Odbudowa Ukrainy – współpraca z polskimi przedsiębiorcami
– Wojna w Ukrainie trwa nadal, ale życie toczy się dalej. Ludzie starają się żyć tak jak kiedyś – przed atakiem Rosji na ich kraj. Pracują, uczą się, podróżują – wiedzą, że kiedyś przyjdzie okres powojenny. O tym przekonane są też zagraniczne firmy, które już teraz inwestują w Ukrainie – mówiła Weronika Marczuk podczas kolejnego Bukowskiego Spotkania Biznesu, które odbyło się 23 października w Sali Miejskiej.
Gości powitał burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, który ostatnio został powołany do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego działającej przy Polskiej Strefie Inwestycji Wielkopolska, a zajmującej się wspieraniem rozwoju gospodarczego regionu. Przypomniał, że panią Weronikę Marczuk już gościliśmy w Buku, w maju 2022 roku – zachęcała wówczas do pomocy Ukrainie, a przede wszystkim uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Polski. – Ten egzamin – zdaliśmy. W naszej gminie lokalni przedsiębiorcy jako pierwsi ruszyli z pomocą: zapewnili pracę, dach nad głową, wsparcie dla rodzin uciekających z Ukrainy, za co serdecznie im dziękuję. Mówiąc o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście biznesu trzeba powiedzieć, że w Strefie Aktywizacji Gospodarczej w Niepruszewie swoje siedziby mają firmy, które w Ukrainie prowadzą produkcje, zatrudniają pracowników i pomimo działań wojennych kontynuują swoją działalność. Jedną z nich jest Green Factory – powiedział burmistrz.
Inwestycje w Ukrainie
Celem spotkania, które poprowadziła Izabela Dachtera-Walędziak było omówienie obecnej sytuacji w Ukrainie, potrzeb ukraińskiej gospodarki i możliwości jakie stoją za gotowymi do współpracy polskimi partnerami. Swoją bogatą wiedzą w tym zakresie podzieliła się chyba najbardziej znana Ukrainka w Polsce – Weronika Marczuk, która jak nikt inny legitymizuje sprawy, o które walczy. Urodzona w Kijowie, mieszka w Warszawie i od 30 lat przybliża Ukrainę Polakom, a rodakom na Wschodzie – Polskę. Robi to na wiele sposobów, a jednym z nich jest pełnienie funkcji pełnomocnika ds. Ukraińskiego Rynku Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, szefowej Międzynarodowego Komitetu Pomocy Ukraińcom w Polsce, Prezeski Międzynarodowej Ambasady Przedsiębiorczości Kobiet w Ukrainie.
Weronika Marczuk wspominała lata, kiedy zdobywała doświadczenie zawodowe w zakresie biznesu, jeszcze w Ukrainie – jako dyrektor zarządzający spółki Koleje Ukraińskie, też pracując w Kijowie – w Polish Business Center, które reprezentuje interesy polskich firm na terenie Ukrainy, zapewnia im kompleksową obsługę. Po przeprowadzce do Polski pani Weronika, jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę, była swoistą ambasadorką Polski w Ukrainie i Ukrainy w Polsce. Od ponad dwóch lat zajmuje się też pomocą polskim firmom chcącym zainwestować w Ukrainie. Nasz gość mówił, że obecnie najchętniej inwestuje się w takie dziedziny jak bankowość, IT, telefony komórkowe. W planach są działania w zakresie na przykład rolnictwa, energetyki, logistyki. W 2023 roku wartość zagranicznych inwestycji w gospodarce Ukrainy wynosiła 4 miliardów dolarów. Z polskich firm tam działających można wymienić na przykład Relpol, Cersanit, Wawel, Can Pack, Barlinek. Na uwagę zasługują też ulgi, które udzielane są firmom inwestującym w Ukrainie oraz fundusze unijne jako wsparcie zarówno finansowe jak i inwestycyjne, na przykład prowadzone przez BGK, PAIH, KUKE.
Buk i gmina partnerska z Ukrainy
Weronice Marczuk towarzyszył ekspert prawny Mateusz Misiorny, który mówił o aspektach prawnych współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą. Skoncentrował się przede wszystkim na zabezpieczeniu tych umów, co stanowi podstawę dla polskiego biznesu chcącego zaangażować się w odbudowę Ukrainy.
O wymianie kadry na linii Polska – Ukraina mówił kolejny gość spotkania – tłumacz przysięgły Ewa Szymczak, która podzieliła się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. W swoich działaniach też jako przedsiębiorca stara się zapewnić pomoc, szczególnie kobietom emigrantkom wchodzącym na polski rynek pracy.
W trakcie dyskusji i pytań skierowanych do gości głos zabrał między innymi Mikołaj Przybyła, dyrektor zarządzający firmy Vents mającej swoje fabryki między innymi w Ukrainie. Wojna nie zatrzymała produkcji, ale wręcz zmobilizowała do rozszerzenia działalności.
Weronika Marczuk zaproponowała, aby gmina Buk nawiązała współpracę z którąś z gmin w Ukrainie i zadeklarowała pomoc w tym zakresie. Propozycja spotkała się z dużą akceptacją burmistrza; podsumowując spotkanie podziękował prelegentom, w szczególności Weronice Marczuk.