skip to Main Content

Gmina zaprasza na święto plonów

Gmina przygotowuje się do rolniczego święta, które w Buku odbędzie się 28 sierpnia. Będziemy dziękować za tegoroczne zbiory, a gospodarzami dożynek zostali wyróżniający się rolnicy z gminy: Paulina Kornosz ze wsi Dakowy Suche i Tomasz Wojtkowiak z Niepruszewa.

11 sierpnia w bukowskim ratuszu Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam wraz z prezesem Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Tadeuszem Łysiakiem wręczyli oficjalne zaproszenia do pełnienia funkcji starostów dożynek.

– Gospodarzami dożynek mianowani są zawsze rolnicy zaangażowani w życie społeczne, cieszący się dużym szacunkiem i autorytetem na wsi – mówił Prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Tadeusz Łysiak. Burmistrz Paweł Adam wręczając zaproszenia podkreślił, że w ten sposób docenia się Państwa wkład i dokonania w budowanie rolniczego potencjału gminy. Rola starostów dożynek jest ogromna – podczas tej ważnej uroczystości pełnią zaszczytne funkcje w imieniu całej naszej społeczności gminnej składając dziękczynienie za tegoroczne plony.

Nowo wybrani starostowie: Paulina Kornosz ze wsi Dakowy Suche i Tomasz Wojtkowiak z Niepruszewa podziękowali za wyróżnienie, które jest to dla nich dużym zaszczytem.

Podczas spotkania mówiono też o tegorocznych zbiorach w gminie, które nie są najlepsze. Susza nie sprzyja rolnikom, do tego galopująca inflacja, skutki wojny w Ukrainie powodują, że rolnicy życzyliby sobie jednak lepszych plonów.

Następnie odbyło się spotkanie robocze przy udziale starostów, sołtysów, przewodniczących Kół Gospodyń Wiejskich i prezesów kółek rolniczych z terenu gminy, podczas którego zostały omówiono kwestie organizacyjne związane z dożynkami. W tym roku oprócz gminnych obchodów odbędą się też uroczystości w sołectwach: Szewce, Dakowy Suche, Dobieżyn, Niepruszewo, Pawłówko, Dobra-Sznyfin (informacje o wydarzeniach zamieszczone są w kalendarium na stronie gminy).

W Buku mszę świętą dziękczynną zaplanowano na 28 sierpnia o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. W programie tradycyjne obrzędy dożynkowe: wniesienie wieńców dożynkowych, darów przygotowanych przez sołectwa, dzielenie się chlebem, ciastem, udział Folklorystycznego Zespołu „Złote Kłosy” oraz poczęstunek po mszy.

Back To Top
Skip to content