skip to Main Content

Gmina zaprasza na święto plonów

Pełną parą ruszyły przygotowania do rolniczego święta, które w gminie odbędzie się 10 września, i w tym roku zostało połączone z XII Wielką Otuską – zawodami konnymi w powożeniu zaprzęgami. Będziemy dziękować za tegoroczne zbiory; zaś starostami gminnych dożynek zostali mianowani wyróżniający się rolnicy: Paulina Kornosz z sołectwa Dakowy Suche i Sławomir Gawron z Dobieżyna.

21 sierpnia w bukowskim ratuszu burmistrz MiG Buk Paweł Adam wraz z prezesem Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Tadeuszem Łysiakiem wręczyli oficjalne nominacje do pełnienia funkcji starostów dożynek. – Staropolską tradycją jest, że po czasie wytężonej pracy, rolnicza społeczność dziękuje za trud pracy włożonej w zbiór zbóż, których owocem jest wspaniały bochen polskiego chleba. Szczególną rolę w tym obrzędzie pełnią starostowie dożynek – mówił Prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Tadeusz Łysiak.

Burmistrz Paweł Adam gratulując wyróżnienia podkreślił: – To zaszczytne miano przypada rolnikom, którzy cieszą się ogromnym szacunkiem na wsi, za ich całokształt pracy na roli i wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego. Tą szczególną misję powierzam Paulinie Kornosz i Sławomirowi Gawron – dobrym rolnikom zaangażowanym na rzecz społeczności wiejskiej.
Nowo wybrani starostowie dożynek: Paulina Kornosz z sołectwa Dakowy Suche i Sławomir Gawron z Dobieżyna podziękowali za wyróżnienie, które jest to dla nich ogromnym zaszczytem, wyrazem zaufania i docenienia ich wysiłku.

Przygotowania do 10 września

W magistracie odbyło się też kolejne spotkanie organizacyjne burmistrza z udziałem sołtysów, pań z kół gospodyń wiejskich, pracowników urzędu i jednostek podległych oraz hodowców koni dotyczące przygotowań do dożynek i XII Wielkiej Otuskiej.

Msza święta dziękczynna odbędzie się o godzinie 10.30 w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. W programie tradycyjne obrzędy dożynkowe: wniesienie wieńców dożynkowych, darów przygotowanych przez sołectwa, dzielenie się chlebem, ciastem. Następnie poczęstunek dla mieszkańców, a o godzinie 12.30 na bukowskim rynku – występ Folklorystycznego Zespołu „Złote Kłosy”.

Następnie rozpocznie się XII Wielka Otuska – widowiskowa parada zaprzęgów konnych ulicami Buku do Otusza, gdzie o godzinie 13.30 odbędą się zawody sportowe w powożeniu zaprzęgami konnymi. W programie animacje dla dzieci i warsztaty rodzinne, występy zespołów country i disco polo oraz o godzinie 16 – pokaz kulinarny Pascala Brodnickiego. Serdecznie zapraszamy!

Back To Top
Skip to content