skip to Main Content

Bardzo wysoko cenię życie

Młodzież i seniorzy mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Jedni dopiero zaczynają swoje życie, a drudzy już je doświadczają i swoimi przeżyciami mogą dzielić się z innymi. Łączy ich to, że jedni i drudzy potrafią żyć pełnią życia, są ciekawi świata i z zapałem realizują swoje pasje.

O tym, że sztuka łączy ludzi i pokolenia można się było przekonać podczas wernisażu prac seniorów z Domu Dziennego Pobytu „Pogodna Jesień”, który odbył się 2 grudnia br. w Sali Miejskiej. Najpierw podziwiano prace – prawdziwe dzieła sztuki dojrzałych mieszkańców naszej gminy, a później zaproszono na spotkanie z trochę młodszymi – wolontariuszami, którzy 5 grudnia, obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wernisaż prac seniorów

Nigdy nie jest za późno na odkrywanie i rozwijanie swoich pasji. Pokazali to seniorzy, których obrazy prezentowane podczas wernisażu powstały w trakcie letnich warsztatów MGOK w Parku Sokoła i zajęć w DDP „Pogodna Jesień” prowadzonych przez dobrze znaną bukowianom Ewę Fiksińską. – „Mimo ograniczeń mego wieku, bardzo wysoko cenię życie i umiem się z niego cieszyć”. To słowa papieża Jana Pawła II, które nam przyświecały przy organizowaniu tej wystawy. Dziękuję Wam, drodzy seniorzy za to, że potraficie spełniać swoje marzenia, odkrywacie swoje pasje. Bo to właśnie pasje nas wyróżniają, są motorem do życia, nakręcają do działania. Gratuluję Wam dążenia do doskonałości i rozwijania swoich talentów – stwierdziła dyrektor MGOK Agnieszka Skałecka.

– Kiedy dzisiaj przekroczyłem próg Sali Miejskiej i zobaczyłem nową scenerię tego miejsca, zaparło mi dech w piersiach. Jestem pod ogromnym wrażeniem Państwa prac; emocji przelanych na płótna, którymi zachcieliście się z nami podzielić. Dla mnie Wasze prace są bardzo inspirujące; też, aby spojrzeć na tą przestrzeń miejską w zupełnie inny sposób. Dziękuję za Wasz trud, wysiłek, zaangażowanie. Chcę też podziękować paniom: Ewie Fiksińskiej oraz Małgorzacie Hanuszewskiej, bo ich praca pokazuje jak ważnym i potrzebnym miejscem w naszej gminie jest DDP „Pogodna Jesień” – mówił burmistrz MiG Buk Paweł Adam.

Podczas wystawy, którą można było oglądać w Sali Miejskiej przez dwa dni (1 i 2 grudnia br.) widzieliśmy prace seniorek: Haliny Gawron, Krystyny Gorońskiej, Małgorzaty Jaroń, Ireny Jesmanowicz, Bożeny Juchacz, Grażyny Kowalskiej, Elżbiety Kozak, Grażyny Stefczyńskiej-Juchacz, Danuty Tuliszki, Gabrieli Witkowskiej. Tematyka była różnorodna – zaczynając od portretów, aktów, scenek z życia codziennego po pejzaże, abstrakcje czy obrazy religijne. I odnaleźć na nich można było dobrze znane elementy krajobrazu gminy, takie jak na przykład Wiejski Dom Kultury w Dobieżynie czy Strażnica w Buku. Do prac zostały przygotowane cytaty z twórczości czy wypowiedzi znanych pisarzy, takich jak na przykład Theodor Fontane, Johann Wolfgang von Goethe lub autorytetów moralnych: papieża Jana Pawła II, Matki Teresa z Kalkuty, które doskonale uzupełniły emocje przedstawiane na płótnach. Warto wymienić chociaż dwa z nich – z twórczości amerykańskiego pisarza Ralpha Waldo Emersona: „Każdy artysta był kiedyś amatorem” lub „Sztuka jest po to, aby wyzwolić w nas, uruchomić pokłady przeżyć, które spowodują tęsknotę za pięknem człowieczym” autorstwa ks. Mieczysława Malińskiego.

W imieniu seniorów wypowiedziały się panie: Krystyna Gorońska i Danuta Tuliszka, Mówiły, że najpierw była przysłowiowa herbatka, czyli potrzeba spotkania się z innymi seniorami, a przy okazji pojawiła się propozycja udziału w warsztatach plastycznych. O wernisażu prac nawet nie marzyły, ale marzenia jednak się spełniają. Dziękowały… Ewie Fiksińskiej za poświęcony czas i uwagę, też za wiarę w ich możliwości. Małgorzacie Hanuszewskiej z OPS za to, że jest z nimi na co dzień w „Pogodnej Jesieni” – wspiera, pomaga, inspiruje. Przewodniczącemu Rady MiG Buk Piotrowi Gorońskiemu, że zawsze mogą na niego liczyć i tak było też przy tym wernisażu. Burmistrzowi Pawłowi Adamowi za dostrzeganie potrzeb seniorów, dzięki któremu mogą uczestniczyć w Tygodniu Seniora, zajęciach, warsztatach. Jeszcze pani dyrektor MGOK, kierownicze OPS, dyrektorowi Biblioteki i Kina… Długa lista. – Gdyby nie tylu życzliwych ludzi, którzy bardzo nam pomagali, tej wystawy nigdy by nie było. Wszystkim bardzo dziękujemy – mówiły panie.

Seniorom za ich zaangażowanie i ciężką pracę dziękowała Ewa Fiksińska. – Do tej pory pracowałam z dziećmi, młodzieżą, a teraz miałam okazję prowadzić zajęcia dla osób dojrzałych i starszych. Każda z tych wspomnianych grup ma swoje ograniczenia, ale one są po to, żeby je przezwyciężać i by inspirować się do działania. Ludzie starsi często realizują swoje pasje, które przez lata były odkładane gdzieś na bok, bo nie mieli czasu, a może nawet i odwagi. Uważam, że każdy wiek jest dobry, żeby się rozwijać, twórczo działać. Muszę też powiedzieć, że atmosfera w domu „Pogodnej Jesieni” jest niezwykła i wyjątkową, podobnie jak podczas letnich warsztatów organizowanych przez MGOK. Jeżeli jest milczenie, to wynika z zaangażowania w pracę; jeżeli są rozmowy to twórcze, przyjazne, serdeczne. Przyłączam się do podziękowań dla wymienionego już przez koleżanki seniorki grona osób, które zapewniły nam tak wspaniałą atmosferę pracy. Moim koleżankom przypominam, że we wtorek o godzinie 13 spotykamy się na zajęciach – białe płótna czekają.

A że sztuka to nie tylko malarstwo – w Sali Miejskiej zaśpiewali Joanna Szynkaruk i Piotr Wojtyniak ze Studia Piosenki i Ogniska Muzycznego, wprawiając gości w świetny, już prawie przedświąteczny nastrój.

Wolontariuszom z okazji ich święta

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariatu; w Sali Miejskiej w piątkowy wieczór była okazja, aby się z nimi spotkać – porozmawiać i podziękować. Tego dnia łączą się wszyscy z tymi, którzy pomagają, którzy chcą nieść dobro, dla którego drugi człowiek ma znaczenie; żyjąc pomaganiem, żyjąc dobrem wspierając ludzi, wspierając siebie nawzajem.

Młodzież miała okazję usłyszeć wiele ciepłych słów w podziękowaniu za swą bezinteresowną pomoc i zaangażowanie. Burmistrz podziękował wolontariuszom za dotychczasowe zaangażowanie i bezinteresowną pomoc, którą niosą podczas różnorodnych wydarzeń. – „To, co możecie uczynić jest tylko kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczeniu Twojemu życiu”. To jeden z cytatów, który przeczytałam przy pracach malarskich na dzisiejszym wernisażu, a kontynuując myśl autora: tysiące otwartych serc tworzy ogromny ocean serc i na tym właśnie polega wolontariat. Życzę Wam, abyście w wolontariacie odnajdywali swoją życiową misję; to co chcecie w życiu robić, bo wolontariat jest w każdym aspekcie życia społecznego. W naszym samorządzie bez wolontariuszy nie moglibyśmy skutecznie podejmować tak wiele działań, takich jak pomoc uchodźcom z Ukrainy, wspieranie WOŚP, pomaganie sobie wzajemnie.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Słaby pogratulowała rodzicom wolontariuszy. – Należą im się słowa podziękowania za to, że dzięki odpowiedniemu wychowaniu, wyznaczeniu pewnych celów i wartości, dzisiaj jesteście z nami. Wiecie co w życiu jest najważniejsze, za to dziękuję Wam i Waszym rodzicom.

*

Seniorom jeszcze raz gratulujemy i życzymy nieustających mocy twórczych, a wolontariuszom dziękujemy za ich bezinteresowną pracę, wiedząc, że zawsze można na nich liczyć.

Back To Top
Skip to content