skip to Main Content

5 lat Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i więcej połączeń

Porozumienie na dodatkowe połączenia w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej w dn. 11.09.br. podpisały współfinansujące je samorządy. Od 1 stycznia 2024 roku przybędzie par pociągów kursujących w centralnej Wielkopolsce na krótkich dystansach.
PKM obchodzi też 5 lat swojej działalności; w uroczystości wziął też udział burmistrz MiG Buk Paweł Adam, który wraz z innymi przedstawicielami samorządów zaangażowanych w działalność PKM, otrzymał pamiątkową statuetkę. Samorządowcy podpisali też pamiątkową tablicę zapowiadającą uruchomienie dodatkowych połączeń w ramach PKM.

Najbardziej zadowoleni ze zmian będą mieszkańcy korzystający z linii Poznań – Opalenica – Nowy Tomyśl, ale podpisane porozumienie oznacza też dodatkowe kursy PKM między Poznaniem a Grodziskiem Wielkopolskim, Kościanem, Pobiedziskami, Rogoźnem, Szamotułami, Środą Wielkopolską i Wrześnią.

Od początku 2024 roku mieszkańcy Metropolii Poznań i sąsiednich powiatów, będą mieli więcej pociągów do dyspozycji. Samorządy stowarzyszone i partnerskie w porozumieniu z samorządem województwa wielkopolskiego postanowiły zagęścić siatkę połączeń PKM. Tym razem rozkład wzbogaci się przede wszystkim na najkrótszych trasach.

Zamiast dotychczasowych 18 par połączeń między Poznaniem z Nowym Tomyślem będzie ich 25, a dwa kolejne składy przybędą na odcinku Poznań – Opalenica.

Przypomnijmy, że na sesji Rady Miasta i Gminy Buk w dn.22.09.br. radni pozytywnie zaopiniowali projekt zwiększenia liczby połączeń kolejowych na trasie Poznań – Opalenica zaproponowanych przez Poznańską Kolej Metropolitarną i przeznaczenie na ten cel, podobnie jak inne samorządy, dodatkowych środków z budżetu gminy.

5 lat PKM

W działalność Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zaangażowanych jest 48 samorządów – Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań i Powiat Poznański, które współfinansują każdą z linii PKM, a także 9 kolejnych powiatów i 36 gmin, z których większość to członkowie stowarzyszenia Metropolia Poznań.

PKM została uruchomiona w 2018 roku. Pierwsze połączenia uruchomiono na trasach z Poznania do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina, a po kilku miesiącach także do Swarzędza.

Sieć PKM obecnie składa się z linii:
– PKM1 Gniezno – Poznań – Kościan
– PKM2 Września – Poznań – Nowy Tomyśl
– PKM3 Wągrowiec – Poznań – Grodzisk Wielkopolski
– PKM4 Środa Wielkopolska – Poznań – Wronki
– PKM5 Poznań – Rogoźno Wielkopolskie

Połączenia są obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie oraz POLREGIO. W roku 2023 PKM to 193 pary pociągów. Od stycznia 2024 roku ich liczba wzrośnie do 219 par połączeń dziennie. Na obszarze działania PKM jest blisko 100 stacji i przystanków.

 

Back To Top
Skip to content