skip to Main Content

Niepodległa od 105 lat

– Święto Niepodległości obchodzone na pamiątkę dnia 11 listopada 1918 roku, ma nam przypominać o wydarzeniach, które doprowadziły do powrotu Polski na mapy Europy – mówił burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam podczas uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości, która odbyła się w Buku.

W Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej księża proboszczowie z Buku i Niepruszewa: ks. prałat Andrzej Szczepański i ks. kanonik Roman Janecki koncelebrowali uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny. Tuż po tym nastąpił długi przemarsz przez miasto, a wzięły w nim udział poczty sztandarowe, które licznie stawiły się przy urzędzie oraz przedstawiciele samorządu, Ochotniczych Straży Pożarnych, placówek oświatowych, instytucji i organizacji, klubów sportowych. Przemarszowi, zresztą całej uroczystości, już tradycyjnie towarzyszyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku pod batutą Karola Hołoda – ich żywiołowa muzyka patriotyczna sprawiła, że jeszcze dobitniej poczuliśmy jak po 123 latach niewoli odradzało się Państwo Polskie.

Na placu Stanisława Reszki kontynuowano oficjalną uroczystość. Symbolicznie o godzinie 12, tak jak w całej Polsce, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego – do wspólnego śpiewu przy akompaniamencie orkiestry włączyli się także bukowianie. Słoneczna pogoda sprawiła, że mieszkańcy chętnie wyszli z domów, aby wspólnie okazać miłość do Ojczyzny i przywiązanie do wolności. Też flagami biało-czerwonymi udekorowali swoje domy, zresztą te ważne symbole niepodległej Polski były widoczne w wielu miejscach w Buku i na terenie gminy.

Zasiąść w pokoju przy wspólnym stole
W swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Paweł Adam nawiązał do aktualnych wydarzeń w kraju: – W ostatnich wyborach parlamentarnych, naród zdecydowanie opowiedział się za siłami politycznymi stawiającymi na dalszą integrację europejską i korzystanie z funduszy unijnych. Polacy czują się częścią zjednoczonej Europy, zakotwiczonej w wolności i równouprawnieniu każdego z nas. Europy otwartej, niewykluczającej, szanującej człowieka bez względu na jego narodowość, poglądy polityczne, płeć, rasę, czy wyznawaną religię. Europy szanującej mniejszości. Rekordowa frekwencja wyborcza pokazała, że młodemu pokoleniu zależy na przyszłości naszego kraju, a głos kobiet musi być słuchany przez polityków uważniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Burmistrz zaapelował: – Dziś polską racją stanu jest porozumienie, wyciszenie gorących politycznych sporów ostatnich lat i pojednanie. Nasze rodziny chcą wreszcie zasiąść w pokoju przy wspólnym stole. Tylko w ten sposób możemy stać się zdolni do naśladowania ojców polskiej niepodległości z 1918 roku. Niech żyje nasza wolna, niepodległa ojczyzna. Niech żyje Niepodległa Polska!

W dalszej części uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej, na grobach: ppłk. Kazimierza Zenktelera na Cmentarzu św. Rocha i Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu św. Krzyża oraz pod Tablicą Pamiątkową Kosynierów Bukowskich na placu Stanisława Reszki.

Podczas całego wydarzenia honorową asystę przy Pomniku Bohaterów Ziemi Bukowskiej pełnili harcerze z ZHP w Buku pod dowództwem pwd. Dariusza Sokołowskiego; też z 3 Bukowskiej DH „Mirabilis” im. phm. Tadeusza Wojtczaka i zuchenki z 3 Bukowskiej Gromady Zuchowej „Jagodowe Bractwo” oraz 51 DH „Kościuszkowscy” z Grzebieniska. Uczniowie ze wszystkich gminnych szkół podstawowych i Branżowej Szkoły I stopnia w Buku przygotowali ponad 350 sztuk pamiątkowych biało-czerwonych rozetek, które harcerze wręczali przy wejściu do fary. Bezpieczeństwo podczas uroczystości zabezpieczała OSP w Buku.

Po oficjalnej części poczty sztandarowe i delegacje zaproszono na słodki poczęstunek do kawiarni Stopklatka w kinie „Wielkopolanin”.

„Bieg z flagą”, „Mamy Niepodległą” i „Polska Muzyka Wolności”
Obchodom 105. rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyły imprezy towarzyszące. Przed południem bukowscy biegacze, chodziarze nordic walking oraz rowerzyści przemierzyli miasto z biało-czerwoną flagą. X edycja „Biegu z flagą” zorganizowana została przez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Po oficjalnej uroczystości, harcerze z ZHP Buk zaprosili mieszkańców na festyn rodzinny „Mamy Niepodległą” współfinansowany ze środków Miasta i Gminy Buk. Była gra miejska z nagrodami, ognisko, tradycyjna grochówa dla każdego.

Swoje podwoje otwarła także Izba Muzealna PTTK. Burmistrz zapraszając mieszkańców do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca mówił: – Tam na własne oczy można się przekonać jak bardzo, pilnej pomocy i nowego miejsca, potrzebują pamiątki po naszych bohaterach.

Popołudniu na deskach kina „Wielkopolanin” odbył się koncert dobrze znanego mieszkańcom gminy Zespołu The Move z programem „Polska Muzyka Wolności”.

Back To Top
Skip to content