skip to Main Content

82. rocznica zbrodni katyńskiej

13 kwietnia w Poznaniu odbyły się uroczystości związane z rocznicą Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir. W obchodach wziął udział Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Buk Piotr Goroński, który wraz z innymi przedstawicielami samorządów złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ofiar Golgoty Wschodu i ich rodzin w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Główne wydarzenia rocznicowe odbyły się przed pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, na które złożyły się wystąpienia Marszałka Marka Woźniaka, gospodarza obchodów oraz Wojciecha Bogajewskiego, Prezesa Stowarzyszenia „Katyń”, a także apel pamięci, modlitwa za poległych i pomordowanych oraz tradycyjne składanie kwiatów.
– Każdego roku, w tym miejscu towarzyszą nam ból po stracie i szacunek dla siły ducha. Nie oddadzą tego żadne słowa. Tego roku jeszcze bardziej gorzko dotyka nas refleksja o niezmiennej obecności zła na świecie i tragicznej powtarzalności zbrodniczych postaw. Rosyjski autorytaryzm – władza oparta na braku demokratycznej kontroli, sile aparatu represji i kłamstwie sączonej codziennie propagandy, znów sięga po zbrodnie ludobójstwa, jako sposób na zdobycie przewagi. Znów daje się wyczuć motyw zemsty. I znów trzeba walczyć o prawdę – mówił Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak, podczas uroczystego przemówienia.

Back To Top
Skip to content