skip to Main Content

Początki partnerskiej współpracy z Finlandią

Wizyta świętego Mikołaja z Laponii w Buku i spotkanie z dziećmi w hali OSiR odbyło się 12 grudnia o godzinie 10, a godzinę wcześniej zostało zorganizowane inne niemniej ważne wydarzenie, dzięki któremu rozpoczyna się współpraca Miasta i Gminy Buk z Finlandią.

W firmie Kera Awak w Buku odbyło się spotkanie biznesowe, dzięki któremu była okazja porozmawiać o partnerskich relacjach: na jakich obszarach tematycznych i w jakim zakresie.

Pani Ambasador Finlandii w Polsce
z wizytą w gminie

Honorowym gościem była niedawno powołana Ambasador Finlandii w Polsce Päivi Laine, dla której był to pierwszy i na pewno nie ostatni przyjazd do naszej gminy. Wizyta pani ambasador w Wielkopolsce była związana z odwiedzinami św. Mikołaja, który w pewnym sensie jest też „ambasadorem” wizerunku Finlandii w Polsce i na świecie. Ambasador Finlandii w Polsce Päivi Laine zamierza sukcesywnie spotykać się z władzami Wielkopolski, Poznania, gmin, ale też przedstawicielami fińskich firm, które z dużym sukcesem działają w regionie. – Jak dalej rozwijać stosunki gospodarcze między Polską a Finlandią, nie tylko na poziomie współpracy między krajami, ale też na poziomie gminy – zastanawia się pani ambasador, której podczas wizyty w Buku towarzyszyli między innymi Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Poznaniu Robert Jakubiec i Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Anna Markiewicz.

Kera Awak –
firma z tradycją

Na terenie gminy Buk działa firma Kera Awak, która zajmuje się produkcją klap dymowych, świetlików dachowych, pasm świetlnych oraz wyłazów dachowych. Wytwarzane przez firmę produkty mają szerokie zastosowanie. Doświetlają pomieszczenia, umożliwiają łatwe wejście na dach oraz wchodzą w skład systemów umożliwiających oddymianie grawitacyjne. Spółka, która swoją działalność rozpoczęła pod nazwą Awak, działa na rynku od 1999 roku. Natomiast we wrześniu 2020 roku weszła w skład fińskiej grupy kapitałowej Kera Group Oy, która jest firmą rodzinną z 50-letnią tradycją zajmującą się produkcją i dystrybucją rozwiązań do doświetlenia światłem dziennym i oddymiania pomieszczeń. Jest też liderem na rynku skandynawskim w produkcji zadaszeń, przeszkleń tarasowych oraz ogrodów zimowych. Od 1971 roku przez inwestycje w technologie zapewniła sobie rozwój skutkujący obecnością firmy w dziewięciu europejskich krajach. Spółki grupy Kera znajdują się w Finlandii, Norwegii, Szwecji, Danii, Litwie, Łotwie, Estonii i Rosji, działa też na rynku ukraińskim, rumuńskim, węgierskim, a także w krajach bałkańskich.

Firmę Kera Awak na spotkaniu reprezentował Prezes Kera Group Seppo Nieminen, który na wydarzenia tego dnia w Buku przyleciał specjalnie z Finlandii oraz dyrektor Kera Awak Krzysztof Nosal i kluczowe osoby dla firmy – dyrektorzy i kierownicy działów.

Dyrektor Krzysztof Nosal przedstawił prezentacje, w ramach której w skrócie omówił główne założenia i obszary działalności firmy. Wspomniał też, że Kera Awak angażuje się w społeczność działalność gminy i wspiera kluby sportowe: UKS Spartakus Buk i MKS Patria Buk.

Partnerskie miasto i gminą Orimattila

Podczas spotkania burmistrz Paweł Adam zadeklarował zintensyfikowanie działań związanych z dalszą współpracę z Finlandią, a pierwsze kroki w tym kierunku już zostały zrobione. Spotkanie z ambasador Finlandii w Polsce, konsulem honorowym Republiki Finlandii w Poznaniu, wizyta św. Mikołaja w Buku, to dopiero początki.

Burmistrz zaproponował, aby nawiązać partnerską współpracę z miastem i gminą Orimattila w Finlandii. Region ten został wybrany z racji zasięgu i terytorium, jak też liczby ludności zbliżonej do gminy Buk, a w szczególności zlokalizowana jest siedziba firmy Kera Awak. Społeczność lokalna skorzystałaby na tym, w szczególności w zakresie oświatowej, bo system edukacji w Finlandii jest jednym z najlepiej funkcjonujących i najbardziej efektywnych na świecie.

Gospodarze spotkania oprowadzili delegację po firmie Kera Awak – pokazali linię produkcyjną na jej poszczególnych etapach. Wizytacji przeszkodził… św. Mikołaj, który przyjechał tuż przed spotkaniem z dziećmi w OSiR. Choć na kilka minut chciał spotkać się w obecności pani ambasador Finlandii oraz konsula honorowego Republiki Fińskiej, też z kadrą pracowniczą firmy Kera Awak.

W trakcie kuluarowych rozmów okazało się, że pani ambasador jest miłośniczką koni i swoją pasję realizuje też w Polsce. I w tym temacie rozmówcy szybko doszli do porozumienia, bo w Buku są też pasjonaci jeździectwa konnego: działa szkółka jeździecka jak też i stajnie, które przyciągają na co dzień wielbicieli sportów konnych; w związku z czym do ich odwiedzenia pani ambasador została już teraz zaproszona.

Uczestnicy spotkania wspólnie ustalili, że z początkiem przyszłego roku gmina podejmie inicjatywy w zakresie nawiązania relacji partnerskich ze wspomnianą gminą fińską. I jak zapowiedział burmistrz podczas spotkania tego dnia z dziećmi w OSiR, nie może już się doczekać, kiedy pierwsze grupy młodzieży szkolnej będą mogły skorzystać z wymiany międzynarodowej.

Back To Top
Skip to content