Skip to content

Pozyskuj, zyskuj i inwestuj!

9 września br., w Sali Miejskiej w Buku odbyło się pierwsze po wakacjach, już piąte Spotkanie Bukowskiego Biznesu. Tym razem pod hasłem „Pozyskuj, zyskuj i inwestuj!” instytucje z grupy Polski Fundusz Rozwoju, jak i Polskiej Strefy Inwestycji Wielkopolska oraz Trenda Group przedstawiły możliwości wsparcia przedsiębiorcom.

– Zapraszam na kolejne spotkanie ze specjalistami, podczas których przedsiębiorcy z naszej gminy mogą pozyskać potrzebne informacje o tym między innymi w jakie sektory najlepiej inwestować, gdzie i na jakich zasadach można ubiegać się o środki finansowe – mówił burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam. – Tym bardziej, że przedsiębiorcy czekają na zapowiadane przez rząd zmiany legislacyjne, które mają pomóc im lepiej funkcjonować. Strategie wsparcia dla przedsiębiorców mają być konsultowane, a takie spotkania jak nasze mogą tylko pomóc w takich działaniach.

Głos mają specjaliści

„Cały czas szukajmy nowych celów. Nawet, jeśli jesteśmy już bogaci, nawet gdy mamy ustabilizowaną firmę. Wciąż pytajmy, patrzmy, szukajmy, główkujmy, co jeszcze innego można zrobić. To znakomicie wpływa na psychikę, ale także zabezpiecza przed nagłą katastrofą” słowami Raya Kroca, założyciela sieci restauracji McDonald’s prowadząca spotkanie Izabela Dachtera-Walędziak zaprosiła do wysłuchania prelegentów.

Pierwszą prezentacją „Ulga podatkowa jako premia za inwestowanie” przedstawiła Magdalena Urbaniak, manager projektów inwestycyjnych w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działającej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Są to narzędzia wsparcia, które umożliwiają przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na okres 12, 14 lub 15 lat. Można było się dowiedzieć jak skorzystać z oferty, jakie sektory są objęte wsparciem, na jakich zasadach, jakie kryteria są brane pod uwagę i jakie korzyści uzyskuje się korzystając z ulgi podatkowej.

Kolejna prezentacja dotyczyła „Oferty Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu”, którą omówiła Joanna Grzelka, kluczowy ekspert Regionalnego Biura Handlowego PAIH w Poznaniu, które jest pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów; pomaga polskim przedsiębiorcom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w handlu zagranicznym. Omówiono między innymi realizowane projekty, takie jak między innymi Polskie Mosty Technologiczne czy programy Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki lub Akademia Biznesu.

O „Wsparciu rozwoju przedsiębiorstw” mówiła Marta Tłuścik, specjalista ds. relacji, RWL doradcy ds. Relacji Regionu Wielkopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest polskim bankiem rozwoju wspierającym inwestycje z wykorzystaniem różnorodnych form i źródeł finansowania. W ofercie są preferencyjne programy gwarancji spłaty kredytu, środki unijne i własne kapitały. Przedstawiono zrealizowane projekty, które dotyczą na przykład wsparcia rozwoju społecznego: oświaty, ekologii, transportu, rewitalizacji kultury miejskiej.

„Ofertę finansową Agencji Rozwoju Przemysłu”  omówiła Krystyna Skaczkowska, ekspert z Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu S.A, które wspiera polskie przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a także w realizacji procesów restrukturyzacji. Mowa też było o tym, że ARP łączy partnerów zainteresowanych nawiązaniem współpracy przy realizacji projektów rozwoju zielonej energii i szeroko rozumianych działań innowacyjnych.

Prezentację „Fundusze Europejskie dla rozwoju MŚP” przedstawił Maciej Fliger, dyrektor Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu, które jest agencją rządową działającą pod nadzorem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Wspiera przedsiębiorstwa, zwłaszcza mikro-, małe i średnie – ich innowacyjność i internacjonalizację, a także kompetencje właścicieli i pracowników. Cele te osiąga się zwłaszcza poprzez realizację i wspieranie programów finansowanych przez Fundusze Europejskie oraz budżet państwa.

„Okazja a bezpieczna transakcja. Kluczowe wyzwania i strategie” zaprezentowali dr Jędrzej Jakubowicz, adwokat i wspólnik Trenda Group oraz Wojciech Wegrzyński, wspólnik Trenda Group – kancelarii prawnej dla biznesu, która wyróżnia się nie tylko doradztwem prawnym. W swojej prezentacji odpowiedziano na pytania między innymi dlaczego warto sprawdzić kontrahenta, gdzie to zrobić, zarówno w źródłach bezpłatnych jak i płatnych.

Odpowiedź na potrzeby biznesu

Spotkanie podsumował burmistrz Paweł Adam, który specjalistom podziękował za prezentacje, dzięki którym przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się o możliwościach rozwoju. – Dalej będziemy łączyć samorząd, biznes i bazę przyszłych kontrahentów. A, że tego typu spotkania przynoszą rezultaty najlepiej świadczą działania, które podejmują ich uczestnicy: dalsze rozmowy, wspólne inwestycje. To jest najlepszy dowód na to, że tego typu inicjatywy mają sens.

Burmistrz zapowiedział kolejne – październikowe Spotkanie Bukowskiego Biznesu, którego jednym z prelegentów będzie Weronika Marczuk-Pazura – znana aktorka, producentka filmowa, prawniczka, która pełni też funkcję pełnomocnika ds. Ukraińskiego Rynku Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. O szczegółach spotkania poinformujemy wkrótce.

Back To Top
Skip to content