skip to Main Content

Zabrzmiały odnowione organy w kościele pw. św. Wawrzyńca w Niepruszewie

Po raz pierwszy od 24 lat zabrzmiały odnowione organy w kościele pw. św. Wawrzyńca w Niepruszewie. 8 stycznia br. podczas uroczystej mszy św. poświęcenia zabytkowego instrumentu dokonał abp Stanisław Gądecki. Organy można było nie tylko zobaczyć, ale też usłyszeć ich niepowtarzalny dźwięk.

W obrzędzie „budzenia organów” uczestniczyli też proboszcz tutejszej parafii ks. Roman Janecki, ks. prałat Andrzej Szczepaniak z Parafii Matki Bukowskiej Literackiej w Buku oraz ks. prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu Mariusz Białkowski, który w Archidiecezji Poznańskiej jest referentem odpowiedzialnym za organistów. Obecni byli również burmistrz MiG Buk Paweł Adam wraz z małżonką oraz Przewodniczący Rady MiG Buk Piotr Goroński.

Po mszy odbył się minikoncert podczas którego na zabytkowym instrumencie zagrali niepruszewscy organiści: Kinga Bręk, Elżbieta Węgielewska, Piotr Ludwiczak oraz absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu Rafał Sygnecki. Wykonano między innymi „Ave Maria”, „Festive Trumpet Tune” Dawida Germana. Po tak długiej przerwie był to pierwszy kameralny koncert z wykorzystaniem odrestaurowanych organów, ale na pewno nie ostatni. Planowane są kolejne występy muzyczne, podczas których mieszkańcy gminy będą mieli okazję usłyszeć wyjątkowy dźwięk organów piszczałkowych w kościele o tak dobrej akustyce, jak parafia w Niepruszewie.

Proboszcz parafii ks. Mariusz Janecki wyraził wdzięczność wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do odnowienia zabytkowych organów z 1884 roku. Całkowity koszt prac z tym związanych wyniósł prawie 300.000 zł. W ramach dofinansowania prac konserwatorskich, restauratorskich powiat poznański przyznał dotację w wysokości 100.000 zł na prace konserwatorskie i restauratorskie przy prospekcie organowym i instrumencie z kościoła. Zaś gmina Buk udzieliła celowej dotacji w wysokości 50.000 zł z przeznaczeniem na prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytku – prospekcie organowym i instrumencie. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie przyjętej przez Radę MiG Buk w dn. 28.04.2022 r.: „ze względu na wartość zabytkową obiektu wpisanego do rejestru zabytków z dnia 17.02.2009 roku niniejsza dotacja zostaje udzielona w wysokości 63% kosztów prac”.

Za odnowienie instrumentu odpowiedzialna była Firma „Nawrot i Synowie” z Wronek, która specjalizuje się w rekonstrukcji i odnawianiu organów piszczałkowych. Odrestaurowany instrument został udokumentowany w materiale fotograficznym autorstwa Macieja Misia.

Back To Top
Skip to content