Skip to content

Jednomyślne absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza

Podczas XIV sesji Rady Miasta i Gminy Buk, która odbyła się 26 czerwca br. radni jednogłośnie udzielili absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Miasta i Gminy Buk Pawłowi Adamowi za wykonanie budżetu gminy za 2024 rok.

W części sprawozdawczej sesji, którą prowadził Przewodniczący Rady MiG Buk Andrzej Jankowski, burmistrz Paweł Adam przedstawił sprawozdanie z działalności między sesjami – od 29 maja br. do 26 czerwca br. Na wstępie podziękował radnym za to, że wyrazili zgodę na zmianę planowanego terminu sesji – ze względu na jego udział w trzydniowym szkoleniu dla wielkopolskich samorządowców w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

Bieżące inwestycje

Omawiając stan inwestycji w gminie burmistrz mówił między innymi o budowie hali sportowej z częścią socjalno-bytową i infrastrukturą towarzysząca w Dobieżynie – trwają prace wykończeniowe pokrycia dachowego hali, są układane posadzki żywiczne w korytarzu, w części socjalnej (od strony szkoły) prowadzone są prace instalacyjne oraz tynkarskie ścian hali głównej. –  W związku z tym, że nie jest zachowany porządek na budowie, informuję, że wykonawca został pouczony o konieczności utrzymania porządku oraz zabezpieczenia terenu wokół obiektu – mówił burmistrz.

Inne zadania i inwestycje:

– przebudowa ul. Kwiatowej w Niepruszewie wraz z budową parkingu i drogi wewnętrznej – w trakcie procedury formalnej następuje zakończenie inwestycji, a gmina oczekuje na ustalenia starostwa powiatowego w zakresie lokalizacji zjazdu, aby zmniejszyć niedogodności mieszkańców w organizacji ruchu drogowego.

W ramach realizacji projektu „Poprawa dostępności do edukacji szkolnej w Mieście i Gminie Buk”, którego celem jest poprawa dostępności architektonicznej budynków szkolnych, realizowane są postępowania przetargowe dotyczące:

– wykonania oznaczenia schodów wewnętrznych systemu FON oraz remontu sal w Szkole Podstawowej w Dobieżynie – został ogłoszony drugi przetarg, gdyż pierwszy ze względu na niezgodność ofert z warunkami zamówienia, należało unieważnić;

– instalacji platformy schodów elektrycznych w Szkole Podstawowej w Niepruszewie – podpisano umowę z wykonawcą;

– prac remontowych i montażu zewnętrznej pochylni w Szkole Podstawowej w Buku: budynek przy ul. Szkolnej – na etapie rozstrzygania przetargu; budynek przy ul. Szarych Szeregów – przetarg został ogłoszony;

– robót budowlanych w SP w Szewcach – nastąpiło otwarcie i trwa analiza zgłoszonych ofert;

– robót budowlanych w Branżowej Szkole I stopnia w Buku – na etapie otwarcia i analizy ofert;

– robót budowlanych w SP w Dakowach Suchych – unieważnienie przetargu – oferty przekraczają zaplanowane środki w budżecie, zostanie ogłoszone kolejne postępowanie przetargowe;

– zakupu małej infrastruktury (ławki, donice, itp.) – w zakresie zadania „Budowa infrastruktury przyrodniczo-dydaktycznej w ramach projektu „Eko-adaptacja i eko-edukacja w MiG Buk” – ogłoszony został drugi przetarg;

– realizacji zadania „Posiłek w szkole i w domu” dla SP w Buku przy ul. Szkolnej – podpisanie umowy na realizację zadania.

Burmistrz poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami został zakupiony średni wóz bojowy dla OSP Niepruszewo. W dn. 29.05.br. nasi druhowie strażacy odebrali wóz od producenta, a następnie w Niepruszewie odbyło się jego uroczyste powitanie. Jest to już drugi nowy samochód w tej jednostce OSP.

Zadania nowe i kontynuowane

Na ostatnim wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu i Oświaty oraz Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych Rady MiG Buk w dn. 11.06.br. burmistrz mówił o dwóch postępowaniach procedowanych w urzędzie, dotyczących wniosków o wydanie decyzji środowiskowych w zakresie tuczarni i biogazowni, które miałyby powstać na dwóch działkach w Dobieżynie. – Państwo Radni mają w porządku obrad stosowne projekty uchwał w zakresie przystąpienia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zachęcam do akceptacji tej uchwały, gdyż innymi instrumentami działań w zakresie postępowania administracyjnego, aby zabezpieczyć potrzeby i oczekiwania mieszkańców, gmina nie dysponuje. Nie chodzi tylko o w/w działki, ale o kompleksowe ujęcie, aby podejmować podobne decyzje również w innych lokalizacjach – mówił burmistrz.

Plany gminy w zakresie budowy Północno-Zachodniej Obwodnicy Buku na bieżąco są realizowane. Do urzędu MiG Buk wpłynął wniosek o wydanie decyzji dotyczącej środowiskowych uwarunkowań, po czym inwestor przygotuje stosowny raport.

Burmistrz podziękował mieszkańcom i Radzie Sołeckiej wsi Kalwy. W 2023 roku od właściciela gruntów prywatnych – dewelopera gmina otrzymała nieodpłatnie działkę o powierzchni 3000 m2 na tereny sportowo-rekreacyjne. – Dziękuję mieszkańcom, że w czynie społecznym podjęli się przygotowania tego terenu (nawiezienie ziemi, zasianie trawy, itp.) przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji, który boisko też doposaży.

Trwa remont pomieszczeń budynku „Bukowianki”, do którego pod koniec wakacji przeprowadzi się Ośrodek Pomocy Społecznej.  – Klienci i podopieczni będą mogli w lepszych i bardziej komfortowych warunkach korzystać z usług OPS.

Burmistrz wspomniał też o budynku przy ul. Dworcowej 30 w Buku, który został zakupiony przez gminę i gdzie swoją lokalizację będzie miała Świetlica Środowiskowa „Strefa Wyobraźni”. Dzieci korzystające z zajęć świetlicy będą przebywać w lepszych warunkach, z dostępem do pięknego ogrodu.

Kontynuowana jest profilaktyka zdrowotna w zakresie wczesnego wykrywania osteoporozy. Podczas Dni Gminy Buk został postawiony osteobus, z którego mieszkańcy mogli korzystać. W najbliższym czasie będą prowadzone kolejne działania w tym zakresie.

Oświetlenie

W zakresie oświetlenia gminnego burmistrz wspomniał o działaniach na „Osiedlu Świętych”, gdzie powstało 15 nowych słupów, łącznie 16 opraw, 206 metrów linii energetycznych; zadanie kosztowało 130.000 zł.

W ramach umowy barterowej ze spółką Enea, jeszcze w tym roku, ma powstać 6 słupów z oprawami w miejscowości Dobieżyn – ul. Truskawkowa i Malinowa; Dobieżyn – ul. Michalin – oświetlenie przejścia dla pieszych – 2 słupy z oprawą; w Buku – ul. Mury – 1 słup oświetleniowy; w Buku – ul. Zdrojowa – 5 słupów z oprawą; na skwerku przy ul. Kościuszki – 4 słupy, w Wielkiej Wsi – ul. Różana – 4 słupy; w Żegowie – 3 słupy.

– Po zebraniach wiejskich zwróciłem się do sołtysów z prośbą o wskazanie potrzeb w zakresie nowych słupów i punktów świetlnych. Przesłane oczekiwania są obecnie analizowane i na bieżąco będziemy je realizować, podobnie jak wcześniej we współpracy ze spółką Enea – mówił burmistrz.

Zadania oświatowe

Burmistrz poinformował, że na podstawie wydanego zarządzenia, obowiązki dyrektora Branżowej Szkoły I stopnia w Buku zostały powierzone dotychczasowej pani dyrektor – Karolinie Wawrzyniak, która tę funkcję będzie pełnić do 31 sierpnia 2030 roku.

W wojewódzkim konkursie ekologicznym „Cztery pory roku z OZE” – organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego – zostały wyróżnione dwie uczennice z gminy Buk. Matylda Cymerman – uczennica ze SP w Buku zajęła trzecie miejsce (w klasach 7-8), a Aleksandra Nowak – uczennica ze SP w Szewcach została wyróżniona (w klasach 4-6). Ponadto SP w Buku otrzymała nagrodę w wysokości 500 zł za zajęcie przez uczennicę Matyldę Cymerman trzeciego miejsca. W uroczystej gali, która odbyła się w dn. 17.06.br. w Urzędzie Marszałkowskim nagrody wręczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski, a gminę reprezentowała Sekretarz Miasta i Gminy Buk – Aleksandra Wawrzyniak.

Klimat rowerowy i zarządzanie ruchem na drogach

Gmina Buk zajęła III miejsce (z najwyższą frekwencją w kategorii miast i gmin do 50 tys. mieszkańców) w Badaniu Klimatu Rowerowego 2024 roku, które polegało na tym, że w anonimowej ankiecie użytkownicy dwóch kółek dzielili się swoimi uwagami na temat jazdy na rowerach w swoim mieście czy gminie. Ankieta Badania Klimatu Rowerowego skupiała się głównie na ocenie satysfakcji użytkowników – zawierała również pytania dotyczące infrastruktury, bezpieczeństwa oraz interakcji z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Nagrodę dla naszej gminy odebrała Sekretarz Miasta i Gminy Buk Aleksandra Wawrzyniak podczas konferencji, która odbyła się w dn. 10.06.br. w Gdańsku.

Burmistrz poinformował: – Prowadzone są działania związane z budową ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 307 – gmina wystąpiła do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Generacji Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Poznaniu o wskazanie formalno-prawnych uwarunkowań. Potrzeb w tym zakresie jest dużo, a prace, też wspólnie z Powiatem Poznańskim będą kontynuowane – na przykład budowa ścieżki rowerowej, która ma przebiegać od Otusza do dworca w miejscowości Skrzynki.

Pracownicy urzędu MiG Buk uczestniczyli w szkoleniu w zakresie zarządzania ruchem na drogach gminnych i powiatowych, które zostało zorganizowane przez Powiat Poznański w Skrzynkach. Zostali poinformowani, że w wyniku ostatnich kontroli na drogach gminnych będą musiały zostać zdjęte m.in. tabliczki „Uwaga – kurz i pył”, gdyż powiat nie wyraża zgody na takie oznaczenia.

Pozostałe sprawy

W dn. 23.06.br. doszło do uszkodzenia dwóch wiat przystankowych we wsi Wygoda i jednej wiaty przystankowej w Wysoczce. Sprawa została zgłoszona na policję oraz do ubezpieczyciela, a dowody znacząco obciążają sprawców.

Burmistrz poinformował, że w dn. 17.06.br. odbyło się posiedzenie wspólników spółki Zakładu Gospodarki Komunalnej w Buku, podczas którego – po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego spółki – prezesowi Tomaszowi Stawickiemu zostało udzielone absolutorium.

Podczas zebrania wiejskiego w Dobieżynie, które odbyło się w dn. 12.06.br. nie udało się wyłonić nowego sołtysa – nie było kandydata na to stanowisko. Kolejne zebranie wiejskie, którego celem będzie wybór sołtysa, odbędzie się w dn. 25.09.br.

Podziękowania

Burmistrz podziękował swoim współpracownikom i jednostkom za organizację Dni Gminy Buk. – Niestety, ale pogoda nam przeszkodziła. Żałuję szczególnie, że utrudniła jubileusz 55-lecia Bukowskiej Orkiestry Dętej. Na szczęście udało się uhonorować kapelmistrza Karola Hołoda, który odebrał tytuł „Zasłużony dla województwa wielkopolskiego” z rąk Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego – Wojciecha Jankowiaka.  Docierają do mnie sygnały, że jest duży niedosyt w tym zakresie i dlatego planujemy zorganizować, jeszcze w sierpniu, wydarzenie muzyczne w Parku Sokoła. Również w najbliższym czasie podzielę się z Państwem moimi spostrzeżeniami dotyczącymi organizowania Dni Gminy Buk – tak, aby uniknąć tych wydarzeń w czasie niekorzystnych warunków pogodowych – mówił burmistrz.

Dni Gminy Buk: na przekór niepogodzie

Burmistrz podziękował też sołectwu za organizację Wianków w Niepruszewie, druhom strażakom za jubileusz 80-lecia OSP Szewce. Pogratulował laureatom nagród sportowych, które corocznie są przyznawane przez gminę (Wręczenie nagród sportowych burmistrza MiG Buk za rok 2024) oraz Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Dobieżynie, która uzyskała I miejsce w XV Rajdzie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Poznańskiego.

W ramach dyskusji nad sprawozdaniem burmistrza, radni dopytywali o działania w zakresie oświetlenia gminnego, budowę garażu oraz hali w Dobieżynie, konieczności ściągnięcia tabliczek „Uwaga – kurz i pył”, przetargów związanych z remontami szkół w ramach projektu „Poprawa dostępności do edukacji szkolnej w Mieście i Gminie Buk”.

Raport o stanie Miasta i Gminy Buk za 2024 rok

Procedura udzielenia wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi rozpoczęła się od omówienia raportu o stanie Miasta i Gminy Buk za 2024 rok. Raport wpłynął do Biura Rady w dn. 31.05.br. i jak poinformował Przewodniczący Rady MiG Buk Andrzej Jankowski, na stronie internetowej MiG Buk została umieszczona informacja, że na sesji absolutoryjnej w dn. 26.06.br. odbędzie się debata nad tym opracowaniem, w której oprócz radnych może wziąć udział maksymalnie 15 mieszkańców. Jednak nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie od mieszkańców.

Raport o stanie MiG Buk jest podsumowaniem najważniejszych działań i procesów, jakie miały miejsce w ubiegłym roku we wszystkich obszarach życia miasta i gminy Buk oraz podsumowaniem działalności burmistrza. Jak czytamy w Raporcie za 2024 rok: „niepokojące wydarzenia na arenie międzynarodowej ostatnich lat, których skutki odczuwamy wszyscy – między innymi w postaci rosnącej inflacji, argumentują, jak istotną rolą w naszym życiu jest stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Stabilność oraz bezpieczeństwo na poziomie gminy to przede wszystkim utrzymanie właściwego tempa wzrostu i rozwoju. W dniu 07 kwietnia 2024 roku zostały przeprowadzone wybory do samorządu gminnego, których wyniki potwierdziły aprobatę dla podejmowanych dotychczas działań i obranego kierunku rozwoju gminy, dając dotychczasowemu burmistrzowi mandat do sprawowania tej funkcji na kolejną kadencję”.

Burmistrz Paweł Adam, omawiając raport powiedział: – Rok 2024 był rokiem pełnym wyzwań, ale i pod wieloma względami bardzo dobrym. Konsekwentnie w gminie realizowano szereg istotnych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Kontynuowana była realizacja zadań w obszarze gospodarki wodno-ściekowej oraz infrastruktury drogowej. Rozbudowa infrastruktury drogowej to priorytet, bowiem wpływa na rozwój gminy, na bezpieczeństwo użytkowników dróg i jest jedną z najpilniejszych potrzeb mieszkańców. Na realizację zamierzeń inwestycyjnych udaje się pozyskiwać środki zewnętrzne. Obecnie największym beneficjentem projektów zewnętrznych, które realizujemy są placówki oświatowe – dzięki pozyskanym dofinansowaniom szkoły są remontowane, doposażane, uczestniczą w licznych projektach i inicjatywach.

Budżet MiG Buk na rok 2024 został przyjęty – zakładając wysokość dochodów w kwocie 97.810.239 zł oraz wydatków w kwocie 109.599.848 zł. W wyniku wprowadzonych zmian w ciągu roku plan dochodów wzrósł o 22.217.423 zł – do kwoty 120.027.662 zł, plan wydatków wzrósł o 25.011.856 zł – do kwoty 134.571.705 zł. Dochody zostały wykonane w 89,88 proc., wydatki – w 90,59 proc. Deficyt w kwocie 14.025.112 zł sfinansowano środkami pochodzącymi z kredytów i pożyczek w kwocie 13.582.308 zł oraz wolnymi środkami z poprzednich lat w kwocie 442.803 zł. Średnia wielkość wszystkich wykonanych dochodów budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszej gminy w 2024 r. wyniosła ok. 8.520 zł, a wydatków ok. 9.628 zł. W odniesieniu do roku 2023 dochody wzrosły o 2.121 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wydatki wzrosły o kwotę 2.118 zł.

Mówiąc o budżecie MiG Buk burmistrz wymienił znaczącą pozycję w wydatkach bieżących – na działalność oświatową, która wynosi 35.357.114 zł, w wykonaniu dochodów – 24.328.160 zł. – Ubiegły rok był rokiem wielu różnych inwestycji, które zrealizowaliśmy w gminie. Był to budżet proinwestycyjny, pomimo niełatwej sytuacji związanej z wykonaniem opłaty planistycznej w wysokości ponad 7 milionów złotych, której spodziewaliśmy się na początku 2024 roku, a wpłynęła dopiero w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Najważniejsze inwestycje i zadania zrealizowane w 2024 roku

W ubiegłym roku zostały zrealizowane inwestycje i zadania, takie jak między innymi:

– budowa ul. Wodnej i Topolowej w Dobieżynie;

– budowa ul. Szkolnej w Niepruszewie;

– budowa kanalizacji sanitarnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Dobieżynie – etap II, ul. Jarzębinowa;

– poprawa bezpieczeństwa w gminie Buk: 12 szt. radarowych wyświetlaczy prędkości z doświetleniem przejścia dla pieszych;

– utworzenie strzelnicy wirtualnej w Szkole Branżowej w Buku;

– remont obwodnicy w Buku DW 306/307;

– budowa odcinka chodnika w ciągu DW 306 w kierunku Dusznik;

– projektowanie skrzyżowania kolejowo-drogowego na drodze Buk – Szewce;

– zakup lokalu mieszkalnego w Buku na os. Nad Strumykiem (mieszkanie o charakterze mieszkania wspomaganego);

– budowa placu zabaw w Parku Sokoła (II etap dla dzieci starszych);

– przebudowa drogi wojewódzkiej nr 306 wraz z budową chodnika w Wielkiej Wsi;

– remont filii biblioteki w Niepruszewie;

– montaż nowych lamp w Buku – ul. Browarna, we wsi Wygoda – ul. Podgórna, w Niepruszewie – ul. Krótka;

– oświetlenie przystanków autobusowych w Kalwach i Wygodzie;

– budowa oświetlenia przy ROD;

– zakup i montaż wiat przystankowych;

– rozbudowa monitoringu wizyjnego przy SP w Buku;

– zakup defibrylatora zainstalowanego przy wejściu do urzędu MiG w Buku;

– budowa nowego placu zabaw w sołectwie Wielka Wieś – ul. Folwarczna;

– doposażenie placów zabaw w Niepruszewie i Dobieżynie przy WDK – montaż tyrolek;

– nowa tablica wynikowa w hali OSiR;

– budowa siłowni zewnętrznej i mniejszych elementów architektonicznych we wsi Cieśle;

– zakup 9 stojaków na rowery, 40 nowych koszy na śmieci, 17 nowych ławek;

– program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganie bezdomności zwierząt oraz działania służące utrzymywaniu czystości na terenie MiG Buk;

– „Pływamy!” – nieodpłatne lekcje pływania dla najmłodszych ze szkół podstawowych w gminie Buk.

Zadania, które rozpoczęto w ubiegłym roku, a zakończono w 2025 roku:

– budowa ul. Ogrodowej we wsi Wielka Wieś;

– przebudowa i remont wraz z renowacją poddasza Urzędu MiG Buk.

Zadanie, którego realizację rozpoczęto w 2024 roku, a zakończy w sierpniu br. to przeprowadzka Ośrodka Pomocy Społecznej do budynku „Bukowianki”, dzięki czemu do wolnych pokoi urzędu przeprowadzi się Lokalna Grupa Działania „Źródło” oraz pracownicy innych referatów.

Inna ważna inwestycja w trakcie realizacji to budowa hali sportowej wraz z infrastrukturą w Dobieżynie, na którą gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 7,5 mln zł. Ponadto budowa ul. Kwiatowej w Niepruszewie – z drogą dojazdową do plaży i parkingiem.

Gmina oczekuje też na rozstrzygnięcie dofinansowania w zakresie małej architektury na plaży w Niepruszewie, o które się ubiega w ramach Lokalnej Grupy Działania „Źródło”.

Działalność gminy

Burmistrz bardziej szczegółowo omówił tematykę związaną z gospodarką wodno-kanalizacyjną w gminie. Przypomniał, że w 2024 roku radni przyjęli ważny dokument w tym zakresie – Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2024-2028, który obejmuje zakres zadań Zakładu Gospodarki Komunalnej. W ubiegłym roku zrealizowano: modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Dobieżynie, wymianę sieci wodociągowej w Buku – ul. Strzelecka, w Niepruszewie – ul. Kwiatowa (też wymiana sieci kanalizacyjnej), w trakcie – budowa Stacji Uzdatniania Wody w Wielkiej Wsi, Dakowach Suchych i Szewcach; rozbudowa oczyszczalni ścieków w Wielkiej Wsi i w Niepruszewie, budowa Stacji Uzdatniania Wody w Kalwach, budowa studni nr 10 w Buku wraz z infrastrukturą. W 2024 roku poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej udało się wybudować ponad 4 kilometry – cyklicznie długości kanalizacji sanitarnej przybywa.

Omówione też zostały działania w zakresie ładu przestrzennego. W 2024 roku Rada MiG Buk podjęła 5 uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz 3 uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o łącznej powierzchni ponad 49 hektarów. W ramach reformy planowania przestrzennego gmina jest zobowiązana do sporządzenia Planu ogólnego Miasta i Gminy Buk – aktualnie trwają prace opracowywania projektu tego dokumentu, który następnie przekazany będzie do uzgodnień i opiniowania oraz w kolejnym etapie procedury planistycznej zostanie poddany konsultacjom społecznym.

W zakresie transportu publicznego burmistrz mówił o rozwoju funkcjonowania bezpłatnej komunikacji gminnej – zostały skomunikowane wszystkie sołectwa, ale planowane jest usprawnienie tych połączeń. W 2024 r. komunikacja gminna, na trzech liniach autobusowych, przewiozła 85.500 pasażerów, w porównaniu do roku poprzedniego – o 25.000 więcej. Działalność i rozwój bezpłatnej komunikacji gminnej jest możliwy dzięki Związkowi Powiatowo-Gminnemu „Wielkopolski Transport Regionalny”, w skład którego wchodzi nasza gmina, co zapewnia możliwość korzystania z dofinansowań w ramach między innymi funduszy połączeń autobusowych.

Na zakończenie swojego wystąpienia burmistrz podziękował Pani Sekretarz MiG Buk Aleksandrze Wawrzyniak za koordynowanie prac nad tak szczegółowym opracowaniem jakim jest Raport o stanie Miasta i Gminy Buk.

Debata nad raportem

Zgodnie z procedurą, przedstawienie Raportu o stanie Miasta i Gminy Buk za 2024 rok zakończyła dyskusja, w ramach której radni zadawali pytania i wyrażali swoje opinie. Dopytywano między innymi o oświetlenie ROD, Centrum Integracji Międzypokoleniowej, kontrole źródeł ciepła, transport publiczny, rewitalizację bukowskiego rynku, przejazd w kierunku Szewc, strzelnicy wirtualnej w Buku, sprawozdanie finansowe Zakładu Gospodarki Komunalnej w Buku, zadłużenie gminy za 2024 rok.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Oświaty Mirosław Adamczak wyraził swoją opinię na temat raportu: – Jest to opracowanie bardzo szczegółowe i satysfakcjonujące, choć zabrakło mi wykazu inwestycji, które są w trakcie realizacji. Chciałbym zwrócić uwagę na opracowania planistyczne – działania w tym zakresie prowadzone przez gminę są bardzo skuteczne. O ofensywie planistycznej najlepiej świadczy to, że w przygotowaniu jest 20 planów zagospodarowania przestrzennego.

Burmistrz Paweł Adam z wotum zaufania i absolutorium

Kolejnym punktem sesji, zgodnie z procedurą absolutoryjną, było rozpatrzenie sprawozdania burmistrza z wykonania budżetu za 2024 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego, które zostały przedstawione na wspólnym posiedzeniu komisji: Budżetu i Oświaty oraz Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych Rady MiG Buk, w dn. 11.06.br. W skrócie sprawozdanie zostało omówione przez Skarbnika MiG Buk Marzenę Kalotkę.

Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady MiG Buk Paweł Łubiński odczytał pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej dotyczącą wykonaniu budżetu z wnioskiem o udzielenie absolutorium burmistrzowi MiG Buk z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok. Przedstawiono też pozytywne opinie, które wystawiły Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu oraz Komisje Rady MiG Buk: Budżetu i Oświaty oraz Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych.

Kolejnym punktem sesji było sprawozdanie finansowe Miasta i Gminy Buk za 2024 rok, które omówiła Skarbnik MiG Buk Marzena Kalotka. Odbyła się też dyskusja, podczas której Przewodniczący Komisji Budżetu i Oświaty Mirosław Adamczak powiedział, że wykonanie budżetu za 2024 rok ocenia na solidną czwórkę. – Plus za ściągnięcie opłaty planistycznej, a minus, że nie udało się w pełni pozyskać wpływów z podatku od nieruchomości od osób prawnych i podatku rolnego od osób fizycznych, co stanowi prawie milion złotych dochodów.

Następnie przeprowadzono głosowania nad wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza oraz nad sprawozdaniem finansowym wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2024 rok. W głosowaniu odnośnie wotum zaufania dla burmistrza radni byli jednogłośni – wszyscy byli „za”. Podobnie wszyscy radni opowiedzieli się za udzieleniem absolutorium burmistrzowi.

Przewodniczący Rady MiG Buk Andrzej Jankowski, w imieniu radnych, pogratulował burmistrzowi Pawłowi Adamowi uzyskanego absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz podziękował radnym za udzielone absolutorium i wotum zaufania. Złożył szczególne podziękowania Marzenie Kalotce – Skarbnikowi MiG Buk, Annie Lewińskiej – Z-cy Skarbnika MiG Buk, Aleksandrze Szajek – byłej Skarbnik MiG Buk, Aleksandrze Wawrzyniak – Sekretarzowi MiG Buk oraz Tomaszowi Plewie – Wiceburmistrzowi MiG Buk. – Dziękuję wszystkim moim współpracownikom w urzędzie, jednostkom organizacyjnym gminy, sołtysom, organizacjom pozarządowym współpracującym z gminą, lokalnym przedsiębiorcom, na których zawsze mogę liczyć oraz wszystkim osobom zaangażowanym w samorząd. Dziękuję też mieszkańcom, którzy udzielili mi największego wotum zaufania podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Po raz kolejny otrzymałem ogromny kredyt zaufania kontynuując misję burmistrza – jest to funkcja odpowiedzialna, która uczy pokory. Dziękuję za wyrozumiałość i za to, że wiele się od Państwa uczę i że tak owocnie współpracujemy – mówił burmistrz.

Kolejne punkty sesji

W ramach „interpelacji i zapytań” radni zgłaszali sprawy mieszkańców, które dotyczyły między innymi progów zwalniających na ul. Kwiatowej w Niepruszewie, ul. Wojtczaka w Buku czy drodze Otusz – Huby, obsługi zamówień publicznych w urzędzie MiG Buk, ul. Otuskiej w Dobieżynie – ograniczenia wjazdu samochodów ciężarowych, chodnika na ul. Bohaterów Bukowskich (od ul. Ogrodowej w stronę Smug) – zarośnięty, ul. Ogrodowa w Dobieżynie – rozchodzące się płyty, ul. Rolna w Wielkiej Wsi – wysypany tłuczeń.

Wiceburmistrz MiG Buk Tomasz Plewa poinformował o zmianach w rozkładzie jazdy komunikacji gminnej na okres letni komunikując, że od dn. 30.06.br. na czas wakacji pojawią się zmienione rozkłady jazdy. – Zachęcamy do śledzenia nowych rozkładów i dalszego korzystania z komunikacji gminnej.

Podczas absolutoryjnej XIV sesji Rady Miasta i Gminy Buk zostały przyjęte projekty uchwał dotyczące:

– udzielenia wotum zaufania Burmistrzowi Miasta i Gminy Buk,

– zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2024 rok,

– udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Buk z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok,

– przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Dobieżynie w rejonie ul. Stęszewskiej.

Back To Top
Przejdź do treści