skip to Main Content

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Tradycyjnie, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja zebraliśmy się, by wspólnie uczcić pamięć uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Po dwóch latach pandemicznych zawirowań, wreszcie możemy się spotykać na Placu Stanisława Reszki, by celebrować jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych – mówił burmistrz Paweł Adam.

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki delegacji i pocztów sztandarowych, które licznie stawiły się przy urzędzie, a dalej przemarszu na plac Stanisława Reszki pod Pomnik Bohaterów Ziemi Bukowskiej. W przemarszu przed pocztami sztandarowymi dumnie kroczyła Bukowska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Karola Hołody. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego zaintonował dyrygent Leszek Górka. Następnie władze gminy, przedstawiciele urzędu, Rady Miasta i Gminy Buk, jednostek organizacyjnych, szkół, organizacji pozarządowych i klubów sportowych działających na terenie gminy, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej.

Odczytana została preambuła Konstytucji, a burmistrz wygłosił okolicznościowe przemówienie,  w którym mówił: – Jeszcze kilka miesięcy temu myśleliśmy, że wiosną będziemy mogli bez obaw uczcić pamięć Konstytucji Trzeciego Maja. Tymczasem los zrządził inaczej. W miejsce zagrożenia jakie na wielu płaszczyznach wniosła do naszego życia pandemia, pojawiło się zagrożenie znacznie bardziej namacalne i przerażające – wojna pomiędzy naszymi sąsiadami, rozpoczęta brutalną, zbrojną i niczym nie uzasadnioną inwazją Rosji na Ukrainę.

Burmistrz podkreślił, że nasz kraj odgrywa pierwszoplanową rolę w pomaganiu walczącej Ukrainie. –  Kolejny raz pokazujemy, że w trudnych dziejowych momentach potrafimy się zjednoczyć w obronie dobra i pokoju. Za to bardzo serdecznie chciałbym wszystkim tutaj zebranym i każdemu z osobna podziękować. Dziękuję za ofiarność, gościnę, bezinteresowność i wyrozumiałość okazywaną naszym braciom z Ukrainy.

Następnym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień „Zasłużony dla Gminy i Miasta Buk” trzem uznanym mieszkańcom: Ryszardowi Milerowi, Annie Wyszyńskiej-Klorek (w imieniu której nagrodę odebrał mąż Witold) i Stefanowi Tonder. Honorowe tytuły zostały przyznane na wniosek burmistrza po akceptacji przez Radę MiG Buk i przyjęciu stosownych uchwał na XLI sesji, która odbyła się 28 kwietnia 2022 r. Wyróżnieni mieszkańcy całym sercem są zaangażowani w życie społeczne gminy – niemałym wysiłkiem zapracowali sobie na powszechny szacunek i uznanie społeczności lokalnej. https://buk.gmina.pl/6643-zasluzeni-dla-miasta-i-gminy-buk/

            Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady MiG Buk Piotrem Gorońskim wręczyli wyróżnienia: herb, flagę i uchwałę Rady MiG Buk przyznającą tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Buk”. Po podziękowaniach, na zebranych czekała niespodzianka przygotowana przez Stefana Tonder – nagrodzeni wraz z burmistrzem wypuścili gołębie pocztowe, które jak wiadomo są symbolem pokoju.

W dalszej części uroczystości na Placu Stanisława Reszki odprawiona została msza św. za Ojczyznę, którą celebrował ks. Prałat Andrzej Szczepaniak.

Back To Top
Skip to content