skip to Main Content

Wydłużenie przejścia podziemnego na dworcu w Buku coraz bliżej!

W dn. 22.02.br. Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel z burmistrzem Miasta i Gminy Buk Pawłem Adamem podpisał list intencyjny na rozbudowę i wydłużenie przejścia podziemnego na stacji kolejowej w Buku (linia kolejowa Poznań Główny – Kunowice, nr 3). Zgodnie z zamierzeniami, rozbudowany obiekt ma umożliwić dotarcie na perony z obu stronach torów.

Planowana rozbudowa tunelu umożliwi bezpieczne i sprawne dojście od strony Dobieżyna (południowa część stacji) na perony oraz w kierunku wybudowanego przez gminę Buk centrum przesiadkowego. Przejście będzie dostępne dla wszystkich podróżnych, także dla osób mających trudności z poruszaniem się.

Jak zadeklarował Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel: – Po przygotowaniu dokumentacji możliwe będzie wskazanie konkretnych rozwiązań, zakresu prac oraz szacowanych kosztów związanych z planowaną rozbudową przejścia podziemnego. Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, PKP PLK oraz samorząd deklarują możliwość współfinansowania planowanych prac.

– Jest to długo wyczekiwana inwestycji, która zapewni spójny układ komunikacyjny na terenie naszej gminy – mówił burmistrz MiG Buk Paweł Adam. – W ten sposób przypieczętowaliśmy chęć współpracy przy realizacji inwestycji, która zapewni dojście na perony od strony Dobieżyna oraz Szewc. Całe to przedsięwzięcie ma umożliwić zrealizowanie jeszcze innych planowanych inwestycji w tej części gminy. Docelowo – budowę punktu przesiadkowego Dobieżyn – Północ wraz z utworzeniem spójnego układu komunikacyjnego między drogą wojewódzką nr 306 oraz drogą powiatową Buk – Szewce.

Jak podał serwis prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., stacja kolejowa w Buku została przebudowana w ramach w ramach modernizacji zachodniego odcinka linii kolejowej nr 3 (Poznań Główny – Kunowice) w latach 90-tych ubiegłego wieku. Ze stacji korzysta około 2 tysięcy podróżnych w ciągu doby. Obecny tunel na stacji ma około 25 metrów długości.

Oficjalne podpisanie listu intencyjnego odbyło się w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie w obecności parlamentarzystów: posłanki Jadwigi Emilewicz oraz posła Bartłomieja Wróblewskiego.

Foto: Rafał Wilgusiak/PLK i MiG Buk

Back To Top
Skip to content