skip to Main Content

Jedyne takie kolędowanie

Do Was z kolędą przychodzimy. Dla Was kolędy śpiewamy. Wam o kolędach opowiadamy. Piękne, polskie kolędy i pastorałki, a także inne utwory o tematyce bożonarodzeniowej w nowoczesnej aranżacji można było usłyszeć podczas XXI Powiatowego Kolędowania, które odbyło się w 22 stycznia br. w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Wydarzenie miało charakter otwarty – każdy mógł przyjść i posłuchać, a także przyłączyć się do wspólnego kolędowania.

Na Powiatowe Kolędowanie zaprosili starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, a swoim honorowym patronatem objął metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki. Imprezę prowadził, jak zwykle w ostatnich latach, Andrzej Ogórkiewicz, a w roli gospodarza wystąpił ksiądz proboszcz Andrzej Szczepaniak.

Po trzyletniej przerwie

– Cieszę się, że dzięki staraniom organizatorów, po trzyletniej przerwie, to szczególne wydarzenie udało się zorganizować. Powiatowe Kolędowanie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, o czym świadczy dzisiejsza frekwencja. Wspólne śpiewanie kolęd w Buku ma swoją wieloletnią tradycję i jest to dla nas szczególne spotkanie, jeszcze w bożonarodzeniowej atmosferze – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

– Wyrażam wdzięczność Panu Staroście za to, że po czasie pandemii wróciliśmy do pięknej tradycji wspólnego kolędowania i mam nadzieję, że już nic nam nie stanie na przeszkodzie, aby to wyjątkowe wydarzenie mogło odbywać się każdego roku – dodał burmistrz Paweł Adam. Przy okazji pogratulował bukowskiemu Zespołowi Kameralnemu Amici Canti kolejnego sukcesu – tydzień temu zdobył I miejsce w kategorii: chóry podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Kolędy w nowym wykonaniu

Licznie zgromadzonej publiczności jako pierwszy zaprezentował się Chór Dziewczęcy Canzona z Murowanej Gośliny pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej-Kubińskiej, przy akompaniamencie Weroniki Jarzyńskiej-Pluty. Chór powstał w październiku 1981 roku, obecnie w zespole śpiewa około 40 dziewcząt, w wieku od 7 do 15 lat i koncertuje w kraju oraz poza jego granicami, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Przed bukowską publicznością zaprezentował zarówno kolędy polskie, takie jak na przykład „Wśród nocnej ciszy”, jak i niemieckie „O Tannenbaum” czy amerykańskie „Go, tell it on the Mountain”. Posłuchać też można było utworu bożenarodzeniowego znanego z filmu „Sam w domu” – „Somewhere in my memory”.

Następnie wystąpił Chór Soli Deo z Suchego Lasu prowadzony przez dyrygentkę Lucynę Dudkiewicz. Chór powstał w 2000 roku i działa przy Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie. Zespół, który skupia około 20 osób koncertuje w kościołach województwa wielkopolskiego i wielu parafiach poznańskich. Podczas Powiatowego Kolędowania wysłuchaliśmy, w ich wykonaniu, tradycyjnych polskich kolęd: „W żłobie leży”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, jak też tych mniej znanych: „Gdy śliczna Panna” i „Mizerna cicha”.

Zespołu Kameralnego Amici Canti bukowskiej publiczności nie trzeba przedstawiać. Ich pełne pasji, a także nowatorskie podejście do sztuki wokalnej zapewniło im uznanie w wielu konkursach ogólnopolskich i zagranicznych. Chór pod dyrekcją Leszka Górki w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej wykonał między innymi kolędy „Cicha noc”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem” – w ciekawych aranżacjach, ale też „Ding Dong Merrily on High” czy ukraiński utwór “Schedrik”.

Gwiazdą koncertu była Joanna Horodko z Jazz Trio. Solistce Teatru Muzycznego w Poznaniu, współpracującej z teatrami operowymi w całym kraju, obecnie dyrektorce Pobiedziskiego Ośrodka Kultury akompaniował Dawid Troczewski na pianinie i instrumentach klawiszowych oraz Jarosław Buczkowski na akordeonie. W jej wykonaniu można było usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy zyskujące zupełnie nowe brzmienie: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem” czy też kompozycję Krzysztofa Ścierańskiego „Anioły i śnieg”.

Podziękowania

Po części artystycznej wicestarosta poznański Tomasz Łubiński i burmistrz Paweł Adam wręczyli statuetki autorstwa artysty Romana Czeskiego, podziękowania i dyplomy wszystkim występującym podczas Powiatowego Kolędowania oraz osobom zaangażowanym w organizację tej wyjątkowej imprezy.

Artyści i organizatorzy zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia i nie było to łatwe zadanie dla fotoreporterów, bo tak liczne grono niełatwo było uchwycić w obiektywnie. Do pamiątkowego zdjęcia został też zaproszony niespodziewany gość wieczoru – Piotr Kuźniak, solista „Poznańskich Słowików”, występujący z dobrze znanym zespołem „Trubadurzy”.

Organizatorzy już teraz zaprosili na Powiatowe Kolędowanie za rok.

Back To Top
Skip to content