skip to Main Content

104. rocznica odzyskania niepodległości

Święto Niepodległości obchodziliśmy w Buku zgodnie z tradycją. Po przerwie związanej z pandemią wróciliśmy do uroczystości, dzięki której wspólnie mogliśmy okazać swą miłość do Ojczyzny i przywiązanie do wolności.

Obchody rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej, którą celebrowali ks. Jarosław Trojan i ks. kanonik Roman Janecki, proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca w Niepruszewie. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku pod batutą Karola Hołoda, która już od pierwszych taktów wprowadziła uczestników w wyjątkowy, uroczysty nastrój. Zespół towarzyszył także pocztom sztandarowym i delegacjom podczas przemarszu oraz składania okolicznościowych wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej, gdzie przemówienie wygłosił Burmistrz MiG Buk Paweł Adam (zobacz: przemówienie burmistrza).

W trakcie uroczystości honorową asystę już tradycyjnie pełnili harcerze, a obchody uświetniły poczty sztandarowe wystawione przez samorząd, szkoły, instytucje i organizacje. Uczniowie ze wszystkich gminnych szkół podstawowych przygotowali ponad 300 sztuk pamiątkowych biało-czerwonych rozetek, które harcerze z ZHP w Buku wręczali przy wejściu do kościoła. Całość przebiegała pod czujnym okiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po oficjalnej części na przedstawicieli pocztów sztandarowych czekał słodki poczęstunek w Bibliotece i Kinie „Wielkopolanin”.

Festyn „Mamy Niepodległą”

Świętowanie urozmaicił festyn rodzinny „Mamy Niepodległą” przygotowany przez ZHP Buk i Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Skaut, współfinansowany ze środków Miasta i Gminy Buk. Plac Reszki zamienił się w pole działań w ramach gry miejskiej i Radiostacji Wolności. Jej uczestnicy mieli za zadanie między innymi odwiedzić sześć punktów, w tym Izbę Muzealną Ziemi Bukowskiej PTTK, która na ten czas otworzyła swoje podwoje. Spróbowali też swoich sił też w strzelaniu laserem, a przy okazji przeszli krótki kurs pierwszej pomocy. Mogli również upiec wspólnie kiełbasę przy rozstawionych paleniskach, nie zabrakło także grochówki, a nawet popcornu czy waty cukrowej.

W ramach festynu zaproszono też do odwiedzenia stoiska „Ukraina dla Buku”, gdzie na mieszkańców czekały tradycyjne specjały: pierogi, barszcz ukraiński, naleśniki, czeburaki. W ten sposób nasi przyjaciele z Ukrainy chcieli podziękować za udzieloną pomoc i wsparcie. Można też było, poprzez datki wrzucane do puszek, finansowo wesprzeć zbiórkę na zakup niezbędnych rzeczy dla żołnierzy walczących na froncie.

„Bieg z flagą”

W ramach obchodów odbyła się też IX edycja „Biegu z flagą”, który został zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku. Jego uczestnicy, nie tylko biegacze, ale też chodziarze nordic walking, ubrani w biało-czerwone stroje byli widoczni na ulicach Buku. Wystartowali sprzed hotelu „Melodia” i obwodnicą oraz ulicą Otuską dotarli na metę przy Kinie Wielkopolanin, gdzie otrzymali pamiątkowe medale i złożyli wiązanki kwiatów. Około trzykilometrową trasą przebiegło prawie 100 osób.

Back To Top
Skip to content