Skip to content

Panie Prezydencie, dziękujemy!

To był wielki finał Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego. 9 października br. najpilniejsi studenci, którzy uzyskali wszystkie wpisy w indeksie mieli okazję spotkać się z wybitnym działaczem związkowym, Prezydentem RP, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Lechem Wałęsą.

W roku akademickim 2023/2024 zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy na cykl wykładów z wybitnymi osobistościami ze świata nauki, polityki, kultury. Burmistrz już na pierwszym wykładzie zadeklarował, że na studentów ze stuprocentową obecnością będzie czekała nagroda – niespodzianka. Jak się okazało, tę nagrodą było właśnie spotkanie z Lechem Wałęsą, podczas którego każdy miał możliwość Prezydentowi RP zadać pytanie. Niestety, ale nie wszyscy najlepsi studenci BUO mogli pojechać do Gdańska. Niektórych zatrzymały wydarzenia losowe, ale sercami byli z nami.

Bus z Buku, z rozentuzjazmowanymi studentami BUO, wyjechał o godzinie 4.30 – dość wcześnie, ale nikt nie narzekał. Spotkanie odbyło się w jednej z sal Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Lech Wałęsa dzielił się z nami swoimi opiniami na temat zarówno wydarzeń z przeszłości – z czasów powstawania „Solidarności”, jak zmian obecnie zachodzących w kraju i na świecie. Wielokrotnie podkreślał, że wiele obszarów życia wymaga przeorganizowaniu, na nowo zdefiniowaniu lewicy, prawicy, partii chrześcijańskich, też niezbędna jest nowa konstytucja. Jego zdaniem, obecna demokracja wymaga pewnych zmian, choć trzeba docenić aktualną władzę i rządy Premiera Donalda Tuska. Ogromnym wyzwaniem obecnych czasów jest też poradzenie sobie z demagogią, populizmem i politykami, którzy reprezentują tego typu działania. – Mówię to jako rewolucjonista – powtarzał gospodarz.

Prezydent zachęcał do zadawania pytań, z czego studenci Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego chętnie skorzystali. Dopytywali o ocenę obecności Polski w Unii Europejskiej, o autorytety Lecha Wałęsy, o początki jego działalności związkowej. Dzielili się też swoimi doświadczeniami z tych czasów i ocenami tego co było i co jest teraz w Polsce.

Jedno z pytań skierowane było do syna Lecha Wałęsy – Bogdana. – Jak to jest być synem tak wybitnego człowieka? – To nie jest łatwe. Dorastałem bez ojca i tak naprawdę dopiero teraz mogę się nim nacieszyć. Pracujemy razem i to jest wyjątkowy czas, choć przyznaję, że ojciec jest człowiekiem bardzo wymagającym – powiedział Bogdan Wałęsa.

Każdy z uczestników spotkania miał okazję zrobić sobie zdjęcie z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i to nie był koniec atrakcji, które zapewniliśmy. Też każdy otrzymał książkę „Wałęsa 80” z autografem Lecha Wałęsy, a także czas na zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Książki trafią też do najlepszych studentów, którzy nie mogli pojechać do Gdańska.

Burmistrz Paweł Adam, w imieniu wszystkich podziękował za zaproszenie i możliwość spotkania z Prezydentem Lechem Wałęsą. Wręczając symboliczną pamiątkę – grafikę bukowskiej synagogi zaprosił do Buku.  – Byłby to dla nas ogromny zaszczyt i szczególne wyróżnienie gościć laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Synagoga może wręcz nie pomieścić tak licznego audytorium.

Dominik Górny, Wiceprezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego przekazał gospodarzowi grafikę,  która była związana z przyznaniem Lechowi Wałęsie „Nagrody za Odwagę”, co miało miejsce 3 czerwca br. w Poznaniu. Grafika jest autorstwa Eweliny Jaśkowiak i Dominka Górnego.

Już po spotkaniu, w kuluarach studenci BUO dzielili się swoimi wrażeniami. Wszyscy byli zgodni co do tego, że jest to ogromne przeżycie spotkać się, w tak kameralnym gronie, z Lechem Wałęsą. Lepszej nagrody nie mogliby sobie wymarzyć. Takie chwile na długo pozostają w pamięci…

Back To Top
Skip to content