skip to Main Content

Gminne dożynki i XII Wielka Otuska: czas radości i podziękowań

Dożynki to wyjątkowe święto rolników – symbol szacunku dla ich ciężkiej pracy oraz wyraz wdzięczności za codzienne zmagania. W niedzielę 10 września mieszkańcy gminy Buk podziękują za tegoroczne plony. Gminne dożynki po raz pierwszy zostaną połączone z zawodami konnymi w powożeniu zaprzęgami – Wielką Otuską, którą poprzedzi przejazd ulicami Buku.
Na wydarzenia zapraszają starosta poznański Jan Grabkowski, burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej ks. prałat Andrzej Szczepaniak.

Gminne dożynki
Święto plonów rozpocznie się zbiórką delegacji z wieńcami w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. O godz. 10.30 odbędzie się msza święta w intencji rolników, podczas której rolnicy podziękują za zbiory. To też czas na wymianę opinii na temat tegorocznych plonów – czy rolnicy muszą się martwić zbiorami, czy optymistycznie mogą spojrzeć w przyszłość. Starostami dożynek będą w tym roku Paulina Kornosz z sołectwa Dakowy Suche i Sławomir Gawron z Dobieżyna.
Po nabożeństwie o godz. 11.30 na mieszkańców będzie czekać poczęstunek przygotowany przez panie z kół gospodyń wiejskich. Następnie barwny korowód z zespołem folklorystycznym „Złote Kłosy”, pocztami sztandarowymi, wieńcem, rolnikami, przedstawicielami sołectw z koszami, samorządowcami i mieszkańcami wyruszy w stronę bukowskiego rynku. O godzinie 12 wystąpi tu zespół folklorystyczny „Złote Kłosy”, który za każdym razem jest obecny na święcie rolników. Co roku, podczas uroczystości dożynkowych tancerki i tancerzy tego zespołu można zobaczyć ubranych w staropolskie stroje.

XII Wielka Otuska
Następnie tanecznym krokiem przemaszerują już nie „Złote Kłosy”, ale… przejadą konne zaprzęgi. Od godziny 12.30 będzie można podziwiać widowiskową paradę zaprzęgów konnych, która poprowadzi ulicami Buku do Otusza. Tam na specjalnie przygotowanym „hipodromie” o godz. 13.30 odbędą się zawody w powożeniu w kilku kategoriach, które corocznie cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko miłośników koni. Zawodnicy biorący udział w sportowych zmaganiach przyjeżdżają do Otusza z różnych stron Wielkopolski.
Jakie były początki Wielkiej Otuskiej? Dla grupy otuskich hodowców koni inspiracją zorganizowania takiego wydarzenia, po raz pierwszy w 2010 roku, były podobne tego typu imprezy w okolicy. Tradycją zawodów w Otuszu stało się wręczenie uczestnikom parady symbolicznego kantarka. Pomysłodawcami Wielkiej Otuskiej są Anna i Przemysław Ignasiakowie, a organizatorami: sołectwo Otusz, miejscowi hodowcy koni, OSP; w tym roku w przygotowania zaangażowało się też Miasto i Gmina Buk, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Gospodarstwo Rolne Otusz Lehmann.
Nie zabraknie też części artystycznej, a na dzieci i rodziców będą czekać rodzinne warsztaty i animacje. I też obowiązkowo coś dla podniebienia – strefa gastronomiczna.

Gotowanie z Pascalem
Specjalnym gościem niedzielnych wydarzeń będzie jeden z najpopularniejszych kucharzy w Polsce Pascal Brodnicki. Urodził się we Francji, gdzie skończył szkołę gastronomiczną, a zawodowe doświadczenia zdobywał pracując w topowych restauracjach na świecie. Bazą mistrza gotowania jest kuchnia francuska, ale uwielbia mieszać ją z kuchnią całego świata. Dobrze znany z takich programów jak „Pascal: Po prostu gotuj!” i „Smakuj świat z Pascalem”, od 2016 roku producent kanału na YouTube „Tuba Smaku”. Podróżując po świecie zawsze wspiera lokalne produkty, targi i lokalnych producentów.
Pokazy kulinarne z udziałem Pascala Brodnickiego są prezentacjami kunsztu gotowania na najwyższym poziomie. O godzinie 16 w Otuszu będzie można zobaczyć jak gotuje Pascal i spróbować jego potraw, czyli „Gotowanie z Pascalem”.

Zaproszenie do tańca
Wystąpią zespoły muzyczne, które z pewnością publiczność poderwą do tańca. Najpierw o godzinie 13 „Iżi Monti Formacja Country”, czyli spora dawka kowbojskich rytmów. Później, już po zawodach sportowych, zaprezentują się dwa zespoły disco polo: „Menelaos” i „Mejk”. O godzinie 18 zespół „Menelaos”, czyli trzech panów ze Śląska, którzy disco polową scenę muzyczną podbijają od 2015 roku. Godzinę później zobaczymy zespół „Mejk”. Nazwa grupy, który działa już od 1996 roku pochodzi od pierwszych liter imion założycieli grupy. Na początku muzyką grupy było disco polo, później zespół zmienił styl na pop, by ostatecznie prezentować muzykę dance.
Na zakończenie imprezy już tradycyjnie odbędzie się zabawa taneczna.

Back To Top
Skip to content