Skip to content

Ryszardzie Napierało, pamiętamy!

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Ryszarda Napierały odbyło się 18 października przed budynkiem przy ulicy Adama Mickiewicza 33 w Poznaniu, gdzie swoją siedzibę ma Poznański Okręgowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Ponadto budynkowi nadanie nazwę „Dom chłopa im. Ryszarda Napierały”.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – słowa Wisławy Szymborskiej najlepiej obrazują jak ważna jest pamięć o zmarłych, przypominają o nieżyjących już osobach, które pozostają w naszych wspomnieniach. Pamięć o Ryszardzie Napierale, który zmarł 12 stycznia tego roku, na zawsze pozostanie z nami. Był rolnikiem ze wsi Kalwy, aktywnym działaczem społecznym, niezwykle zaangażowanym w sprawy wsi i rolnictwa. Przez 40 lat pełnił funkcję Prezesa Okręgowego Poznańskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu. Przez wiele lat był radnym Miasta i Gminy Buk. Za swoją działalność społeczną otrzymał wiele odznaczeń i orderów, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

– Zebraliśmy się dzisiaj, aby upamiętnić wspaniałego człowieka, bardzo dobrego kolegę, przyjaciela i rolnika, które szedł przez życie dobrze czyniąc. Całym swoim życiem udowodnił, że był człowiekiem prawym, pracowitym, mającym zasady, jednocześnie stanowczym, konsekwentnie realizując zamierzenia i plany. Zawsze był gotowy pomóc drugiemu człowiekowi, całe swoje życie pracował dla innych – mówił nowo wybrany Prezes Okręgowego Poznańskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu, Tadeusz Łysiak, który podobnie jak poprzednik – Ryszard Napierała pochodzi z naszej gminy.

W uroczystości udział wzięli między innymi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, prezes Federacji Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Henryk Sobczak, były minister rolnictwa Stanisław Kalemba, z-ca dyrektora wydziału działalności  gospodarczej i rolnictwa Urzędu Miasta Poznania Gerard Hajgelman, sekretarz Miasta i Gminy Buk Aleksandra Wawrzyniak, prezes Wielkopolskiego Związku Plantatorów Buraków Cukrowych Marek Głowiński, przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, pierwszy prezes Izby Rolniczej Józef Waligóra, też licznie przybyła rodzina i przyjaciele Ryszarda Napierały. Uroczystość uświetnił trębacz myśliwski Andrzej Kulka, który odegrał myśliwskie sygnały ostrzegawcze.

– Gdyby zebrać wszystkie opinie i sprawy, którym służył Ryszard Napierała powstałaby potężna encyklopedia, która obrazowałaby dążenia rolników, po to by godnie żyć i efektywnie pracować – mówił wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Podkreślił, że pamięć o tym wspaniałym człowieku na zawsze pozostanie w sercach i myślach, a znaczenie tego wydarzenia jest ze wszech miar cenne, zwracając też uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci o poprzednich pokoleniach.

Wnuczka Ryszarda Napierały – Natalia Wolna-Wałkowska ze wzruszeniem mówiła o ostatnim okresie życia dziadka. – Nawet w ostatnim miesiącu życia – kiedy leżał ciężko chory w szpitalu – dopytywał o sprawy dotyczące kółek rolniczych. Całe jego życie, aż do ostatnich dni przepełnione było wydarzeniami rolniczymi. Wierzę w to, że dzisiaj – spoglądając na nas z góry – jest bardzo szczęśliwy i dumny z tego niezwykłego wyróżnienia; tym bardziej, że dotyczy ono kółek rolniczych, które były jego pasją i stanowiły cel jego życia.

Następnie dokonano symbolicznego osłonięcia tablicy pamiątkowej, a uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przez licznie zebrane delegacje.

Pamiątkowe tablice, które znajdują się przy wejściu do budynku przy ul. Adama Mickiewicza 33 poświęcone były do tej pory trzem zasłużonym patronom: Maksymilianowi Jackowskiemu, Juliuszowi Kraziewiczowi i Stanisławowi Mikołajczykowi. Do tego wybitnego grona dołączyła teraz tablica pamiątkowa ku czci Ryszarda Napierały. – Pamięć o naszym Prezesie ma przetrwać wiecznie – powiedział Tadeusz Łysiak.

Back To Top
Skip to content