skip to Main Content

Miasto i Gmina Buk na Dniach Pola

Dziękujemy za liczne odwiedziny stoiska Miasta i Gminy Buk na Krajowych Dniach Pola w Sielinku 2023. Na zaproszenie Wielkopolskiego Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu wzięliśmy udział w tym wyjątkowym święcie rolników, które co roku przyciąga tłumy osób zainteresowanych rolnictwem, ale również mieszkańców miast i wsi. Ponad 800 odmian roślin uprawnych 18 hektarów terenu, zwierzęta, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów i historyczny sprzęt rolniczy – to w telegraficznym skrócie podsumowanie Krajowych Dni Pola, które w miniony weekend odbyły się w Sielinku, koło Opalenicy.

Stoisko MiG Buk można było odwiedzić w Fyrtlu Samorządowym, a na Dniach Pola byliśmy jedyną gminą z powiatu poznańskiego. Dla odwiedzających przygotowaliśmy smakowite kąski od regionalnych producentów; było też coś dla duszy – wstęp Zespołu Folklorystycznego „Złote Kłosy”.

Promowaliśmy to co z rolniczej pracy od pola po stół najcenniejsze, czyli produkty charakteryzujące naszą gminę: gzik z pajdą chleba z lokalnej piekarni i pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Jak gzik to SER-ce Jadzi, a pajda chleba – z Piekarni Szczęsnego. Wianki, które zdobiły naszą kobiecą ekipę z urzędu MiG Buk i MGOK też prezentują nasze lokalne rzemiosło; przygotowała je bukowianka – mistrzyni florystyki Dominika Wolna z kwiaciarni Majka w Dopiewie.

Na scenie głównej zaprezentowała się wizytówka gminy – Zespół Folklorystyczny „Złote Kłosy”, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jak można było zobaczyć po reakcjach zwiedzających, którzy „Złote Kłosy” widzieli też przy naszym stoisku – sława zespołu już dawno wyszła poza granice Buku.

Była też strefa dla dzieci. Na najmłodszych czekał dywan, który wzięliśmy ze sobą prosto z Sali Miejskiej. A jak dywan, to i kolorowanki, zabawki, z których budowali architektoniczne konstrukcje.

Na naszym stoisku nie mogło zabraknąć gospodarza gminy – burmistrza Pawła Adama, który wraz z wiceburmistrz Agnieszką Słaby zwiedzających zapraszali do gminy, między innymi na nasze wyjątkowe święto – Dni Gminy Buk.

W bloku prezentacji czempionów i wiceczempionów w imieniu burmistrza puchar dla hodowcy wiceczempiona w kategorii Konie rasy śląskiej wręczył Ryszard Napierała, prezes Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu.

Agata Króliczak z SER-ca Jadzi, u której można było skosztować przepysznych serów własnej produkcji podziękowała Miastu i Gminie Buk za zaproszenie do reprezentowania lokalnego rzemiosła na stoisku naszej gminy. Sery SER-ca Jadzi bukowianie dobrze znają, zostały też wpisane na rekomendowaną listę smaków powiatu poznańskiego, ale zawsze warto się nimi pochwalić. Agata Króliczak występuje też w „Złotych Kłosach”, jednak tym razem z tańca musiała zrezygnować, bo… sery okazały się ważniejsze.

Back To Top
Skip to content