skip to Main Content

Przekazanie kamizelek pierwszoklasistom

To już 21 edycja akcji „Bezpieczny pierwszoklasista”, która jest organizowana przez Starostwo Powiatu Poznańskiego we współpracy z Komendą Miejską Policji i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Akcja ta nie tylko polega na rozdawaniu kamizelek pierwszoklasistom, ale jest to idealna okazja do tego, aby przybliżyć dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Termin przekazania kamizelek też nie jest przypadkowy – jesienią, kiedy szybko zapada zmrok, odblaskowe kamizelki są potrzebne najbardziej.

8 listopada 2022 r. do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. dr Wandy Błeńskiej w Niepruszewie zawitał przedstawiciel Starostwa Powiatu Poznańskiego Dariusz Fleischer, który wręczył pierwszoklasistom kamizelki. Wspólnie z nim panie Aleksandra i Paulina, policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, przybliżyły dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

„Policjanci Ruchu Drogowego dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników. I Wy takimi uczestnikami ruchu drogowego jesteście. Czy to w drodze do szkoły, jadąc rowerem, hulajnogą, podróżując samochodem czy autobusem” – powiedziała policjantka Ola, która następnie zorganizowała dzieciom krótki test wiedzy nt. tego jak poruszać się bezpiecznie po drodze. Na jakim świetle wolno przechodzić i czy u Was w pobliżu są przejścia dla pieszych ze sygnalizacją świetlną? Ile kolorów ma sygnalizator do ruchu pieszych? Jakie to są kolory? Co w sytuacji, gdy miga zielone światło? Jakie są zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych, gdy nie ma sygnalizatora świetlnego? Dzieci bez problemu poradziły sobie z tymi pytaniami, prowadząca jednak zwróciła uwagę na istotną rzecz: „To, że Wy przestrzegacie przepisów, to nie znaczy, że przestrzegają ich kierowcy. Zachowujemy szczególną ostrożność, rozglądamy się, ale ważne są też odblaski, które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe” – podsumowała.

Na jakiej zasadzie działa kamizelka odblaskowa czy każdy inny odblask, który mamy przy sobie? Czy są nam potrzebne baterie, żeby te działały? Kiedy będziemy widoczni w nocy? – „W dzień widzimy żółty kolor, a wieczorem kiedy na kamizelkę pada światło z pojazdu to kamizelka staje się magiczna i ona wtedy świeci” – mówiła policjantka, która tymi słowami zaczarowała dzieci. Była również mowa o tym jak nosić kamizelki, żeby te były widoczne i spełniały swoją funkcję.

Poruszono również temat numeru alarmowego, który jak się okazało jest wszystkim dzieciom bardzo dobrze znany. Dlaczego nie można dzwonić na ten numer i robić sobie żartów, że chce się zamówić pizzę? Na to pytanie pierwszoklasiści również bardzo dobrze znali odpowiedź. Panie policjantki jeszcze raz namawiały do noszenia kamizelek, powtarzając dlaczego jest to tak ważne. Dzieci obiecały, że będą o tym pamiętać.

Zaraz potem swoje wystąpienie miał strażak Krzysztof i jego wierny towarzysz Rico – czarny labrador, który wywołał spore poruszenie wśród uczniów. Strażak przybliżył temat zatrucia tlenkiem węgla oraz tego jakie objawy temu towarzyszą. Przy tej okazji wspomniał, że na stronie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Powiatu Poznańskiego jest konkurs „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”. Wystarczy odpowiedzieć na 5 pytań, wysłać odpowiedzi wraz ze swoim adresem i wygrać takie urządzenie, które może uratować życie nasze i naszych bliskich.

Gwiazdą spotkania był czarny labrador Rico. Padły pytania o to co ten pies potrafi oraz jaka jest jego rola w straży pożarnej. Rico to pies ratowniczy, który ma niesamowicie rozwinięty zmysł węchu. Psy tropiące szukają zaginionych ludzi w lasach czy przy katastrofach budowlanych – w gruzach zawalonych budynków. W jaki sposób sygnalizuje swojemu opiekunowi, że znalazł poszukiwanego człowieka? Szczekając! Co jest najlepszą nagrodą dla psa za to, że dobrze wykonał swoją pracę? Zabawa – to jest fundament pracy psa tropiącego.

Spotkanie w Niepruszewie było świetną lekcją przypominającą podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze, z której uczniowie wyszli nie tylko z prezentami w postaci nowych kamizelek, ale również dawką solidnej wiedzy.

Back To Top
Skip to content