skip to Main Content

27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Ustawa dotycząca ustanowienia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym została 23 listopada podpisana w Bazarze Poznańskim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Celem święta jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. Podpisanie ustawy ustanawiającej rocznicę wybuchu tego zrywu świętem państwowym to wyjątkowa i wzruszająca chwila dla wszystkich poznaniaków, Wielkopolan, Polaków.

 Pomysłodawcami ustanowienia 27 grudnia dniem święta państwowego byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Inicjatywę wsparli liczni samorządowcy, instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne.

Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym został podpisany przez ok. 8 tys. osób i przekazany na ręce Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz parlamentarzystów. Projekt ustawy w Sejmie RP złożył Andrzej Duda. Przegłosowały go jednogłośnie obie izby parlamentu. 27 grudnia będzie świętem państwowym, ale nie dniem wolnym od pracy.

Choć święto po raz pierwszy będzie miało charakter państwowy, jego gospodarzem w Poznaniu i Warszawie nadal pozostanie Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Samorząd od lat jest organizatorem grudniowych uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Centralne obchody odbywają się tradycyjnie 27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przy mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Pamiętajmy o naszej historii!

Back To Top
Skip to content