Skip to content

60 lat KGW w Szewcach

16 listopada br. w sołectwie Szewce odbyła się wspaniała uroczystość – świętowano 60 rocznicę powstania Koła Gospodyń Wiejskich.

KGW w Szewcach powstało, bo mieszkanki chciały brać czynny udział w życiu swojej wsi i zdobywać nowe umiejętności związane z prowadzeniem domu, gospodarstwa i rozwijaniem siebie samych. Pierwsze zebranie założycielskie odbyło się 13 października 1964 roku w miejscowej szkole. Na to spotkanie przyszło 12 kobiet, a przewodniczył mu ówczesny kierownik szkoły pan Franciszek Stępniewski.

Koło Gospodyń Wiejskich, od początku swojego istnienia wraz z innymi grupami organizowało Dni Kobiet, Dziecka, Seniora i Dożynki. Dla mieszkanek Szewc przygotowywane były różne kursy, pokazy garmażeryjne, prelekcje oraz wycieczki. Poprzez koło gospodynie zamawiały kurczaki i pisklęta z miejscowych odchowalni. Podczas żniw pomagały zorganizować „Dzieciniec” dla dzieci, aby rodzice mogli spokojnie zająć się pracami w polu. Koło prowadziło też wypożyczalnię naczyń stołowych, a w długie zimowe wieczory organizowało wspólne darcie pierza w salce Spółdzielni Kółek Rolniczych. Panie brały też udział w wielu konkursach i turniejach przeznaczonych dla mieszkańców wsi.

W 2007 roku przewodniczącą koła i główną organizatorką wydarzeń została Maria Mądroszyk, której chętnie pomagają inne panie. Od tego czasu organizowane są tradycyjnie spotkania opłatkowo-noworoczne, kolejne kursy, prelekcje, spotkania integracyjne, wycieczki, konkursy i turnieje. Wszystkie panie chętnie angażują się w organizację wydarzeń gminnych i parafialnych, szczególnie piekąc wspaniałe ciasta.

Co roku panie z Szewc w strojach ludowych uczestniczą w Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynkach, reprezentując dekanat bukowski.

Uroczystość 60-lecia powstania KGW w Szewcach otworzyła przewodnicząca Maria Mądroszyk, która przywitała przybyłych gości: do niedawna Skarbnik MiG Buk Aleksandrę Szajek, dyrektora Biblioteki i Kina Wielkopolanin Huberta Wejmanna, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Agnieszkę Skałecką, ks. proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika  Pawła Froelicha, dyrektora Szkoły Podstawowej im. dr. Lecha Siudy w Szewcach Agnieszkę Wyszyńską oraz wicedyrektora Łukasza Kwiatkowskiego, prezesa Poznańskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Tadeusza Łysiaka, zastępcę prezesa Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Halinę Włodarską, sołtysa Dariusza Pospiesznego, Radę Sołecką, Przewodniczącą Rady Rodziców Izabellę Bieszcz, zarząd OSP Szewce z prezesem Łukaszem Mądroszykiem, zarząd Kółek Rolniczych z prezesem Marianem Chwirotem, zarząd KGW Dobieżyn, zarząd KGW Dakowy Suche oraz członkinie KGW Szewce.

Po przemówieniu Marii Mądroszyk, w którym podsumowała działalność koła przez 60 lat istnienia, nadszedł czas na serdeczne gratulacje. Wszyscy przybyli życzyli jubilatkom zdrowia i sił do dalszej pracy oraz nowych wspaniałych pomysłów do pracy na rzecz mieszańców swojej wsi, a każda z pań otrzymała kwiaty.

Oprócz życzeń, kwiatów i słodkich upominków panie z KGW otrzymały kartę podarunkową na kwotę 3.000 do wykorzystania na statutową działalność członkiń koła z Szewc.

Kolejnymi punktami świętowania był występ dzieci ze Szkoły Podstawionej w Szewcach im. dr. Lecha Siudy, wyjątkowy koncert Opalenickiej Grupy Wokalnej, który był upominkiem od MGOK w Buku, koncert zespołu Marka Suligi oraz poczęstunek.

Szczególną niespodzianką był wielki, jubileuszowy tort, który podarował Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam.

Podczas uroczystości prezes Poznańskiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Tadeusz Łysiak i zastępca prezesa Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Halina Włodarska wręczyli odznaczenia dla zasłużonych członkiń koła w Szewcach. Renata Paluszak otrzymała Order Wdzięczności Matce Wsi, Marzena Gugniewicz i Jolanta Bartkowiak – Zasłużony Działacz Kółek Rolniczych Województwa Wielkopolskiego oraz Teresa Owczarczak Dyplom Uznania za Długoletnią Działalność.

Działalność KGW opiera się na społecznej pracy jego kobiet. Na sprawne działanie już 60 lat koła z Szewc składa się praca wielu pań, które czynnie uczestniczą w aktywności, wspierają się nawzajem i rozwijają swoje pasje. KGW Szewce to lata historii i wydarzeń, które jednoczą całe pokolenia. To czas radości, ale również trudów.

Rola kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich zmienia się na przestrzeni lat i jest dziś inna, ale nie mniej ważna, niż kiedyś, a może i nawet ważniejsza. Od pokoleń panie dzielą się wiedzą, doświadczeniem z młodymi koleżankami, inspirując do działania dla dobra mieszkańców sołectwa Szewce.

Z okazji diamentowego jubileuszu koła życzymy Paniom zdrowia, pomyślności, nowych pomysłów oraz dalszej wytrwałości w pracy na rzecz lokalnego środowiska.

Back To Top
Skip to content