skip to Main Content

Wizyta strażaków z Hambühren w gminie Buk

W ubiegły weekend na drogach naszej gminy można było zobaczyć czerwony, strażacki bus z napisem „Feuerwehr”. Strażacy z naszej gminy gościli przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy partnerskiej w Niemczech – Hambühren.

Podczas spotkania w lipcu ubiegłego roku burmistrzów Hamühren Carstena Kranza i MiG Buk Pawła Adama jednym z ustaleń o współpracy była wymiana doświadczeń i pomoc między Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w naszych gminach.

Strażacy z Hambühren jeszcze nigdy nie byli w naszej gminie. Do Buku przyjechali: komendant Gminnej Straży Pożarnej Reiner Dralle i jego zastępca Thomas Diestel, zastępca komendanta jednostki OSP w Hambühen Daniel Hitzig, komendant jednostki OSP w Oldau Matthias Puschke i jego zastępca Johannes Diestel oraz Marek Mucha z Komitetu Partnerstwa Gmin w Hambühren.

Wizyta rozpoczęła się od odwiedzin bukowskiej jednostki OSP. Gości z radością powitał Komendant Miejsko-Gminny ZOSP w Buku Rafał Ratajczak oraz naczelnik jednostki OSP w Buku Mateusz Łukaszyk. Goście oglądali sprzęt ratowniczy i gaśniczy bukowskiej OSP. Szczególnie zainteresował ich nowy wóz bojowy i wyposażenie remizy. Prawdziwą atrakcją okazała się drabina strażacka. Goście wjechali na górę i z 28 metrów wysokości podziwiali zachód słońca nad naszym miastem. W spotkaniu uczestniczyli prawie wszyscy strażacy z bukowskiej jednostki. Pan Reiner Dralle powiedział, że trochę obawiał się wyjazdu w nieznanie miejsce, do nieznanych ludzi, ale strażacy z całego świata mają podobny sposób myślenia i zawsze się zrozumieją mimo różnych języków.

Goście z Niemiec opowiadali o ich największym problemie ostatnich dwóch miesięcy – walce z powodzią, wysokim staniem wód gruntowych i podtopieniami na terenie gminy.

W sobotę strażacy poznali historię i zabytki naszego miasta. W pierwszej kolejności zwiedzili kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którego projektantem był niemiecki architekt Karl Fryderyk Schinkel. Później spacerem przy pięknej, słonecznej pogodzie ulicą Mury i bukowską starówką odwiedzili kościół św. Krzyża, Salę Miejską i Izbę Muzealną.

Po obiedzie nadszedł czas na poznanie pozostałych pięciu jednostek na terenie naszej gminy. Razem z Komendantem Miejsko-Gminnym ZOSP w Buku Rafałem Ratajczakiem, Naczelnikiem Jednostki OSP w Buku Mateuszem Łukaszykiem, jego zastępcą Robertem Dawidziakiem i kierowcą Adamem Małyszkiem niemieccy strażacy zwizytowali jednostki OSP w Niepruszewie, Otuszu, Dakowach Suchych, Szewcach i Dobieżynie.

W każdym miejscu oglądali oni wozy strażackie i sprzęt gaśniczy. Dopytywali o ilość wyjazdów ratowniczych, sposoby alarmowania, najbliższe inwestycje w remizach i sposoby finasowania zakupów sprzętu strażackiego. Goście z Niemiec podziwiali stan wyposażenia naszych jednostek – odpowiadający europejskiemu poziomowi. Największym zainteresowaniem cieszył się już 50-letni, ale cały czas sprawny, Mercedes z Szewc.

Podczas wieczornego spotkania podsumowującego wizytę z gośćmi spotkali się burmistrz MiG Buk Paweł Adam, radny z Dobieżyna Mirosław Adamczak, który sam jest aktywnym strażakiem oraz przedstawiciele władz poszczególnych jednostek.

Burmistrz dopytywał o wrażenia gości z pierwszej wizyty w naszej gminie. Dzięki takim wizytom udaje się odnowić współpracę i partnerstwo z gminą Hambühen. Mirosław Adamczak podkreślił jak ważna jest działalność i pomoc mieszkańcom Ochotniczych Straży Pożarnych. „Strażak to gość, który idzie tam, skąd wszyscy uciekają”.

Strażacy z Niemiec na ręce burmistrza MiG Buk Pawła Adama przekazali pozdrowienia dla wszystkich mieszkańców gminy Buk od burmistrza Hambühren Carstena Kranza.

Na zakończenie wizyty polscy i niemieccy druhowie umawiali się na kolejne spotkanie i rewizytę już jesienią tego roku.

Back To Top
Skip to content