skip to Main Content

W polityce nie ma rzeczy niemożliwych

Za nami kolejny wykład w ramach Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego. 24 stycznia, w Sali Miejskiej, o „Systemach politycznych III RP” mówił profesor Andrzej Stelmach, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Oprócz części teoretycznej były też odniesienia nie tylko do ostatnich wydarzeń polskiej sceny politycznej, ale też do życia codziennego – system polityczny a małżeństwo czy życie w rodzinie.

Prowadzący spotkanie Dominik Górny, sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu przypomniał, że inicjatorem Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego był burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam we współpracy z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. I, że na osoby, które zdobędą wszystkie wpisy w indeksie będą czekać niespodzianki.

Pierwszy wykład poprowadził generał Gromosław Czempiński, były oficer wywiadu i kolejno w następnych miesiącach: Sławomir Pietras – dyrektor teatrów operowych, Dominik Górny z Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Czwarty wykład wygłosił profesor Andrzej Stelmach, który specjalizuje się w systemach politycznych, jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych PAN, należy do Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, jest redaktorem naczelnym „Środkowoeuropejskich Studiów Politycznych”. W swoim wykładzie profesor Andrzej Stelmach podał definicje i klasyfikacje systemów politycznych, uwarunkowania, wzajemne relacje i zależności. Omówił procesy legislacyjne, kompetencje prezydenta RP, zależności władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Tłumaczył te zagadnienia mówiąc o wydarzeniach polskiej sceny politycznej. – W polityce nie ma rzeczy niemożliwych. Jakie było prawdopodobieństwo, że z dwóch braci bliźniaków jeden zostanie prezydentem, a drugi premierem. Podobnie sytuacja dotyczy wojny w Ukrainie. Gdyby ktoś w połowie lutego 2022 roku zapytał mnie, czy do wojny może dojść odpowiedziałbym, że nie ma ku temu żadnych przesłanek, a niestety, ale stało inaczej.

Wykładowca nawiązał też do wydarzeń z ostatnich dni, a mianowicie, czy skazani prawomocnym wyrokiem sądowym politycy, którzy wyszli z więzienia nadal są posłami, bo środowisko prawników jest w tym temacie podzielone. – Takie wydarzenia mogą jedynie destabilizować system polityczny w kraju.

Na zakończenie prof. Andrzej Stelmach podzielił się refleksją, że do 2015 roku nie było większych zmian w systemach politycznych w Polsce, później były ich coraz więcej, a teraz już ledwo za nimi nadążamy – ich skala jest niespodziewana.

Po wykładzie studenci ustawili się w kolejce po wpis do indeksu. Co ciekawe, w tej grupie były też osoby, które już kiedyś wpis od profesora Andrzeja Stelmacha dostały. To jego byli studenci, wśród których są też mieszkańcy naszej gminy. Studiowali nauki polityczne, a jednym z przedmiotów w programie zajęć były „systemy polityczne”. Wspominano wykłady pana profesora; egzaminy, które do łatwych nie należały, ale wiedza, którą zdobyli procentuje i łatwiej im teraz zrozumieć, co dzieje się na współczesnej scenie politycznej. W tym gronie był też burmistrz Paweł Adam, o którym profesor Andrzej Stelmach powiedział: – Ja jestem teoretykiem – politologiem, a tu obok stoi praktyk – samorządowiec – powiedział wskazując na burmistrza, który przy okazji zaprosił profesora Andrzeja Stelmacha do kolejnej wizyty w Buku. – Idea Bukowskiego Uniwersytetu Otwartego z pewnością będzie kontynuowana i liczymy na kolejny wykład pana profesora.

Bukowski Uniwersytet Otwarty zaprasza na kolejny wykład, który odbędzie się 16 lutego 2024 roku. Profesor Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, oddział w Poznaniu będzie mówił o Powstaniu Wielkopolskim. Będzie to szczególnie ważny wykład, bo też tego dnia odbędzie się też uroczystość związana z nadaniem nowo powstałemu Rondu (u zbiegu ulic Grodziskiej, Zakładowej i Jana Pawła II) imienia ppłk. Kazimierza Zenktelera. – Nazwanie ronda imieniem bohatera z czasów Powstania Wielkopolskiego, na podstawie uchwały Rady Miasta i Gminy Buk, będzie kolejnym ważnym elementem budującym pamięć, a w ślad za tym tożsamość lokalną naszych mieszkańców. Serdecznie zapraszamy – mówił burmistrz.

Back To Top
Skip to content