skip to Main Content

Święty Mikołaj z Laponii w Buku

Uśmiechnięty, brodaty święty Mikołaj, który na co dzień mieszka w Rovaniemi w Laponii, przyjechał 12 grudnia do Buku. Były życzenia, prezenty i uśmiechy na twarzach. Dzieci i młodzież spotkały się z tym wyjątkowym gościem w hali OSiR.

Święty Mikołaj przyjechał do Wielkopolski na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii w Poznaniu Roberta Jakubca, a organizatorem pobytu w naszym województwie, podczas trwających Dni Fińskich, był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

O przyjazd tak wyjątkowego gościa do Buku już od trzech lat zabiegał burmistrz MiG Buk Paweł Adam. Wielokrotnie rozmawiał na ten temat z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Wojciechem Jankowiakiem i Konsulem Honorowym Republiki Finlandii w Poznaniu Robertem Jakubcem, jednak z powodu pandemii wcześniej nie było takiej możliwości. Tegoroczne starania przyniosły rezultaty i w Buku mogliśmy gościć przybysza z Laponii.

Dziękujemy, że jesteś z nami

Hala OSiR rozświetliła się pięknymi bożonarodzeniowymi dekoracjami, które od kilku dni pieczołowicie powstawały na warsztatach w MGOK. W niedzielę, aż do godziny 23.00 budowana był scena i aranżacja dekoracji. Choinki czarowały swoim widokiem i przypominały, że święta już za pasem. Zainstalowany został też specjalnie przygotowany na tę okazję kominek, bo być może właśnie tą drogą gość chciałby dostać się do sali. Scena przypominała najpiękniejsze baśnie – robiła tak niesamowite wrażenie, że nie tylko dzieciom, ale też dorosłym wręcz zapierało dech w piersiach.

Św. Mikołaja z zaprzęgiem reniferów dzieci wypatrywały z wypiekami na twarzy. Gość był punktualny, choć przyjechał specjalnym busem z napisem „Mikołaj na prowadzeniu, renifery na tylnym siedzeniu” i tak jak zapowiedział, o godzinie 10 przekroczył próg hali. Przy piosence świątecznej „Rejoice! Christ is born!” wyznaczeni wolontariusze wprowadzili go do sali. Trudno sobie wyobrazić emocje, które towarzyszyły dzieciom. Ekscytacja, niedowierzanie i ogromna radość, że prawdziwy święty Mikołaj przyjechał do Buku. Gościowi towarzyszyli Ambasador Finlandii w Polsce Päivi Laine, Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Poznaniu Robert Jakubiec, Burmistrz MiG Buk Paweł Adam i Sekretarz MiG Buk Aleksandra Wawrzyniak oraz przedstawiciele sponsorów: Prezes Kera Awak Seppo Nieminen i dyrektor Kera Awak Krzysztof Nosal. Wszyscy członkowie delegacji otrzymali bożonarodzeniowe obrazy przygotowane przez dzieci z pracowni plastycznej pod kierunkiem Ewy Fiksińskiej przy MGOK.

Wyjątkowy gość zajął honorowe miejsce na specjalnie przygotowanym dla niego fotelu na baśniowej scenie, a wolontariusze pełniący rolę bajkowych elfów nie odstępowali go ani na krok. I pierwszy występ – tych najmłodszych, najbardziej zdenerwowanych. Przedszkolaki zaśpiewały „Kochany Panie Mikołaju” – piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej, a św. Mikołaj nie krył radości, że tak go entuzjastycznie przywitano.

Towarzyszących gości przywitał i przedstawił prowadzący spotkanie Filip Wybieralski z Radia Elka Leszno. Gospodarz spotkania burmistrz Paweł Adam mówił: – Święty Mikołaj jak tylko się dowiedział, że w naszej gminie jest tyle grzecznych dzieci, to od razu zdecydował się przyjechać do Buku. Przy okazji życzę wszystkim magicznych i wspaniałych świąt Bożego Narodzenia.
Następnie Ambasador Finlandii w Polsce Päivi Laine, która jak się okazało bardzo dobrze mówi w języku polskim, podziękowała dzieciom, że zrobiły tyle pięknych flag finlandzkich. – Mówimy, że święty Mikołaj ma przyjechać do grzecznych dzieci. Co to znaczy być grzecznym? Spędzać czas ze swoją rodziną, poczytać książkę, a nie godzinami wpatrywać się w telefon komórkowy. Życzę Wam radosnych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Uczniowie przygotowali pytania do św. Mikołaja, na które nasz gość odpowiedział po polsku – każda szkoła miała możliwość zadać po dwa z nich. Chcieli wiedzieć między innymi, gdzie przybysz z Laponii mieszka, jakim językiem się posługuje, ile ma lat, czy ma żonę, jak mają na imię jego renifery, czym dzisiaj przyjechał do Buku, jak udaje mu się w jedną noc odwiedzić wszystkie dzieci, czym zajmuje się latem. Gość cierpliwie odpowiadał i zdradził między innymi, że chociaż sam nie posiada rodziny, to każdy na świecie może czuć się jego dzieckiem, jeśli tylko chce. Ku zdziwieniu dzieci okazało się, że wyjątkowy gość z Laponii całkiem nieźle mówi po polsku. Jak tłumaczył, wśród krajów, z których dostaje najwięcej listów, bo aż 50 tysięcy znajduje się Polska, przez co nauczył się trochę naszego języka.

Specjalnie dla św. Mikołaja

W trakcie spotkania w OSiR zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym na kartkę bożonarodzeniową z motywem finlandzkim i plakat z wizerunkiem św. Mikołaja, który na długo przed 12 grudnia br. został zorganizowany specjalnie z okazji wizyty św. Mikołaja z Laponii w Buku.

Nagrody w kategorii przedszkolaki otrzymali:
I miejsce – Zuzanna Kalinowska (Przedszkole i Żłobek „Pluszak”),
II miejsce – Hubert Buda (Przedszkole Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo),
III miejsce – Bartłomiej Perz (Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Buku).

Nagrodzeni w kategorii klasy I-IV:
I miejsce – Joanna Śmierzchalska (SP Buk, kl. I),
II miejsce – Hubert Norkowski (SP Niepruszewo, kl. IV),
III miejsce – Krystyna Harkavets (SP Buk, kl. III).

Nagrodzeni w kategorii klasy V-VIII:
I miejsce – Martyna Wawrzyszyn (SP Szewce, kl. VII),
II miejsce – Gabriela Niespodziana (SP Buk, kl. VII),
III miejsce – Amelia Anioła (SP Szewce, kl. V).

Ambasador Finlandii w Polsce Päivi Laine, Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Poznaniu Robert Jakubiec oraz burmistrz MiG Buk Paweł Adam dziękowali wszystkim uczestnikom konkursu za trud i zaangażowanie w przygotowanie ciekawych prac. Najlepszym wręczono nagrody: bony do Empik’u oraz książki o Finlandii – każda z autografem świętego Mikołaja, które ufundowała firma Kera Awak.

Specjalnie dla wyjątkowego gościa dzieci z każdej ze szkół przygotowały po dwa występy. Na długo przed wydarzeniem pod okiem opiekunów i nauczycieli uczyły się piosenek i układów tanecznych. Widać było, że bardzo im zależało, aby jak najlepiej wypaść przed św. Mikołajem. Uczniowie ze ZSP w Niepruszewie zaprezentowali układ taneczny do piosenki „Waka Waka” Shakiry, ze SP w Dobieżynie – scenkę rodzajową „Świąteczne zamieszanie” Pauli Koniecznej i utwór „Świąteczny czas” autorstwa Weroniki Juszczak. Dzieci ze SP w Szewcach zaśpiewały piosenki „A Mikołaj pędzi” i „Zima, zima” oraz pokazali taniec „Masked Christmas”, następnie ZSP w Niepruszewie – z piosenką „Feilz Navidad”, ze SP w Buku – piosenkę „Zimowa opowieść” i taniec „Dzwonią dzwonki – Jingle Bell Rock”. Na zakończenie tej części spotkania z repertuarem świątecznym wystąpił Piotr Wojtyniak ze Studia Piosenki i Ogniska Muzycznego w Buku.

Św. Mikołaj spotkał się z ponad tysiącem dzieci z przedszkoli i klas I-V szkół podstawowych w gminie, którymi podczas całego spotkania opiekowali się wolontariusze – uczniowie ze starszych klas szkół podstawowych; można ich było poznać po zielonych czapeczkach koloru zielonego lub opaskach przypominających rogi renifera. Było ich 147 i bez ich zaangażowaniu trudno by było przygotować tak duże wydarzenie wymagające bardzo dobrej organizacji.

Upominki i pamiątki

Św. Mikołaj w tradycyjnym stroju, z sędziwą brodą budził niemałe zainteresowanie dzieci, dla których zdjęcie z sympatycznym przybyszem z Rovaniemi było wspaniałą pamiątką. Taką możliwość miały wszystkie dzieci i w tym celu organizatorzy wydarzenia zapewnili odpowiednią obsługę fotograficzną. Przedszkolaki i dzieci grupami lub klasami ustawiali się do zdjęć – każdy chciał mieć fotkę z wyjątkowym gościem.

Na miejscu, na dzieci czekało też wiele innych atrakcji, dzięki którym trudno było nudzić się podczas trzygodzinnego wydarzenia. Animacje ekipy Happy Panda sprawiły, że dzieci z radością przyjęły zaproszenia do gier i zabaw, też trudno było oderwać oczy od pokazów baniek mydlanych. I na to wszystko pojawił się śnieg, choć nie ten prawdziwy, ale i tak wzbudził niemały entuzjazm i radość.

W trakcie spotkania wszystkie dzieci otrzymały świąteczne prezenty ufundowane przez przedsiębiorców z naszej gminy. Millano Group zapewnił dzieciom słodycze, a Lidl Polska słodycze ufundował dla wolontariuszy. Urząd Miasta i Gminy Buk na tę okazję przygotował okolicznościową pamiątkę – zakładkę do książki, która jeszcze na długo po wizycie św. Mikołaja w Buku przypomni, że taki wyjątkowy gość z Laponii był z nami.

Na zakończenie wydarzenia burmistrz zadeklarował, że była to pierwsza, ale nie ostatnia wizyta delegacji fińskiej w naszej gminie. – Planujemy nawiązać współpracę partnerską z miastem i gminą Orimattila i mam nadzieję, że już niedługo pierwsza grupa uczniów pojedzie do Finlandii.

Wizyta Św. Mikołaja z Laponii w Buku została zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Buku oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a także wraz z placówkami oświatowymi z terenu gminy oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Buku.

Back To Top
Skip to content