skip to Main Content

Wielkie show drwali w Buku

8 czerwca o godzinie 12:00 na polanie przy Stadionie Miejskim w Buku będzie okazja, aby zobaczyć zawody Polish Trophy STIHL TIMBERSPORTS® 2024, które odbędą się w ramach Dni Gminy Buk. Przyjdź i zobacz wyjątkową kombinację siły, techniki i ostrego jak brzytwa sprzętu do rąbania drewna, która pozwala przekraczać zawodnikom granice ludzkich możliwości.

Przerąbanie potężnej kłody siekierą, a następnie odcięcie dwumetrową piłą idealnie równego krążka to dla przeciętnego człowieka zadanie przynajmniej na kilka godzin wytężonej pracy, po której przez kilka dni trzeba leczyć zakwasy. Najlepsi drwale w naszym kraju są w stanie to zrobić w pół minuty, po czym przystąpić do kolejnych wymagających konkurencji.

Sportowe cięcie i rąbanie drewna – czyli ekstremalne zawody dla drwali, to dyscyplina sportowa z długimi tradycjami. Mówi się, że do pierwszej rywalizacji w tym sporcie przystąpiono w 1870 roku na Tasmanii, kiedy dwaj drwale założyli się o to, który szybciej zetnie drzewo. Sportowe cięcie i rąbanie drewna również w naszym kraju jest coraz szybciej rozwijającym się sportem. Nasi reprezentanci w 2017 roku zostali drużynowymi wicemistrzami świata STIHL TIMBERSPORTS®, a dwa lata wcześniej pobili w tej konkurencji rekord Europy.

8 czerwca na polanie przy Stadionie Miejskim w Buku w ramach obchodów Dni Gminy Buk odbędą się Polish Trophy STIHL TIMBERSPORTS®. Format Trophy jest formatem KO (knockout), co oznacza, że przegrany danego biegu zostaje wyeliminowany z dalszych rozgrywek. Kilkunastu najlepszych polskich zawodników mierzyć się będzie w bezpośrednich pojedynkach, a ich zadanie polegać będzie na jak najszybszym przerąbaniu (przy użyciu siekiery) lub przecięciu (z wykorzystaniem pił ręcznej lub pilarki spalinowej) czterech kłód drewna w konkurencjach: STIHL Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck i Standing Block Chop. Emocji w Buku na pewno nie zabraknie, bo wystąpią Michał Dubicki i Szymon Groenwald to ścisły top wśród drwali ekstremalnych i obaj pojawią się tego dnia na scenie. Pierwszy może się pochwalić tytułem wicemistrza świata zawodach World Trophy. Drugi był w zeszłym roku najlepszym juniorem świata, wracając z mistrzostw ze złotym medalem.

Zwycięzcy poszczególnych zmagań uzyskają awans do kolejnej rundy, a przegrani zakończą rywalizację. Będzie okazja podziwiać niezwykły sprzęt, potężne kłody drewna, a przede wszystkim wspaniałych atletów, którzy dodają określeniu „drwal” jeszcze bardziej imponującego wydźwięku.

Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

Fot.: STIHL TIMBERSPORTS®”

Back To Top
Skip to content