skip to Main Content

Simchat Chajim Festival w Buku

Simchat Chajim Festival już po raz 10! A my z festiwalem już po raz 3!
Festiwal kultury żydowskiej Simchat Chajim, organizowany przez Stowarzyszenie Krotochwile, odbędzie się w dniach 7-10 października w Buku, Poznaniu i Jarocinie.

Dla mieszkańców gminy Buk, w Sali Miejskiej (dawnej synagodze) przygotowano trzy wydarzenia 9 października:

godz. 12:00
Tworzenie świec hawdalowych – warsztat
Hawdala to ceremonia oddzielenia czasu szabatu lub innych świąt od dnia powszedniego. Modlitwa odprawiana jest na pożegnanie święta, by zaznaczyć jego wyjątkowość w stosunku do zwykłego dnia tygodnia. Jednym z symboli hawdali są charakterystyczne świece. W ramach warsztatu uczestnicy, pod okiem Aleksandry Wilczury, stworzą samodzielnie własne świece hawdalowe.

godz. 15:00
Święta żydowskie – wykład
Przez kilka wieków Rzeczpospolitej Polacy i Żydzi żyli obok siebie. Odkrywanie, jak wiele łączy obie kultury, jest fascynującą podróżą po historii i zwyczajach. Zapraszamy na wykład, który w barwny i ciekawy sposób przybliży Wam żydowskie święta i zwyczaje. Spotkanie prowadzi Aleksandra Wilczura.

godz. 20:00
Nata & Evgeny – koncert
Nata i Evgeny to artyści urodzeni we Lwowie, gdzie ich muzyczne drogi zetknęły się w 2013 roku. Do Polski przyjechali w 2017 roku. Koncertowali w różnych częściach Polski, a także za granicą. Muzyczny projekt Nata & Evgeny powstał w celu stworzenia unikalnego brzmienia dzięki połączeniu tradycyjnego wykonawstwa na szofarze z innowacyjnym użyciem gitary akustycznej i efektów elektronicznych. Muzycy wykorzystują różne instrumentów perkusyjnych, łącząc je z wyjątkową barwą i techniką wokalną. Wydobywają więcej różnorodnego brzmienia z szofara, niż ktokolwiek kiedykolwiek przed nimi. Dlatego ich oryginalne kompozycje przenoszą jak gdyby ten instrument z dawnych czasów do świata współczesnego elektronicznego środowiska. W niezbadanej tematyce szofara przecierają szlaki w skali światowej.
Koncert rozpocznie się ceremonią hawdali, czyli zakończenia szabatu.

Simchat Chajim Festival jest dofinansowany ze środków Miasta i Gminy Buk, Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia dostępne są na: https://bit.ly/10SCF-GoOut

Cały program festiwalu: http://www.simchatchajim.pl/

Back To Top
Skip to content