skip to Main Content

Przekazanie kamizelek odblaskowych pierwszoklasistom

16 października, w Szkole Podstawowej im. o. Ignacego Cieślaka w Dobieżynie, w ramach akcji „Widoczny – znaczy bezpieczny”, przekazano pierwszoklasistom w naszej gminie 200 kamizelek odblaskowych.

To już 22. edycja tego typu działań edukacyjnych, które są organizowana przez starostwo powiatu poznańskiego we współpracy z Komendą Miejską Policji i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Akcja polega nie tylko na rozdawaniu kamizelek odblaskowych; jest to też idealna okazja do tego, aby przybliżyć dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Termin też nie jest przypadkowy, ponieważ rozpoczęła się jesień, szybko zapada zmrok i kamizelki na pewno przydadzą się najmłodszym.

W trakcie spotkania z pierwszoklasistami obecni byli przedstawiciel wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego starostwa powiatu poznańskiego – Dariusz Fleischer, który wręczył pierwszoklasistom kamizelki, a także przedstawiciele: jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 9 Państwowej Straży Pożarnej – st. kpt. Paweł Zieliński oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – Aleksandra Tomczyk i Paulina Świerkowska, którzy przybliżyły dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Pierwszoklasiści dowiedzieli się między innymi jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak zachowywać się wobec wskazań sygnalizacji świetlnej, jak ważne jest stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych, w szczególności po zmroku. Tłumaczono uczniom, że kamizelki zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa pieszego i rowerzysty, także w dzień. Trzeba jednak pamiętać o tym jak je nosić, żeby były widoczne i spełniały swoją funkcję. Przy okazji wspomniano też o numerze alarmowym 112, pod który trzeba dzwonić w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Jak się okazało, pierwszoklasistom jest on dobrze znany. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe.

Jesień to także okres, w którym rozpoczyna się sezon grzewczy. Dlatego Państwowa Straż Pożarna wspólnie z powiatem poznański wykorzystuje ten moment, aby przypomnieć o konkursie „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”, który w tym roku został zorganizowany już po raz dwunasty. Biorąc udział w konkursie i wypełniając ankietę (dostępną na stronie powiatu poznańskiego i Komendy Miejskiej PSP) co dwa tygodnie rodzice mogą wygrać urządzenie, które powiadamia o tym, że w pomieszczeniu ulatnia się trujący gaz. Zasad bezpieczeństwa nigdy dość, zarówno pod adresem dzieci, jak i rodziców.

Back To Top
Skip to content