skip to Main Content

Koło Pszczelarzy w Buku świętowało jubileusz 120-lecia działalności

Jubileusz 120-lecia działalności Koła Pszczelarzy w Buku rozpoczął się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku. Na część oficjalną pszczelarze wraz z licznie zaproszonymi gośćmi udali się do Sali Miejskiej. Najważniejszym punktem uroczystości, która odbyła się 5 grudnia br. było nadanie i poświęcenie sztandaru koła.

Gości przywitał prezes Koła Pszczelarzy w Buku – Henryk Rogoziński. Następnie sekretarz koła Sławomir Krawiec przedstawił historię powstania koła. (do pobrania: Historia Koła Pszczelarzy z Buku).

Najważniejszym punktem obchodów 120-lecia działalności koła było uroczyste nadanie sztandaru, którego fundatorami byli: Wojewódzki Związek Pszczelarzy z siedzibą w Poznaniu, burmistrz Miasta i Gminy Buk, członkowie Koła Pszczelarzy w Buku, Technikum Pszczelarskie CDS-Lider w Buku.  Przedstawiciele fundatorów dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w sztandar, zaś gwoździa pamiątkowego – ks. prob. Andrzej Szczepaniak z Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku.

W dalszej części uroczystości grono zasłużonych działaczy bukowskiego koła otrzymało odznaczenia przyznawane przez Polskie Związek Pszczelarzy. Brązowe odznaczenia dostali: Andrzej Basztak, Krzysztof Drzymała, Marian Kańduła, Mariusz Kańduła, Sławomir Krawiec, Henryk Maćkowiak, Barbara Nowakowska, Jan Rajkowski, zaś srebrne odznaki przyznano Tadeuszowi Boruckiemu i Januszowi Kalocie.

W gronie licznie zaproszonych gości był też burmistrz Paweł Adam, który wraz z przewodniczącym Rady MiG Buk Piotrem Gorońskim podziękował pszczelarzom za ich pracę. W imieniu całej społeczności lokalnej wyraził najwyższe słowa uznania za to, że swoją pasją, fascynację pszczelarstwem tak skutecznie przekazują młodym pokoleniom, w ten sposób tworząc wielopokoleniową sztafetę. – Z ogromną troską, oddaniem i miłością zajmujecie się swoimi pasiekami, a my korzystamy z waszej pracy, którą śmiało można nazwać służbą społeczeństwu. O tym, że pszczoły są ważnym elementem naszego ekosystemu zawsze mówiła śp. Elżbieta Batura, radna i przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych, której bardzo leżał na sercu ich los i to ona była orędownikiem tego, aby starać się o dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego do zakupu drzew miododajnych. Dlatego jako samorząd już wielokrotnie czyniliśmy starania by na ten cel pozyskać środki – mówił burmistrz i jak zapowiedział: – Dalej będziemy wspierać społeczność pszczelarzy.

Jednak, aby nie były to tylko i wyłącznie zwykłe obietnice, burmistrz na ręce prezesa Henryka Rogozińskiego przekazał kartę podarunkową o wartości 5 tys. zł do wykorzystania w 2022 r. na statutową działalność członków Koła Pszczelarzy w Buku.

Burmistrz wyraził też ogromną radość z faktu, że koło podjęło decyzję o nadaniu sztandaru, bo jak mówił sztandar świadczy o tożsamości, miłości i trwałości organizacji; jest też oddaniem czci i hołdu dotychczas zasłużonym działaczom. I zadeklarował, że gmina będzie wspierać działalność Koła Pszczelarzy w dalszych działaniach.

Do słów uznania dla działalności Koła Pszczelarzy w Buku dołączyli się też inni zaproszeni goście. Piotr Borowiak, przewodniczący Wojewódzkiego Koła Pszczelarzy zwrócił uwagę na znaczenie sztandaru jak widocznego znaku działalności koła; wyraził też słowa uzdania dla gminy, że w wspiera Koło Pszczelarzy w Buku. W imieniu Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, w jubileuszowych uroczystościach wziął udział Wiesław Łyczykowski z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Przedstawiciel wicemarszałka mówił m.in. o tym, że urząd wspiera pszczelarstwo w Wielkopolsce i w tym celu jest podejmowanych wiele działań, nie tylko dofinasowanie zakupu drzew miododajnych, ale też zakup węzy pszczelej. Kołu Pszczelarzy w Buku pogratulował tak dostojnego jubileuszu i życzył kolejnych sukcesów.

Dalsza część uroczystości przybrała formę artystycznych występów uczniów ze Studia Piosenki działającego przy MGOK w Buku. Koncert został przygotowany przez Katarzynę i Dariusza Starostów. Wszystkie dokonania spotkały się z aplauzem uczestników wydarzenia i występujące dzieci nagrodzono gromkimi brawami.

Na zakończeniu oficjalnych uroczystości prezes Henryk Rogoziński we wzruszających słowach odniósł się do samego sztandaru koła mówiąc, że widnieje na nim wiele symboli: godło Polski, logo Polskiego Związku Pszczelarzy i bukowskiego koła, wizerunek Matki Boskiej Literackiej, godło gminy. – Wspólnymi siłami dążyliśmy do tego, aby sztandar powstał i by były na nim ujęte wszystkie ważne dla nas wartości. Jestem z tego dumny i dziękuje wam wszystkim – powiedział prezes Henryk Rogoziński.

 

Back To Top
Skip to content