrani w narodowe barwy, z powiewającą flagą w dłoni pobiegli i uczcili Święto Niepodległości. Wystartowali sprzed hotelu „Melodia” i obwodnicą oraz ulicą Otuską dotarli na metę przy Kinie Wielkopolanin, gdzie otrzymali pamiątkowe medale i złożyli wiązanki kwiatów. Około trzykilometrową trasą przebiegło prawie 100 osób. „Bieg z flagą” zorganizowany został przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku.

Harcerze z ZHP Buk zaprosili mieszkańców na tradycyjną grę miejską „Mamy Niepodległą” współfinansowaną ze środków Miasta i Gminy Buk. Gra składała się z jedenastu specjalnie przygotowanych przez harcerzy zadań. Wyzwania miały różny charakter – zręcznościowy, manualny, wymagający wysiłku mentalnego i wiedzy historycznej oraz sprawdzający umiejętności miękkie graczy. Zespoły mimo niskiej temperatury były zmotywowane do działania i ciekawe rozwiązania zagadek. W pakiecie startowym grupy chętnych otrzymały „Gazetę Niepodległość”, kartki i długopisy do zapisywania odpowiedzi oraz kartę zadań, by odhaczyć te zrealizowane. Oprócz tego, do gry miejskiej użyto kodów QR – można było je znaleźć w różnych miejscach na placu Reszki, zeskanować telefonem i odczytać instrukcje. Wyjątkowym pomysłem na zaangażowanie mieszkańców gminy Buk było stworzenie „Obrazu Niepodległości” czyli pracy plastycznej wykonanej przy użyciu flamastrów i dużej kartki, na której każdy z uczestników gry mógł dodać coś od siebie i domalować jakiś patriotyczny element. Nawet najmłodsze dzieci chętnie wykonywały te najbardziej skomplikowane zadania. Angażowały się także całe rodziny. Harcerze, tworząc grę wiedzieli jak zmotywować i zachęcić mieszkańców – mieli dla nich przygotowany popcorn, słodkości i ciepłą herbatę, dzięki czemu mimo jesiennej aury wielu graczy nie poddało się i ukończyło wszystkie zadania.

Swoje podwoje tego dnia otwarła także Izba Muzealna PTTK, gdzie można było zobaczyć pamiątki naszych mieszkańców.

Na zakończenie uroczystości burmistrz podziękował proboszczowi ks. Pawłowi Froelichowi oraz księdzu kanonikowi Romanowi Janeckiemu za odprawienie mszy św. za Ojczyznę, przedstawicielom gminnych jednostek, radnym MiG Buk, sołtysom, pocztom sztandarowym i delegacjom, orkiestrze dętej oraz harcerzom ZHP Buk. Podziękowania złożył także służbom dbającym o bezpieczny przebieg uroczystości.

Back To Top
Skip to content