skip to Main Content

Komisja z powiatu z wizytą w gminie Buk

– Gmina Buk zabytkami stoi, co do tego nikogo nie muszę przekonywać. Doceniamy wszystkie okoliczne sołectwa, które ją tworzą, a jest ich 11. Gmina jest doskonale zlokalizowana przy węźle autostradowym, będącym ogromnym impulsem do rozwoju gospodarczego. Jednak naszym największym walorem i potencjałem są mieszkańcy – mówił burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, przedstawiając walory gminy, najważniejsze inwestycje i wydarzenia ostatnich lat.

W dn. 20 marca br. w Sali Miejskiej w Buku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Promocji i Rozwoju Regionalnego Rady Powiatu w Poznaniu. Gości przywitał burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam oraz jego zastępca Agnieszka Słaby, przedstawiciele Rady MiG Buk, dyrektorzy jednostek podległych urzędowi. Zaś w poznańskiej delegacji nie mogło zabraknąć wicestarosty poznańskiego Tomasza Łubińskiego, który z Buku pochodzi, przy różnych okazjach chętnie mówi o swoich bukowskich korzeniach i sportowych pasjach, a jego zaangażowanie w rozwój gminy jest powszechnie znane mieszkańcom.

Wsparcie powiatu poznańskiego

Burmistrz w trakcie swojej prezentacji omówił w szczególności te inwestycje, które udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z budżetu powiatu poznańskiego. Zaliczyć do nich można między innymi węzeł przesiadkowy, rondo na ulicy Grodziskiej na drodze wojewódzkiej nr 307, uruchomienie żłobka publicznego „Bukowianka”, zakup wozu bojowego dla OSP Buk, budowę ul. Otuskiej w Wielkiej Wsi. Wspomniał też o innych ważnych zadaniach, które gmina zrealizowała w 2022 roku: budowa parkingu buforowego, uruchomienie bezpłatnej komunikacja gminnej i też o tych, które są w planach – rewitalizacja rynku bukowskiego.

Burmistrz przedstawiając ważne dla gminy zadania, które mają być realizowane w najbliższych latach, na dłużej zatrzymał się przy Jeziorze Nieparuszewskim. – Planujemy rekultywację jeziora, które z roku na roku przyciąga coraz większe rzesze turystów, też z okolicznych gmin. Jednak sytuacja z ubiegłego roku związana z pojawieniem się w nim śniętych ryb spowodowała, że musimy odpowiednio zadbać o nasz akwen. Bez finansowego wsparcia powiatu poznańskiego tego typu działania mogą okazać się niemożliwe do zrealizowania. Niezbędne będzie też dofinansowanie przy innych planowanych w gminie inwestycjach. Jest długa lista potrzeb i liczymy na to, że powiat poznański weźmie je pod uwagę – mówił burmistrz.

Na liście zabytków gminy znalazł się bukowski rynek, Ratusz, Plac Stanisława Reszki, budynek Szpitala, hala sportowa OSIR z powstańczym muralem, kościół św. Krzyża, Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej oraz: stacja uzdatniania wody, wieża ciśnień i wiele innych. Wymieniając wydarzenia kulturalne ubiegłego roku, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, była mowa między innymi o Powiatowym Kolędowaniu, Dniach Gminy Buk, Koncercie Nadziei, Nocy Muzeów, Tygodniu Seniora, Wielkiej Otuskiej, Wiankach w Niepruszewie czy wydarzeniu turystycznym – Przystanek Buk. Burmistrz wspomniał też o znanym nie tylko w gminie zespole kameralnym „Amici Canti”, którego przedstawiciel był obecny na sali – to przewodniczący Rady MiG Buk Piotr Goroński oraz zespole folklorystycznym „Złote Kłosy”.

Zwiedzanie synagogi

Następnie dyrektor Biblioteki i Kina w Buku Hubert Wejmann zaprosił zebranych do zwiedzania Sali Miejskiej. Mówiąc o dawnej synagodze, zwrócił uwagę nie tylko na jej aspekt historyczny i znaczenie dla wielu pokoleń, ale też o ogromie pracy, którą trzeba było wykonać, aby przywrócić budynkowi dawną świetność. Umożliwiły to między innymi pozyskane środki unijne. Goście byli pod dużym wrażeniem tego wyjątkowego dla gminy miejsca. Dyrektor MGOK Agnieszka Skałecka wspomniała też, że w Sali Miejskiej organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, a w okresie pandemii dwukrotnie odbywały się tu finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ważne sprawy gminy

Radni z Komisji Promocji i Rozwoju Regionalnego Rady Powiatu w Poznaniu pod przewodnictwem Dariusza Szmyta byli zainteresowani różnymi aspektami życia gminy. Dopytywali między innymi o uchodźców przebywających w gminie Buk – jak odnaleźli się w rzeczywistości z dala od rodzinnego kraju. Interesowało ich szkolnictwo, chwalili działalność na rzecz osób niepełnosprawnych filii Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” w Otuszu. Zgodnie stwierdzili, że z każdym kolejnym wyjazdowym posiedzeniem Komisji okazuje się, że w gminach powiatu poznańskiego przebywa inwestycji, widać znaczący ich rozwój, a gmina Buk z pewnością jeszcze bardziej podniosła poziom tych wizyt.

Na zakończenie spotkania dyrektor Biblioteki i Kina w Buku Hubert Wejmann zaprosił zebranych na tegoroczną Noc Muzeów. Już teraz uchylił rąbka tajemnicy i powiedział o atrakcjach, które są szykowane na tę wyjątkową noc. Między innymi przypomniana zostanie postać gwiazdy kina niemego, pochodzącej z Buku Ireny Gawęckiej, a film z jej udziałem i słowem wstępnym Tomasza Raczka będzie można zobaczyć 13 maja w Buku.

Back To Top
Skip to content